Egész nap peng az üllő szombaton a XV. Tűzzel-Vassal Fesztiválon

A Fehérvári Kézművesek Egyesületének szervezésében a XV. Tűzzel-Vassal Fesztiválra várják szombaton az érdeklődőket a Rác utcai Skanzenbe. A késes és késkészítő mesterek, kovácsok és fegyverkovácsok országos találkozója idén a pásztorkodás és a pásztorélet bemutatásával is kiegészül. Eljön „a magyar Hattori Hanzó”, Kovács András is.
2018.06.19. 11:28 |
Egész nap peng az üllő szombaton a XV. Tűzzel-Vassal Fesztiválon
Idén 52 késkészítő vagy kovácsmester jelezte részvételi szándékát: az ország valamennyi tájáról, sőt Felvidékről és Ukrajnából is érkeznek.

Június 23-án, szombaton délelőtt 10 órakor kinyílnak a Rác utcai Skanzen portáinak kapui, a Rác utcai Múzeum és a Szerb Ortodox templom udvara is számos programot kínál. Szenczi Jánosné, a Fehérvári Kézművesek Egyesületének elnöke elmondta, hogy az idei rendezvény központi témáját a pásztormesterség és a pásztorkések adják, a Mesterségek Házában folyamatosan vetítenek majd filmeket is a Hortobágyról és eljönnek az Örökös Pásztorok is. A „Hortobágy Örökös Pásztora” címet az viselheti, aki erre rászolgált azzal, hogy méltón őrizte, ápolta, megtartotta, továbbadta ezen ősi foglalkozást. Aki dalainkat, pásztorművészetünket, ősi állatfajtáinkat, pusztánkat megőrizte. Aki példája lehet a felnövekvő ­nemzedékeknek.

A Szerb Ortodox Templom udvarában a juhász mesterség eszközeit mutatják be, Hortobágyi pásztorok bemutatóit láthatjuk és slambuc főzés is lesz. Eljönnek a csákvári pásztorok is, vezetőjük, Viszló Levente a „Csákvári kolompokról” tart előadást.

A XIV. Tűzzel-Vassal Fesztivál egész napos programot kínál a családoknak, kézműves foglalkozásokkal, kézműves bemutatókkal, szabadtéri előadásokkal.

A szombati rendezvényt szakmai nap vezeti fel pénteken, a Kézművesek Házában. Az I. Késes Konferencián a hagyományos magyar bicskafajtákról lesz szó.

Lengyel Magdolna fesztiválszervező olyan jelentkezőt is említett, aki orvosként praktizál és az a hobbija, hogy kiváló minőségű damaszkolt borotvát készít. Eljön majd „a magyar Hattori Hanzó”, Kovács András is, aki Kincsesbányán készít szamurájkardokat. Több mint húsz éve foglalkozik szamurájkardok készítésével és több száz éves darabok restaurálásával. A családi otthon egyik zugából kialakított műhelyben hónapokon keresztül tökéletesítget egy-egy kardot. Kovács András híre az évek alatt Japánba is eljutott, ahol bevizsgálták egy munkadarabját és 3. danos mesteri fokozatot kapott eddigi munkásságáért.