Egynapos sebészeti részlegeket alakítanak ki országszerte - Fehérváron mutatták be a programot

Az „Egynapos sebészeti fejlesztésekről Székesfehérváron” című szakmai konferenciához kapcsolódva sajtótájékoztatón mutatták be szerdán, Fehérváron, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban az Állami Egészségügyi Ellátó Központ „Aktív fekvőbeteg-ellátás forma kiváltása az egynapos sebészeti ellátás rendszerének fejlesztésével” elnevezésű programját, amelynek keretében egynapos sebészeti részlegeket alakítanak ki országszerte18 fekvőbeteg-ellátó intézmény 20 helyszínén. 
2018.11.14. 11:49 |
Egynapos sebészeti részlegeket alakítanak ki országszerte - Fehérváron mutatták be a programot

A 8 milliárd forint keretösszegű fejlesztés nyitórendezvénye volt a fehérvári tájékoztató és konferencia, Prof. Dr. Kásler Miklós, az emberi erőforrások miniszterének védnökségével.

A fejlesztés az Emberi Erőforrás Operatív Programból, Európai Uniós támogatással valósul meg, hazánk húsz településén, a tervek szerint 2020. januári befejezéssel. A pályázati felhívás az egészségügyi szolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférés érdekében, - illeszkedve az Egészséges Magyarországért 2014-2020 egészségügyi ágazati stratégiában meghatározott prioritásokhoz, - a fekvőbeteg-ellátást kiváltó és lerövidítő szolgáltatások, illetőleg kapacitásátalakítást, hálózatba szervezést és esetenként szükséges bővítést, az ezekhez kapcsolódó hiánypótló intézmények és szolgáltatások létrehozását célozza. A fejlesztés kedvezményezettje és első számú végrehajtója az Állami Egészségügyi Ellátó Központ.” - hangsúlyozta Vitályos Eszter, az Emberi Erőforrások Minisztériumának európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkára.

Az Egészséges Magyarországért 2014-2020 egészségügyi ágazati stratégia olyan prioritást választott, amely az egészségügyi fejlesztéseknél a munkaalapú társadalom megerősítését szolgálja, azzal, hogy a betegek táppénzen töltött ideje csökkenni fog. Erre többféle lehetőségünk van, de az egynapos sebészet mindenképpen ezek közé sorolandó. Az egynapos sebészetet - rövid és egyszerű definícióval - úgy tudnám meghatározni, hogy olyan speciális ellátási forma, amikor a beteg a kórházat 24 órán belül elhagyja, tehát a beavatkozást követően el tudjuk bocsátani.

Ezek az ellátási formák nem csak egyszerűen lerövidítik az ápolási időt, hanem - szándékaink szerint - gyorsabb gyógyulást tesznek lehetővé, a komplikációk száma csökken és nem utolsósorban költséghatékonyabbak is, ugyanakkor minimál-invazív, modern, adott esetben high-tech felszereléseket, műszereket feltételeznek.

Ebből kifolyólag részben az infrastruktúra fejlesztésében vannak teendőink, illetőleg ugyanilyen fontos az ennek megfelelő szervezettség megteremtése. Hat régióban valósul meg a fejlesztés, amely széleskörű hozzáférést fog biztosítani az ország egész területén.” - mutatta be az egynapos sebészeti fejlesztés jelentőségét a kórházfenntartó szemszögéből Dr. Lénárt Endre, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ főigazgató-helyettese.

Az egynapos ellátás a betegút része kell, hogy legyen a jövőben. A Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház olyan intézmény, amely számos szakterületen nem csak megyei, hanem régiós feladatokat is ellát. Visszatekintve az elmúlt esztendőkre, az egynapos ellátási forma esetszáma fokozatosan növekedett. Mindennek szükségességét az ágykihasználtsági adatok is alátámasztják. Az egynapos ellátási paletta döntő többségét a traumatológia, a sebészet, a nőgyógyászat és a szemészet látják el.

Székesfehérváron, a konkrét fejlesztés, amit meg szeretnénk valósítani részben infrastrukturális, részben orvostechnológiai eszközök beszerzése. 32 millió forint az infrastruktúra-szervezés költségeire és 338 millió eszközfejlesztésre fordítható." - emelte ki Dr. Csernavölgyi István, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház főigazgatója.

A közhiedelemben elterjedt, hogy az egynapos sebészet beavatkozás, pedig nem az, hanem ellátási forma, ahol sok szakma tud együtt dolgozni, egy helyen, négy szempont alapján. Ezek a betegbiztonság, a szervezettség, a költséghatékonyság, valamint a minőségi betegellátás. Ennek jegyében írtunk egy egynapos sebészeti kézikönyvet, amely tartalmazza annak menetét és a betegutakat, A-tól Z-ig, így mankót ad minden olyan szolgáltatónak, aki szeretne egynapos sebészetet művelni.” - tájékoztatott Prof. dr. Gamal Eldin Mohamed, a Multidiszciplináris Egynapos Sebészeti Társaság elnöke.