Esőben is sokan vettek részt a Fehérvár zsidó emlékeit bemutató történelmi sétán

Sokan gyülekeztek a zsinagóga emlékműnél szombaton délelőtt, ahonnan az II. Székesfehérvári Zsidó Napok programsorozatának eseményeként indult történelmi séta. A „Székesfehérvár zsidó emlékei” című vezetett belvárosi túrán Gergely Anna muzeológus, történész kalauzolta az érdeklődőket, érintve Goldziher Ignác emléktábláját, az egykori izraelita árva és aggintézet, neológ zsinagóga és Goldziher Iskola helyét.
2019.12.21. 13:45 |
Esőben is sokan vettek részt a Fehérvár zsidó emlékeit bemutató történelmi sétán

A fehérvári zsidóság története a XIII. századig nyúlik vissza. A középkori Fehérváron az ország egyik legtekintélyesebb zsidó közössége élt, akiket IV. Béla király kiváltságokkal jutalmazott.

A korabeli Fehérváron zarándok,-és kereskedelmi útvonalak futottak össze, virágzó várost hozva létre, mely azonban a török kor alatt és után elnéptelenedett.

A XVIII. századig nincs nyoma annak, hogy zsidó lakosság élt volna a városban.” - adta meg a séta történelmi hátterét Gergely Anna, muzeológus, történész aki kiemelte:

„kiindulási pontunk megszentelt hely, az egykori zsinagóga épülete állt itt, gyönyörű neoromán stílusú templom volt, mór arabeszkekkel díszítve.”

„A zsidók szabad királyi városokba való betelepülését az 1840./XXIX. törvénycikk tette lehetővé, ám Fehérvár megelőzte korát; A városi szenátus döntése alapján már 1837-től betelepülhettek a zsidók, a pangó gazdasági életet fellendítendő.

A séta következő állmása Goldziher Ignác emléktáblája volt.

Az épületben született Goldziher Ignác, nyelvész, orientalista, kultúrtörténész, az iszlám kiváló ismerője. „Budapesten, Lipcsében, Leydenben, Berlinben végezte tanulmányait, az arab és a héber kultúrát kutatta.” - emelte ki Gergely Anna, a séta vezetője.

1842-ben zsidó hitközség alakult Fehérváron, 1944 őszén iskolát indítottak, amely 1892-ben új épületet kapott, 1925-ben pedig felvette Goldziher Ignác nevét.