Székesfehérvári Balett Színház - pendrive-on és CD-n is megjelenik a Fantomfájdalom

Rengeteg pozitív visszajelzést kapott a Székesfehérvári Balett Színház december elsején az M5 csatornán levetített Fantomfájdalom balettje. A társulat az ősbemutató után sem pihen: hamarosan megjelenik a Fantomfájdalom zenei anyagát tartalmazó CD lemez és pendrive az előadás felvételével, fotókkal, valamint a hozzá tartozó műsorfüzettel.
2020.12.16. 07:10 |
Székesfehérvári Balett Színház - pendrive-on és CD-n is megjelenik a Fantomfájdalom

A közönséggel való kapcsolattartás érdekében online nyílt napokat terveznek, megkezdték a következő produkciójuk próbáit, valamint csatlakoztak a Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtár karácsonyi adománygyűjtő akciójához is.

A Székesfehérvári Balett Színház Fantomfájdalom című előadásának televíziós felvétele 2020. november 30-án a budapesti Nemzeti Táncszínházban készült. A felvételt az M5 csatorna készítette. A Trianon évfordulóján bemutatott táncdráma egy nagyváradi és egy fehérvári fiú barátságának történetén keresztül mutatja be a nagy háború és az igazságtalan béke következményeit. A József Attila-díjas L. Simon László történetére az Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, Kocsák Tibor szerzett zenét, s a Harangozó Gyula-díjas táncművész, koreográfus Egerházi Attila, a Székesfehérvári Balett Színház igazgatója készített koreográfiát.

A táncdráma ugyan a trianoni békediktátum századik évfordulójára készült, de nem törekszik az igazságtalan döntéshez vezető, vagy az azt követő politikatörténeti események bemutatására. Az alkotók egy nagy történelmi pannó megrajzolása helyett hétköznapi emberek sorsán, küzdelmein és tragédiáin keresztül mutatják be, miként hathat a politika, a háború, valamint egy csodálatos ország felszabdalása, az önazonosságára érzéketlen nagyhatalmi logika a szétszakított családok életére. A darab alapját egy baráti kapcsolat képezi. A történet kezdetén az I. világháborút megelőzően egy székesfehérvári és egy nagyváradi fiatalember barátságot köt a kadétiskolában. Egymás családjának többszöri meglátogatása azt a furcsa, de nem egyedülálló helyzetet termeti meg, hogy rokonokká is válnak, hiszen mindkét fiatalember beleszeret a másik húgába. A kitartó udvarlások meghozzák a gyümölcseiket, feleségül veszik egymás lánytestvéreit. A nagyváradi lány Székesfehérvárra, a fehérvári Váradra költözik. A fiatalok boldog életét, a gyermekvárás és gyermeknevelés örömeit a háború töri ketté, mindkét fiatalembert besorozzák: egyikőjüket a nagyváradi 4. gyalogezredbe, a másikójukat a 17-es székesfehérvári gyalogezredhez. A sors iróniájának köszönhetően a két ezred egymás mellett harcolt, előbb az északi fronton, Galíciában, majd az olasz fronton az Isonzó mentén, Doberdónál. A Jóisten akarata szerint a két fiatalember a keleti fronton egymás mellé sodródott, s találkozásuk végzetes fordulatot hozott közös történetükben..

A tervek szerint jövőre az előadást Budapesten és Székesfehérváron is bemutatják majd, ezt követően utaztatni fogják az országban, a partiumi, valamint a határon túli magyar területeken. Aki nem szeretne addig várni, az megismerkedhet a darabbal és az alkotókkal a Fantomfájdalom hamarosan megjelenő kiadványából is. A Kocsák Tibor zeneszerző 11 zenei tételből álló balett szvitjét tartalmazó CD lemez zenei felvétele 2020. július 31. és augusztus 4. között a B&T Phoenix Hangstúdióban készült az Óbudai Danubia Zenekar közreműködésével. A CD mellékleteként elérhető pendrive-ra felkerült az előadásról készült televíziós felvétel valamint fényképek és a műsorfüzet is, amelyből még többet megtudhatnak majd a nézők a történetről és az alkotókról egyaránt. 

A balettszínház életében mindig kiemelkedően fontos szerepet játszott a közönséggel való kapcsolattartás. A Mozdulj Fehérvár! projektet – melynek célja a kultúra, a tánc és a mozgás, valamint a pedagógia és a nevelés mezsgyéjén haladva olyan programok szervezése, amelyeken keresztül a város lakosságának közreműködésével új közösségeket teremthetnek, hozzájárulva a város kulturális életének frissítéséhez –a „Beavatás”„Ráhangolódás”, „Beszállókártya” és Tánclabor” programelemekkel a 2020/2021-es évadban is folytatni szeretnék, de egyelőre ezt a járványhelyzet miatti korlátozások nem teszik lehetővé. A társulat azonban ezen nehéz időszakban is elkötelezetten szolgálja a kultúrát: az online térben szerveznek majd nyílt napokat, ahol a következő bemutatójuk próbáiba is betekintést engednek majd az érdeklődőknek. 

A Gárdonyi Géza Művelődési Ház és Könyvtár minden évben megszervezi a karácsonyi adománygyűjtést azért, hogy a szeretet ünnepét mindenki megnyugvással és békében ünnepelhesse. Idén a Székesfehérvári Balett Színház is csatlakozott a kezdeményezéshez. A táncosokkal pénteken kora délután tartós élelmiszereket tartalmazó csomagot adtak le a művelődési ház bejáratánál, amiket az intézmény az Alba Bástya Család- és Gyermekjóléti Központtal együttműködve 72 órás karantén után rászoruló családoknak juttat majd el.