Csak egy Fejér megyei projekt kapott támogatást a régióban

 A héten a Kormány döntött az Új Magyarország Fejlesztési Terv akcióterveiről. 500 milliárd forint támogatási értékben összesen 271 kiemelt fejlesztés támogatásáról határoztak, ezek közül 191 ügyében 6 hónapon belül szerződést lehet kötni, 80 darabot pedig támogatnak, de további átdolgozás szükséges. Ez utóbbiakat szeptember végéig lehet újra beadni, és döntés novemberben születhet. A Közép-dunántúli régióban támogatást nyert a Balatonfüredi Városközpont felújítása, az esztergomi Bazilika felújítása, illetve turisztikai fejlesztése, a Rácalmás ófalusi partszakasz védelmi munkái, valamint a Tatai Öreg-tó és az Által ér rehabilitációja.

2007.07.27. 08:06 |
 A héten a Kormány döntött az Új Magyarország Fejlesztési Terv akcióterveiről, amelyek alapján az elkövetkező hónapokban összesen 2.800 milliárd forint értékű fejlesztés kezdődik el, részben pályázati úton, részben pedig kiemelt projektek révén.

 Döntöttek összesen több mint 500 milliárd forint támogatási értékben 271 kiemelt projekt támogatásáról is. Ezek közül 191 esetén 6 hónapon belül meg lehet kötni a szerződést, 80 esetében pedig a projekt támogatott ugyan, de átdolgozásra van szükség, így újabb döntés novemberben születhet róluk. A most eldöntött kiemelt fejlesztések között vannak nemzeti jelentőségű beruházások, vannak országos humán programok és összesen 123 útépítés megvalósítását is támogatja a kormány 882 km hosszban, 49,3 milliárd forintért.


Projektlista a Közép-dunántúli régiót érintő döntésekről - Támogatott projektek


Rácalmás ófalusi partfalszakasz védelmi munkái
Rácalmás Nagyközség Önkormányzata
Fejér megye

Világossá vált, hogy a település ófalusi részén felszínmozgások észlelhetők, melynek hatására a terület a Duna medrébe csúszik.  A projekt szerint ahhoz, hogy megfelelő stabilitást érjünk el a területen, 3 részfolyamatot lehet elkülöníteni. Az egyik az Ófalusi rész területének víztelenítése (drénezés, támasztó töltések építése), a másik az elöregedett vízi-közművek cseréje (melyek a partfalmozgás hatásait nem képesek követni és a lakosságra nézve károsak), a harmadik pedig a terület vízelvezetésének megoldása.

Tatai Öreg-tó és Által-ér rehabilitációja   
Komárom-Esztergom megye

A Tatai-tó olyan árvízi tározó, mely az Által-érrel együtt árvízvédelmi szempontból meghatározó a térségben, ezért e projekt keretében kerül sor a NATURA 2000 és a Ramsari Egyezmény hatálya alá tartozó Tatai Öreg-tó komplex rehabilitációjának első ütemére. A beruházásban megvalósulhatnak azok a rekonstrukciós munkák, amelyek a tó helyreállításának legfontosabb peremfeltételei. A vízgyűjtő-szemléletű, komplex projekt keretében sor kerülhet azokra a vízgazdálkodási, vízkormányzási, meder–felújítási valamint környezet- és természetvédelmi munkálatokra, amelyek nélkülözhetetlenek annak érdekében, hogy a Tatai Öreg-tó maradéktalanul tölthesse be árvízvédelmi, halászati, természetvédelemi, üdülési valamint sportolási funkcióját, és így váljon a térség egyik meghatározó természeti látványosságává. A vízgyűjtő felső szakaszától kezdődően a Tatai Öreg-tóig, illetve a tó alatti Által-ér szakaszig mindenhol, olyan beruházásokra kerül sor, amelyek közvetve vagy közvetlenül rendkívül fontos gazdasági fellendülést is hoznak.


Az esztergomi Bazilika környezetében levő pincerendszer megóvása és idegenforgalmi hasznosítása
Komárom-Esztergom megye

 A minőségi borfogyasztáshoz kapcsolódó vendéglátási szolgáltatások és rendezvények várható bevételei nyomán a tulajdonos olyan forrásokhoz jut, amelyből képes lesz finanszírozni a felújított épületegyüttes folyamatos karbantartását, állagának megóvását, így őrizve meg nemzeti kincsünk egy darabját. Mindannyiunk épített kulturális öröksége a Bazilika, melynek közvetlen szomszédságában található pincerendszer állagmegóvása halaszthatatlan, mivel a pincerendszer évtizedek óta nedvesedik és a beázások mértéke az utóbbi időben már nemcsak a pincék statikai állapotát veszélyezteti, hanem a Bazilika alatti helyiségekben is nedvesedést okoz. A felújítási program, a ma használaton kívüli pincerendszer kulturális-idegenforgalmi célú hasznosításával egyszerre bővíti a turisztikai programkínálatot és teremti meg az ingatlan hosszú távú állagmegóvásának finanszírozási feltételeit.  A pincerendszer felújításával egy olyan idegenforgalmi infrastruktúra jön létre, amely hozzájárul a magyarországi borkultúra bemutatásához.

 
A Balaton-part ékköve: a reformkori városközpont felvirágoztatása Balatonfüreden II. projekt
Balatonfüred Város Önkormányzata
Veszprém megye

 A balatonfüredi reformkori városrész fejlesztése, a 2004. évben támogatást kapott  ROP 1.1 pályázat folytatása műemléki jelentőségű területen.
 A reformkori városrészben lévő Blaha u. 3. szám alatti épület felújítása valósul meg közösségi funkció kialakításával: Városi Helytörténeti Gyűjtemény valamint Turisztikai Információs Központ kap helyet. 
 A Jókai Mór Emlékmúzeum felújítása.
 A városrész parkjainak rekonstrukciója és "Történelmi emlékhelyek, szobrok útja"-nak kialakítása közvetlenül a Balaton partján. 
 A városrészre vezető önkormányzati utak felújítása modern utcabútorokkal, új közvilágítással.
 A reformkori városközpont közepén elhelyezkedő ún. Vaszary kastély rekonstrukciója és abban kulturális funkció kialakítása a környezetében lévő közpark rendezésével.

Továbbfejlesztésre javasolt, de támogatott projektek

Dunaújvárosi magaspart védelmi rendszerének rekonstrukciója korszerűsítése
Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzata
Fejér megye

A projekt célja a dunaújvárosi római kőtár alatti leszakadt partfal körüli löszkutak, suvadások feltárása, a földmű szakadásainak felszámolása, a víztelenítő rendszer, kezelő járdák és utak kiépítése, a sarokbástya alapjának megtámasztása. A víztorony biztonsága érdekében új talajvízszint észlelő kutak kiépítése is kiemelten fontos. A fejlesztéssel össze kell hangolni a meglévő komplex védművet is: 8 db 60 m mély víztelenítő csáposkút falazatát kell megépíteni, a kezelőszerkezetet pedig a szellőző rendszer kiépítésével, új szivattyúk, motorok beépítésével kell korszerűsíteni. Emellett a meglévő talajvízszint-észlelő kutakon felül 48 db új kutat kell létesíteni.

Királyi Séta - Történelmi időutazás az ezeréves Székesfehérváron
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata
Fejér megye

A „Királyi Séta - Történelmi időutazás az ezeréves Székesfehérváron” című projekt célja, hogy Székesfehérvár, mint a „királyi városok” egyike, méltó és vonzó formában állítson emléket a magyar királyság első évszázadainak és a város történelmének. A Romkert – Nemzeti Emlékhely a magyar történelem egyik fontos helyszíne, melyet attraktív és informatív módon kell a látogatók elé tárni. Ennek eszköze a Prépostsági Múzeum létrehozása, melyben a Nemzeti Emlékhely, a magyar királyság és az ezeréves Székesfehérvár történetét mutatják be. Az alprojekt keretében síremlék készül Szent István király sírja fölé, és fejlesztik a Romkert területét is.  A Fő utca felújítása tartalmazza a történelmi belvároson átvezető gyalogos utca burkolatcseréjét, közműfelújítását és új utcabútorok elhelyezését. A volt Vidámpark területén jönne létre a „Királyi játszópark”, mely játékos formában idézi meg a régi korok építményeit, hadieszközeit. A „Fehérvár belvárosa a XVI. században” makett mesterséges szigeten valósulna meg a Rózsaligetben.

Velencei-tó Kapuja
Velence Város Önkormányzata
Fejér megye

A Velencei-tóhoz érkezve a látogató elé tárul a Velencei-tó Kapuja, a turisztikai attrakció, amely egy komplex, többfunkciós közösségi tér.
 A projekt során megvalósuló fejlesztések:
1.    Teljes körű közműhálózat kialakítása, emellett alternatív energiaként a melegvíz vezeték behozatala;
2.    Fürdősétány és közpark kialakítása;
3.    Kikötő kialakítása látogatóközponttal, sétánnyal, mólóval, híddal;
4.    Lidó kialakítása sétánnyal, lidós partszakasszal, parkolókkal, parkokkal, kerékpárúttal;
5.    Korzó kialakítása fedett sétánnyal, kiszolgáló épületegyüttessel. Az egész projekt területén területrendezés, közvilágítás kiépítése, térfigyelő rendszer kialakítása, térkövezés kerül megvalósításra.

Nyergesújfalu, 10-es főút melletti sziklafal stabilizáció
Nyergesújfalu Város Önkormányzata
Komárom-Esztergom megye

A 10-es főút biztonságának növelése érdekében, az út mellett lévő, folyamatosan pergő sziklafal felületének stabilizációja horgonyokkal rögzített acélhálózással és növénytelepítéssel.

Királyi Városok Integrált Projekt: A tatai Eszterházy-kastélyegyüttes kulturális és reprezentációs központ (királyi városok része)   
Műemlékek Nemzeti Gondnoksága
Komárom-Esztergom megye

Kulturális örökségünk, az Esterházy-kastélyegyüttes teljesmértékű rehabilitációja és környezetének helyreállítása, majd a kastélyegyüttes fenntartható hasznosítása. A rehabilitáció során kívül-belül megújul a főépület és a kiskastély is. A XVIII. századi házsor megújulása kinyitja a kastélyegyüttest a város felé, a XVII. századi épületek alatt pedig a város felől alagsori, a kastély felől pedig földszinti új fogadótér lesz. Mindezek mellett, a projekt tartalmazza a kastélypark rekonstrukcióját, illetve az élőhelyek helyreállítását.

Monostori Erőd - Euroregionális Kulturális és Turisztikai Központ (Komárom)
Monostori Erőd Hadkultúra Központ műemlék-helyreállító, ingatlanfenntartó és -hasznosító Közhasznú Társaság
Komárom-Esztergom megye

A volt katonai objektum, az immár UNESCO Világörökség-jelölt komáromi Monostori Erődrendszer, hazánk egyik legnagyobb és legjobb állapotában fennmaradt műemléki ingatlan együttese, amely a szükséges fejlesztések után hosszútávon is önfenntartó kincstári műemlékké fejleszthető. Az alapvetően idegenforgalmi-kulturális fejlesztés célja egy olyan euroregionális turisztikai és régiós információs központ kialakítása, melynek első lépései 2000-2006 között már lezajlottak. A gyorsan növekvő igények kielégítése azonban további fejlesztéseket igényel, melynek legfontosabb elemei a korszerű Látogatóközpont (mely a régió idegenforgalmi adatbázisát is tartalmazná) és az Ifjúsági Szálló, mely az egykori műemlék laktanyában kap helyet. Ehhez közvetlenül kapcsolódik a szálló energetikai berendezéseit, és konyháját is magába foglaló Regionális Fejlesztési Iroda, amely az Árkász II. laktanyaépületében kerül kialakításra. Ehhez a projektcsomaghoz tartozik a Monostori Erődrendszer igazgatásához és működtetéséhez szükséges Koordinációs és Kutatóközpont fejlesztése is.

Balatonakarattya: vasút feletti magaspartfal (Kisfaludy sétány - Koppány sor közötti szakasz) védelme
Balatonkenese Nagyközség Önkormányzata
Veszprém megye

A Kisfaludy sétány az akarattyai vasútvonallal párhuzamos utca. Jelen pillanatban az utca burkolata murvával terített földút, ezért a csapadékvíz elvezetése a fölötte lévő utcákkal együtt megoldatlan. Az utcában a csapadékvíz elvezetés kivételével minden közmű így a szennyvízcsatorna is kiépített. A projekt szerint 1125,80 fm hosszúságban 3 m széles aszfaltburkolatú út épül, 2x1,25 m széles padkával az utca teljes hosszában, melynek kísérőjeként 1267,17 fm hosszúságban burkolt árok csatlakozik. A későbbiek folyamán ebbe a burkolt árokba csatlakozik be a Kisfaludy sétányra nyíló utcák csapadékvize is. Az így összegyűjtött vízmennyiséget a Kisfaludy sétányt és a Koppány sort összekötő Bezerédj lejáró (gyalogút) vonalvezetését követő Ø 60 cm átmérőjű zárt csatornával oldotta meg a tervező. A befogadó Balaton tóba átemelővel vezetik be a vizet.

"Kolostorok és kertek a Veszprémi Vár tövében"
Veszprém Megyei Jogú Város Önkormányzata
Veszprém megye

A projekt során a következő fejlesztések valósulnak meg: a terület zöldfelületeinek megújítása, a régi vidámpark teljes rekonstrukciója, köz- és szabadidőpark jelleg megteremtése, utak, sétautak felújítása. A Kittenbereger Kálmán utca összekötésével megnyílik a völgy a belváros felől, és átjárhatóvá válik a kerékpárosok számára is. A projekt részét képezi a Jezsuita templom és szomszédságában elhelyezkedő apácakolostor teljes feltárása és felújítása, a Püspöki pihenő teljes rehabilitációja, kulturális rendezvényhelyszínné történő alakítása, a Benedek-hegy kálváriájának és környezetének zöldterületi rekonstrukciójával, parkosítással újszerű kilátópontok kialakítása. A program II. üteme a Kittenberger Kálmán Vadaspark tematikus fejlesztése.

Séd-Nádor-Gaja Vízrendszer Rehabilitációja és Területfejlesztési Programja
Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság
Veszprém megye, Fejér megye

A projekt során megvalósuló fejlesztések:
 Fehérvárcsurgói tározó II. ütem megvalósítása
 A kettős működésű (belvízbefogadó és vízszolgáltatási főmű) Séd-Sárvízi Malomcsatorna rekonstrukciója
 Mezőgazdasági vízszétosztó rendszerek rekonstrukciója
 A vízrendszer minimálisan szükséges rekonstrukciója (pl. Gaja patak, Nádor csatorna, Dinnyés Kajtori vízfolyás)
 Természeti, természet közeli állapot rekonstrukciója, vizes élőhelyek fejlesztése
 Belterületek kiemelt védelme (helyi vízkárok ellen).

 
Támogatott alsóbbrendű útfejlesztések a Közép-dunántúli régióban

Fejér megye
 8119. j. Velence-Csákvár-Tatai összekötő út 26+393 - 31+403 kmsz. közötti szakaszának felújítása
 8119. j. Velence-Csákvár-tatai összekötő út 31+403 - 36+546 kmsz. közötti szakaszának felújítása
 8123. j. Székesfehérvár-Zámoly-gánti összekötő út 2+150 - 27+540 kmsz. közötti szakaszának felújítása

Komárom-Esztergom megye
 1111. j. Budakalász - Dobogókő - Esztergom összekötő út 33+122 - 35+776 kmsz. közötti szakaszának felújítása
 8119. j. Velence - Csákvár - Tata összekötő út 43+311 - 48+510 kmsz. közötti szakaszának felújítása
 8119. j. Velence - Csákvár - Tata összekötő út 56+177 - 60+460 km. szelvények közötti szakaszának felújítása
 8135. j. Tatabánya - Kisbér összekötő út 0+000 - 6+508 km. szelvények közötti szakaszának felújítása
 8143. j. Oroszlány-Bokod összekötő út 2+402 - 9+728 kmsz. közötti szakaszának felújítása

Veszprém megye
 7309. j. Ajka-Pulai összekötő út 0+000 - 18+048 km. szelvények közötti szakaszának felújítása
 7317. j. Devecser-Tapolcai összekötő út 0+000 - 6+500 km. szelvények közötti szakaszának felújítása
 7319. j. Tapolca-Sümegi összekötő út 1+000 - 15+300 km. szelvények közötti szakaszának felújítása
 7324. j. Devecser-Sümegi összekötő út 6+000 - 16+400 km. szelvények közötti szakaszának felújítása