E-recept, e-kórlap, e-egészségügy - fehérvári háziorvosokat tájékoztatták

Székesfehérvári háziorvosoknak és asszisztenseknek szerveztek tájékoztatót az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltató Tér (EESZT) használatáról. Tervezői szerint a biztonság, a hatékonyság és a kényelem területén jelenthet előrelépést a november 1-vel bevezetésre kerülő új e-egészségügyi rendszer.
2017.10.26. 19:21 |
E-recept, e-kórlap, e-egészségügy - fehérvári háziorvosokat tájékoztatták

Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltató Tér (EESZT) bevezetésével minden páciens egészségügyi adatai egy központi adatbázisba kerülnek – erről törvény rendelkezik. Az adatokhoz – a megfelelő jogosultságok birtokában – az ágazati portálon keresztül a kezelőorvosok bárhonnan hozzáférhetnek, így például nem okozhat gondot, ha a beteg valamiért nem tudja magával vinni korábbi leleteit.

Székesfehérváron csütörtök délelőtt tartottak felkészítést a háziorvosok és asszisztensek számára a Hiemer-házban. Östör Annamária egészségügyi tanácsnok elmondta, bár nem kötelező feladat a felkészítés, mégis fontosnak tartották, hogy ezzel a tájékoztatóval is segítsék a háziorvosok munkáját. Hozzátette, reméli hogy fennakadás nélküli lesz az indulás, de az egészségügyi dolgozók számára is új rendszerről van szó, így mindenki türelmét is kérte az első időszakra.

Dr. Kovács Krisztián, az Alba Családorvosi Egyesület vezetőségének tagja elmondta, a rendszer egyik első, nagy figyelmet kapott eleme az e-recept: az EESZT elindulása után a rendelőben felírt gyógyszert recept nélkül, személyi azonosítás után ki tudja váltani a beteg bármelyik gyógyszertárban, de 2018. december 31-ig a hagyományos papír alapú rendszer is működik. Természetesen nem csak a vényt váltja ki az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltató Tér. A rendszer később bevezetésre kerülő eleme kiválthatja a papír alapú beutalókat, és – megfelelő jogosultság esetén – elérhetővé teheti a kórelőzményeket, a más orvos által végzett kezeléseket.

Az első szakaszban, november elsejétől a háziorvosok, a közfinanszírozott szakrendelők, a kórházak és a gyógyszertárak csatlakoznak a rendszerhez, jövőre pedig a mentőszolgálat és az összes magánszolgáltató, majd 2019-ig a megelőző öt év adatait digitalizálják, hogy a gyógyítás folyamatának bármely pontján elérhessék azokat a szakemberek.