Diktátorok, polgárháború és forradalom - Hahner Péter előadása Fehérváron

Diáktátorok a történelem fejezeteiből címmel tartott előadást dr. Hahner Péter, az MCC-Rubicon Történettudományi Műhelyének vezetője kedden délután az MCC Székesfehérvári Képzési Központjában. Többek között polgárháborúkról, forradalmakról, a forradalom fogalmáról és az e mögött álló személyiségekről is szó volt a rendkívül érdekes előadáson.
2023.05.30. 21:49 |
Diktátorok, polgárháború és forradalom - Hahner Péter előadása Fehérváron

Létezik-e a forradalom és a diktatúra egymás nélkül? Valóban csak erőszakkal lehet radikális változásokat elérni? Mi szolgálja a szebb jövőt? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphattak mindazok, akik meghallgatták dr. Hahner Péter előadását.

A teltházas előadás résztvevőit Östör Annamária az MCC fehérvári központjának helyi képviseletvezetője köszöntötte.

Az MCC-Rubicon Történettudományi Műhelyének vezetője előadásának elején arról beszélt, hogy mikortól is létezik a forradalom fogalma, mi is tulajdonképpen a forradalom és mikor, illetve meddig beszéltünk polgárháborúról. Mint mondta az angol polgárháborúban találkozni először a forradalom kifejezésével a Stuart ház restaurációjakor, amikor az angol polgárháború végén a király visszatérése volt a revolúció, ami valaminek a visszatérését jelenti az eredeti állapotához. Ezt ma restaurációnak nevezzünk. Rendkívül érdekes adatként, az angol polgárháború véres mivoltát jelezve elhangzott, hogy arányait tekintve! többen haltak meg az angol polgárháborúban, mint a II. világháborúban.

Szó volt arról is, hogy a forradalmárok meg voltak győződve minden esetben arról, hogy a társadalom többségét képviselik, de a forradalom és a demokrácia egymással ellentétes fogalmak.

Az angol polgárháború és Oliver Cronwell mellett a francia forradalomról, Maximilien de Robespierre-ről és Bonaparte Napóleonról, illetve az amerikai polgárháborúról és George Washingtonról is érdekességeket hallhattak a résztvevők, de szó volt Garibaldiról, Leninről, Trockijól és Sztálinról is.

A történelem során a legtöbb áldozatot Mao Ce Tung kommunista diktatúrája követelte, és még a sztálini diktatúra is több áldozatot követelt, mint a Hitler vezette náci Németország legsötétebb évei.

Hahner Péter előadásának végén Che Guevara-ról, a kubai forradalomról és Fidel Castroról is beszélt, majd megjegyezte, tanítványainak szokta viccesen mondani, hogy ha forradalmárok lennének, akkor ahhoz jól is kell kinézni, mert csak így válhat ikon belőlük.