Édesharmat- és havasi málnaméz - mézlovagokat is avattak a Városház téren

Először nyílt Mézfesztivál Székesfehérváron, a Városház téren számos különleges mézfajtát és méhészeti terméket kóstolhatunk és vásárolhatunk. A termelők között a székesfehérvári és Fejér megyei méhészek mellett erdélyi, Hargita megyei méhészetet is találhatunk, olyan különlegességekkel, mint az édesharmat- és havasi málna méz. Délután a program leglátványosabb része érkezett el az erdélyi, vajdasági és magyar mézlovagrendek felvonulásával.
2018.02.23. 18:22 |
Édesharmat- és havasi málnaméz - mézlovagokat is avattak a Városház téren

Számos különleges terméket kóstolhatunk és vásárolhatunk a Városház téren, a pénteken megnyílt I. Székesfehérvári Mézfesztiválon.

A különböző ízek megismerése mellett a méz szervezetre gyakorolt jótékony hatásáról is sok mindent megtudhatnak az érdeklődők. A résztvevő méhészek között van Kiss Norbert, a székesfehérvári Kiss Méhészet tagja is, aki elmondta, hogy jövőre lesz 30 éves a méhészetük, telephelyük Felsővárosban, az Agyag utcában van. Főállású méhészek, közel 500 méhcsaláddal méhészkednek. Különleges termékeik, mint az epres és málnás krémmézek, diofilizált gyümölccsel, hozzáadott aroma nélkül készülnek. Árusítanak bodzás akácmézet és nyers virágport is.

I. Székesfehérvári Mézfesztiválon jelen van Nagy Gabriella is, aki édesapjával, Nagy Gyulával méhészkedik, aki a Fehérvári Méhész Egyesület elnöke. Elmondta, hogy 25 éve méhészkednek, Sárszentmihályon van a méhek telephelye, a termékeiket pedig Fehérváron és helyi piacokon értékesítik. 150 méhcsaláddal vándorolnak általában Fejér megyében, de néha nagyobb távolságokat is megtesznek. Vannak repce, akác, selyemfű és gesztenyemézeik, de olyan különlegesség is szerepel a kínálatukban, mint az édesharmat méz, amelyet a méhek nem virágról gyűjtenek, hanem a fák levelein az édes nedveket szedik össze. Színre ez a legsötétebb méz, a legmagasabb ásványi anyag tartalommal.Vörösmarty Márk számára élete első vására az I. Székesfehérvári Mézfesztivál. A fiatalember 12 éves kora óta méhészkedik Sárszentmihályon, a szakmát 1996-ban kezdte művelni hobbiként. Méhcsaládjai Sárszentmihályon telelnek, de többfelé vándorol velük az országba. Akác, hárs, vaddohány, napraforgó, és repcemézet is árul.

A termelők között a székesfehérvári és Fejér megyei méhészek mellett erdélyi, Hargita megyei méhészetet is találhatunk, olyan különlegességekkel, mint a havasi- és fenyőméz.

A Szász Illyés Méhészet 2003-tól a biogazdálkodás normái szerint működik, állományuk egy része vándorméhészetként működik. Erdély déli részére akác, hárs virágzásra járnak velük. A többi méhcsalád a hargitai havasi méhlegelők nyújtotta változatos, tiszta forrásából készíti a havasi-, erdei- és havasi málna mézet.

Délután elérkezett a program leglátványosabb része az erdélyi, vajdasági és magyar mézlovagrendek felvonulásával.

A menet, amelyet a mézkirálynő vezetett, a Hotel Magyar Király elől indulva érkezett a Városház térre, ahol ünnepélyes keretek között fogadták a mézlovagrendeket.

Köszöntőjében Cser-Palkovics András polgármester kiemelte, hogy a mézlovagrendek a hagyományt, a magyar kultúrát, az értéket és az egészséget szimbolizálják és megmutatják azt, hogy ezek összehangolható dolgok.

„Azzal, hogy tiszteljük hagyományainkat, a jelennek és a jövőnek is üzenünk, ennek a mai világban különös jelentősége van.” - hangsúlyozta Székesfehérvár polgármestere, aki örömét fejezte ki, hogy az idei évben nemcsak a VOK-ban, hanem a történelmi Belvárosban is megjelenik a méz kultúrája. A lovagrendek tagjainak azt üzente, hogy legyenek nagykövetei a hagyománynak, a magyar értékek képviseletének, és az egészség üzenetének.Az ünnepségen Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke arról is szólt, hogy Magyarország „méznagyhatalom”, hiszen óriási mennyiségű mézet termelünk, az EU piacain megjelenő méz 10%-át országunk adja és itt a legmagasabb az egy négyzetkilométerre eső méhcsaládok száma is. Elmondta, hogy az egyetlen problémája a magyar méhészeknek, hogy a magyarok kevés mézet esznek. Kiemelte, hogy ezek a rendezvények is azt a célt szolgálják, hogy mentsük meg a saját egészségünket és fogyasszunk több mézet.Balla Nóra mézkirálynő egy régi római közmondást idézett, mely szerint „ahol a méhek, ott az egészség.” "A méz egy olyan természetes élelmiszer, amelyhez semmilyen ipari folyamat nem szükséges, fogyasztása számos jótékony hatást gyakorol a szervezetünkre és a betegségek megelőzését is szolgálja.” - emelte ki a mézkirálynő, aki szólt arról is, hogy kiváló minőségű termékek jelennek meg a székesfehérvári mézfesztiválon. Az ünnepséget követően mézlovag avatásra és a mézlovagok eskütételére került sor.

Az ünnepi pillanatokat követően a Szent István Bazilikában Spányi Antal megyés püspök tartott ünnepi szentmisét, amelynek végén megáldotta a mézlovagrendeket és a mézeket.

A mézes hétvége szombaton a Videoton Oktatási Központban folytatódik. A XXX. Országos Méhésztalálkozó és Vásár 09.00 órakor ünnepélyes megnyitóval indul, majd szakmai előadások következnek a színpadon. Többek között a méhészet mezőgazdaságban betöltött szerepéről, az ágazat jelenlegi helyzetéről és a Székesfehérváron is működő apiterápiás házról is szó lesz.

Fehérvári színes