Elkezdődtek a felújítási munkálatok a Szent István Király Múzeum Rendházépületében

Megkezdődtek a kivitelezési munkálatok a Szent István Király Múzeum Rendházépületének rekonstrukciója kapcsán. A Fő utcán mobil kordonokkal zárták le a múzeum előtti területet, az épületben pedig takarással védik meg a műemléki értékeket, például a padlóburkolatokat és a belső ajtótokokat. A bruttó 4,8 milliárdos beruházás 18 hónap alatt készül el.
2020.05.06. 19:18 |
Elkezdődtek a felújítási munkálatok a Szent István Király Múzeum Rendházépületében

Január végén jelent meg az a kormányhatározat, amely az Árpád-ház Program részeként rendelkezik a „Királyok és szentek. Az Árpádok kora” című kiállítás megvalósításáról, és ennek érdekében a Szent István Király Múzeum Rendházépületének rekonstrukciójáról.

Az elmúlt hónapokban az épületet kiürítették, a leletanyagot és a dokumentációt elköltöztették. A kivitelező a napokban átvette a munkaterületet, ezzel elkezdődött a bruttó 4.8 milliárd forint értékű rekonstrukció, melyre a megállapodás szerint 18 hónap áll rendelkezésre.
A Belvárosban sétálók számára is látható, hogy mobil kordonokkal részlegesen lezárták a Fő utcán a Rendház előtti területet a biztonságos munkavégzés, a szállítások érdekében. A kisebb feltáró bontások már folyamatban vannak, a nagyobb mértékű bontási munkák várhatóan a jövő héten indulnak. Elbontanak többek között három cserépkályhát, melyből kettőt a Múzeum raktárában helyeznek el.

A rekonstrukció két fő elemből áll. Egyrészt korszerűsítik a 250 éves, védett történelmi értéknek számító épületet, melynek falrendszere alapvetően változatlan marad. Magas szintű gépészeti és elektromos korszerűsítés teszi majd lehetővé a szabályozott légállapotú kiállítóteret az exkluzív időszaki és állandó kiállítások számára, illetve a műtárgyak védelmére korszerű biztonságtechnikai rendszert építenek ki.

Másrészt a gazdasági udvar beépítésével új előcsarnokot hoznak létre a közönség reprezentatív fogadására, itt kap helyet a ruhatár és a vizesblokk is.

A több mint 8 méter belmagasságú térből a galériaszintre vezető lépcső indítja a múzeumi látogatás kijelölt nyomvonalát. Digitális tárlatvezetői rendszer bevezetése segíti a látogatók tájékozódását, megkönnyíti a tudás és üzenet átadását automatizált funkciókkal, így élvezetesebbé, szórakoztatóbbá és hasznosabbá téve a múzeumi időtöltést. Az épület az alapvető kiállítási tereken kívül helyet ad a múzeumi adminisztrációs felületeknek, tartalmaknak. Az akadálymentes közlekedésre és a műtárgyak szállítására liftet építenek ki az épületben.