Egészségesen testben és lélekben, télen is

Itt van a kapuban a tél: az immunrendszerünk erősítése, a testi-lelki egészségünk megőrzése az idei évben egy nehezített pályás kihívás minden család számára. Az Egészségfejlesztési Iroda márciustól rendszeresen tart online mentális és dietetikai tanácsadást, gyógytornát vagy jógát, ezekbe folyamatosan be lehet kapcsolódni igény szerint.
2020.11.11. 07:36 |
Egészségesen testben és lélekben, télen is

Az Egészségfejlesztési Iroda néhány praktikus tanács mellett ingyenesen igénybe vehető lehetőségeket is kínál az érdeklődőknek.

A mozgás, a táplálkozás, a feltöltődés lehetőségei a járványhelyzetben egyrészt más szokásokat, megoldásokat kívánnak tőlünk, de a tudatos tervezéssel felkészülten várhatjuk a hideget, a kevesebb napsütést kínáló évszakot. 

Nyáron pszichésen és fizikailag is könnyebben viseljük a terhelést, mint az őszi-téli időszakban. A télnek mindig felkészülten kell nekifutni, és másképpen kell figyelni ebben az időszakban, hiszen a nagyfokú stressz a gyerekek és a felnőttek életében is jelen van télen is, illetve hosszabbak az éjszakák, kevesebbet lehetünk kint. És ez a tél egy „nehezített pályás” tél lesz mindenkinek a járványhelyzet miatt. Meg kell találnunk azokat a lehetőségeket, amelyek feltöltenek bennünket, mondta Kaufmann Anikó pszichológus. A legapróbb dolgok is ide tartoznak, a hobbik, akár új tevékenységek, illetve a kapcsolattartás a hozzánk közel állókkal, ezek mind segítenek, hogy ne legyünk lehangoltak, és hogy ne alakulhasson ki súlyosabb depresszió, szorongás. Az természetes, hogy a téli időszakban nem vagyunk annyira aktívak, és elő kell vennünk azokat a módszereket, amelyek segítenek lelassulni – akár relaxációs zene hallgatásával vagy meditációval. Dr. Keresztury Lászlóné mentálhigiénés szakember, az Egészségfejlesztési Iroda szakmai vezetője a rendszerességet, a tervezés fontosságát emelte ki. A családban az egymásra figyelés, a közös programok sokat segítenek. Nem szabad elhanyagolnunk az egészségünket az adventi időszakban sem, a ’majd tavasszal’ halogatással, főleg azok számára lényeges ez, akiknek vannak állandó problémái. A táplálkozást tekintve pedig egyrészt a helyi élelmiszerek között sok egészséges táplálék van, mint például a fermentált zöldégek között a savanyú káposzta vagy a magas vitamintartalmú csipkebogyó; az ünnepi menüknél pedig a mértékletesség a kulcs a prevencióban.

Az Egészségfejlesztési Iroda márciustól rendszeresen tart online mentális és dietetikai tanácsadást, gyógytornát vagy jógát, ezekbe folyamatosan be lehet kapcsolódni igény szerint. Illetve különböző ismeretterjesztő-interaktív előadásokra várják az érdeklődőket a közösségi felületen.  

A téli egészség témában bővebben a szakértőktől hamarosan újabb ÖKK POdcastban hallhatnak!