-
A Wannsee-i konferenciára emlékeznek
A Tarsoly Ifjúságért Egyesület, a Raoul Wallenberg Egyesület és a Székesfehérvári Zsidó Hitközség a Holokauszt 81. évfordulóján a Wannsee-i konferenciára emlékező programot rendez január 19-én. A náci vezetés 83 éve tartotta meg „a zsidókérdés végső megoldásának” megtervezését tárgyaló konferenciát.
2025.01.17. -
In memoriam Hartyáni Mária
Életének 86. évében elhunyt Hartyáni Mária zenepedagógus, karnagy, aki több mint három évtizedig volt a Széna Téri Általános Iskola énektanára és kórusának karnagya, valamint egy ideig megyei szakfelügyelőként is tevékenykedett. Aktív tagja volt a város kulturális életének, többek között az adventi gyerekkórus ötlete is a Fricsay-díjas énektanártól származik. Az elhivatott pedagógus csütörtökön hajnalban visszaadta lelkét teremtőjének.
2025.01.16. -
Készül az idei költségvetés
Kedvezően alakultak a tavalyi adóbevételek Fehérváron, ám a növekvő költségek miatt szükség is lesz a többletre idén – összegezte az idei városi költségvetés előkészítését, Cser-Palkovics András. Lassan elkészül a 2025-ös büdzsé jelentette be a polgármester.
2025.01.17. -
Még lehet pályázni
Március 14-ig jelentkezhetnek a rászoruló felsőoktatási hallgatók a Tóth István és Tóth Terézia Ösztöndíj Közalapítvány által, Székesfehérvár Önkormányzatának támogatásával tavaly meghirdetett ösztöndíjpályázatra.
2025.01.17.
Elsőként a Széna Téri hetedikesei kapták meg az újlaptopokat
Fejér vármegyében 5842, országosan 140.000 okoseszközt osztanak ki idén
2022 tavaszán indította el a Kormány azt a programot, amely felmenő rendszerben az összes állami és nem állami fenntartású köznevelési intézményben laptopok biztosításával segíti a megfelelő színvonalú digitális infrastruktúra kialakítását. Ez az iskolai oktatás és az otthoni tanulás során hasznos, saját használatra megkapott notebookok kiosztásával valósul meg.
Székesfehérváron több mint 2000 eszköz segíti a hetedikes és tizedik évfolyamos diákokat
Az összességében 200 milliárd forintos beruházást jelentő program célja, hogy az ötödiktől a tizenkettedik évfolyamig minden tanuló hozzáférjen és használni tudja a tanulmányait segítő digitális eszközöket. Mint a helyettes államtitkár kiemelte: az eszközökön túl fontos a használatukhoz szükséges háttérinfrastruktúra fejlesztése is: több mint négyezer feladatellátási helyen újult meg a wifi- és az elektromos hálózat, valamint közel háromszáz okostankönyv fejlesztése valósult meg.
Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője személyes élményeit elevenítette fel, hiszen az egykor első négy évfolyamot ő is a Széna Téri Általános Iskolában végezte. Mint mondta, azóta sokat változott az iskola és sokat fejlődött az oktatási rendszer. Ezt korábban gyermekei, most pedig unokái révén is megtapasztalja. „Hatalmas felelősség, hogyan engedjük be a fiatalokat a digitális világba, ami legkésőbb az iskolában mindenképpen része lesz a mindennapjaiknak. Nem mindegy, hogyan használják az okoseszközöket, amelyek hasznos segítőik lehetnek a tanulásban.” Vargha Tamás köszönetet mondott a szülőknek és a tanároknak, hogy felelősen és értő módon vezetik a diákokat ezen az úton.
Székesfehérvár Önkormányzatát Róth Péter alpolgármester képviselte a pénteki laptop-átadáson. „Rá sem ismernénk a mai kor Európájára, ha másfél ezer évvel ezelőtt Szent Benedek és szerzetesi mozgalma nem kezdte volna el az antik kultúra átmentését és gazdagítását. Azt írta elő regulájában a kolostorok apátjai számára, hogy kötelesek biztosítani a szerzeteseknek palatáblát és palavesszőt. Mindezt azért, hogy az egyetemes tudást gazdagítsák és tovább tudják adni. Ma már más az idő, a mai technikával a palatábla és a palavessző egy notebook. Minden gyermek megkaphatja a lehetőséget ahhoz, hogy az egyetemes tudás gazdagításában és továbbadásában való részvételhez szükséges képességeket elsajátíthassa.” – hangsúlyozta az alpolgármester.
A „Digitális oktatáshoz való egyenlő hozzáférés feltételeinek biztosítása a tanulók és a pedagógusok számára” program a Klebelsberg Központ közreműködésével valósul meg.
Török Szabolcs, a Székesfehérvári Tankerületi Központ igazgatója köszönetet mondott az oktatási kormányzatnak a program elindításáért, a házigazda intézmény pedagógusainak és a szülőknek pedig azt az elhivatottságot köszönte meg, amellyel a bennünket körülvevő „digitális dzsungelben” elirányítják a gyermekeket. „Az okostanterem önmagában nem okos. A benne lévő vasak attól válnak igazán használhatóvá, hogy olyan pedagógusok oktatnak bennük, akik megfelelő módszertannal tényleges tudást adnak át diákjainak.” – emelte ki a tankerületi igazgató.
Mint a pénteki sajtótájékoztatón elhangzott: fenntartóként a Tankerületi Központ veszi át az eszközöket, amelyeket a tanulóknak kiosztanak. A notebookot a tanulók az iskola elvégzéséig használhatják. A Széna Téri Általános Iskolában 105 eszközt adtak át, amiből 42 tanulóikhoz került, a többi pedig az intézményben marad, azokat a tanórákon használják majd.
„Iskolánk hosszú évek óta kiemelt feladatként kezeli a digitális oktatást. Nagyon innovatív kollégáink vannak, és nagyon szerencsések vagyunk abban is, hogy minden tantermünkben van valamilyen okoseszköz, amiket a kollégák a mindennapokban is használnak. Fontos lépés volt az okostanterem, és hogy a digitális eszközöket már a diákok kezébe is adhattuk. Most értünk el egy újabb mérföldkőhöz, hogy a 7. évfolyamos diákoknak a szülők saját használatú notebookokat igényelhettek. Ezek már tényleg már tényleg korszerű, versenyképes oktatást és tudást biztosítanak, hiszen nemcsak az órai munka, hanem az otthoni tanulás során is használhatóak lesznek." – mondta el Meszlényiné Mocsári Kinga, a Széna Téri Általános Iskola igazgatóhelyettese.