Éremkiadással és előadással emlékeztek Trianon 100. évfordulójára az éremgyűjtők

Trianon 100. évfordulójának szentelte mai megemlékezését a Magyar Éremgyűjtők Egyesülete (MÉE) Fejér Megyei Alba Regia Szervezete. A Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban rendezett eseményen bemutatták a Fehérvári Nagyjaink éremsorozat új darabját, amely gróf Apponyi Albertet, az 1920-as párizsi békekonferencia magyar küldöttségének vezetőjét, Székesfehérvár Díszpolgárát ábrázolja. 
2020.10.07. 19:42 |
Éremkiadással és előadással emlékeztek Trianon 100. évfordulójára az éremgyűjtők

gróf Apponyi Albertről dr. Vizi László Tamás, a Magyarságkutató Intézet tudományos főigazgató-helyettese tartott előadást, illetőleg elismeréseket, szakmai díjakat is átadtak. Elismerésben részesült dr. Cser-Palkovics András, polgármester a helyi éremgyűjtő szervezet támogatásáért.

A koronavírus-járvány miatt idén elmaradt a Magyar Éremgyűjtők Egyesülete (MÉE) Fejér Megyei Alba Regia Szervezetének hagyományos őszi találkozója, éremcseréje és kiállítása Székesfehérváron. A szervezet szűkebb keretek között, de a megszokott szakmaisággal és igényességgel rendezett megemlékezést Trianon 100. évfordulója alkalmából a Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház Szent László termében.

A találkozó elején Csóka Ferenc, a MÉE elnöke, egyben az Esztergomi Csoport vezetője tartott szakmai megnyitót, majd elismerések, jutalomérmek, oklevelek átadásával folytatódott a program a tagok és a külső támogatók számára.

Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere itt vette át az augusztusban Kaposváron rendezett 50. MÉE vándorgyűlés PRO NUMISMATICA jutalomérmét és a MÉE aranyfokozatú támogatói oklevelét az éremgyűjtők tevékenységének patronálásáért, segítéséért.

Beszédében dr. Cser-Palkovics András polgármester köszönetét fejezte ki azért, hogy a rendkívüli körülmények miatt sem szakadt meg az éremgyűjtők hagyománya, így 2020-ban is rendeztek szakmai programot, és van éremkibocsátás is. Hozzátette, a számára adományozott elismerések a város közösségét illetik, hiszen az a támogatás, melyet az önkormányzat átad, a fehérváriak által megtermelt forrásból származik.

A megemlékezésen dr. Vizi László Tamás, a Magyarságkutató Intézet tudományos főigazgató-helyettese, a Trianon Centenáriumi Emlékbizottság elnöke tartott előadást „Aki a nemzetért a legnagyobb alázatra is képes lett volna – gróf Apponyi Albert” címmel.

Gróf Apponyi Albert vezette az első világháborút lezáró béketárgyalások magyar küldöttségét 1920. januárjában Párizsban. Január 16-án több nyelven elmondott híres védőbeszéde alapján a XX. század egyik legtekintélyesebb, külföldön is nagyra becsült magyar politikusa volt.

Dr. Vizi László Tamás beszélt az államférfi, egykori kultuszminiszter hagyományos arisztokrata származásáról, neveltetéséről, politikai pályakezdéséről, teljes pályafutásáról - kiemelten a Párizsba delegált magyar küldöttség élén betöltött szerepéről.

Elhangzott többek között: gróf Apponyi Albert közel száz magyar városnak a díszpolgára. Szinte napra pontosan 100 évvel ezelőtt, 1920. október 30-án érkezett meg Székesfehérvárra, hogy a még májusban neki adományázott fehérvári díszpolgári címet átvegye.

A találkozón Igari Antal, a MÉE Fejér Megyei Alba Regia Szervezetének elnöke mutatta be a Fehérvári Nagyjaink éremsorozat legújabb, nyolcadik tagját. Az ezüstből és bronzból készített, sorszámozott érme előlapján Apponyi portréja, a megcsonkított Magyarország képe, mellette négy nagyhatalmi államférfi, míg a hátoldalán a székesfehérvári Országzászló látható.

A sorozat eddigi darabjai 2013-tól évente: az 1. Csitáry G. Emil polgármestert és Hóman Bálint történészt, kultuszminisztert, a 2. Ybl Miklós építészt, a 3. Semmelweis Ignác orvost, az „anyák megmentőjét”, a 4. Vörösmarty Mihályt, a Szózat költőjét, az 5. Simor János hercegprímást, a 6. Klebelsberg Kuno kultuszminisztert, a 7. Károlyi József főispánt mutatja be. A sorozat létrehozásával is a Székesfehérvárhoz köthető történelmi és kulturális hagyományokat kívánta öregbíteni a MÉE helyi szervezete.