Egy igaz ember története - Wallenberg vetélkedőre várták a diákokat

A Városi Levéltár épületében kezdődött el hétfőn a Wallenberg nyomán vetélkedő regionális elődöntője a magyarországi és határon túli középfokú oktatási intézmények tanulói számára. A szervezők célja a magyar-zsidó együttélés és a Holokauszthoz vezető út bemutatása, az ártatlanul üldözött és meggyilkolt magyar állampolgárok életének és szenvedéseinek megismerése.
2020.02.03. 12:05 |
Egy igaz ember története - Wallenberg vetélkedőre várták a diákokat

A vetélkedőt tizenegyedik alkalommal hirdette meg a Raoul Wallenberg Egyesület és Alapítvány és a Semmelweis Egyetem Raoul Wallenberg Szakgimnáziuma és Szakközépiskolája.

A résztvevő csapatok között Székesfehérvárt a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola Hajjim nevű csapata képviselte. A legtöbb csapat a Szombathelyi Nagy Lajos Gimnáziumból érkezett: az 1945, a Kalózok és a Meglepetés is ebből az iskolából érkezett a vetélkedőre, amelynek kérdéskörei ebben az évben az antiszemitizmus, embermentés, rasszizmus, xenofóbia, tolerancia, szegénység, valamint Trianon és következményei témákhoz kapcsolódtak.
A csapatok teljesítményét öttagú zsűri értékelte, amelynek elnöke Derdák Tibor, a Wallenberg Egyesület elnökségi tagja volt. A zsűriben helyet kapott Póschné Lehotai Erzsébet, a Wallenberg Szakgimnázium munkaközösség-vezetője, Csurgai Horváth József, a Városi Levéltár és Kutatóintézet igazgatója, Gergely Anna történész, és dr. Kardos Tamásné a Wallenberg Egyesület titkára is. Az esemény résztvevőit Neubart István, a Székesfehérvári Zsidó Hitközség elnöke és Csanády László polgármesteri főtanácsadó köszöntötte.

Megmentett tudás és hagyomány

Csanády László polgármesteri főtanácsadó köszöntőjében egy ívet vázolt fel annak kapcsán, hogy milyen hagyomány folytatói azok, akik részt vesznek a vetélkedőn: Johanán ben Zakkáj ókori zsidó hittudósról, rabbiról, tanítóról, a zsidó szellem megmentőjéről beszélt a diákoknak, aki az első században élt.
Csanády László felidézte azt a történetet, amikor Vespasianus meghódította Júdeát és bekerítette Jeruzsálemet, amelynek lakói látták, hogy nagy a baj. Johanán ben Zakkáj viszont úgy döntött, hogy neki feladata az, mint a közösség vezetőjének, hogy a hagyományt és a tudást megmentse, ezért szeretett volna beszélni Vespasianussal. Jeruzsálem ostroma alatt egy koporsóban vitette ki magát a harcok közepette a városból, ami nem kis veszélyt jelentett, mert a koporsót gyakran lándzsával szúrták át a rómaiak, hogy biztosak legyenek abba, hogy halottat visznek-e ki? Vespasianusra, aki akkor még csak római hadvezér volt, nagy hatást tett Zakkáj jámborsága, ezért megkérdezte tőle, hogy mit szeretne? Zakkáj tudomásul vette Jeruzsálem pusztulásának közelségét, ezért azt kérte, hogy Javne városát adják neki, hogy ott építhessen tanházat és zsinagógát, megmentve ezzel a hagyományt és a tudást. Kérése teljesült és Javne meghatározó városa lett az ókornak: a hagyomány és a tudás tovább ívelt. "Wallenberg is ezt tette a második világháborúban: megmentette a tudást és a hagyományt azzal, hogy emberéleteket mentett. Valamilyen módon ezt teszitek ti is: ennek a folyamatnak vagytok egy láncszeme." - hangsúlyozta a vetélkedőn résztvevő fiatalokhoz szólva Csanády László, aki azt a felajánlást is tolmácsolta a diákoknak, hogy az első csapat mindhárom tagja fejenként 2-2 mozijegyet kap majd a Jób lázadása című filmre, amit hétfőn vetít a Barátság mozi a Zsidó Filmhét keretében.

Erkölcsös ember egy erkölcseiből kifordult világban

"Amikor az aljas eszme alapján meggyilkoltakra emlékezünk, azok előtt is fejet kell hajtanunk, akik lelkiismeretükre hallgatva saját életük kockáztatásával tízezreket mentettek meg a biztos pusztulástól. Wallenberg tevékenysége, áldozatvállalása előtt hálával és tisztelettel adózunk. Személyiségének köszönhetően eredményesen tudta érvényre juttatni akaratát egy erőszakos és tébolyult világban." - mondta köszöntőjében Neubart István, a Székesfehérvári Zsidó Hitközség elnöke. "Wallenberg kiállásával bizonyította, hogy ember maradt az embertelenségben, erkölcsös ember egy erkölcseiből kifordult világban. Olyan ember, aki pontosan tudta, hogy semmi sem lehet beszédesebb a tetteknél." - tette hozzá.