Beszédes kövek és feliratok között - őszi séta a Hosszú-temetőben

Többéves hagyomány, hogy októberben a Székesfehérvári Városszépítő és -Védő Egyesület temetői sétára hívja a várostörténet iránt érdeklődőket a székesfehérvári Hosszú-temetőbe. A Poklosi Péter tanár úr által vezetett rendhagyó történelemóra az ott nyugvó neves személyiségek síremlékeinek és művészi értékű alkotások bemutatásával telt. Az elmúlt esztendőben ismét több különlegesen értékes síremlék, kripta és egy lépcső felújítása készült el.
2018.10.17. 20:34 |
Beszédes kövek és feliratok között - őszi séta a Hosszú-temetőben

A Hosszú temető régóta áll a fehérváriak szolgálatában, sokak emlékét őrzi. Többek között néhai neves közéleti személyiségek - egyházi személyek, polgármesterek, főrangú katonák, orvosok, rendőrkapitányok, ősi fehérvári családok generációinak tagjai - nyugszanak itt.

A résztvevők az ő síremlékeiket, életútjukat ismerhették meg a Székesfehérvári Városszépítő és -Védő Egyesület által szervezett őszi sétán, ami egyben rendhagyó történelemóra is volt. Poklosi Péter vezetésével egy lelkes csapat nemcsak – az egyébként művészi értékű alkotásnak számító – síremlékek felújításáért dolgozik, hanem kutatásokat is végeznek. Szeretnék még teljesebbé tenni ismereteinket a város elmúlt századainak történetéről.

A szerda délutáni séta a kápolnától indult és bejárta az egész Hosszú temetőt. Az érdeklődők megnézték a Magyar Királyi 17-es Honvéd Gyalogezred két hősi halált halt katonájának síremlékét és a Wünsch Béla síremlékére vésett feliratot: „Meghalt az Istenért és a hazáért.

Megálltak Dr. Vízkelety Kálmán sebész-főorvos és felesége igazán nem feltűnő, egyszerű síremlékénél is. „Amikor a háború a legszörnyűbb volt Székesfehérváron, ő volt az egyetlen orvos a kórházban, aki nem menekült el, mindenkit ő ’foltozott’ össze.” – mondta el Poklosi Péter. Számos egyházi személy, egykori rendőrkapitány mellett a város történetírójaként számon tartott Lauschmann Gyula, valamint az egyik ’56-os fehérvári hős síremléke is itt található.

A Hosszú temetőben nyugszik „Nagyságos Zlinszky István úr, ’Fehér megye’ alispánja, országos törvényszéki elnök is, akinek elhunytával kihalt nemesi családjuk utolsó férfi sarja.” – olvasta fel az őszi temetői séta egyik résztvevője a szépszámú érdeklődőnek a feliratot, akik nem is fértek el egyszerre a sírhelyek körül.

A várostörténeti séta elhaladt Nemes Delnei Miskey Ferencz, Szabad királyi Székes Fejérvár városa egykori tanácsnoka síremléke mellett is. A ma már nehezen kiolvasható felirat tanulmányozása közben itt találkoztunk össze Miskey Barbarával, aki örömmel mesélt 1789 és 1862 között élt üknagyapjáról. Tanácsnokként a város ügyeiért dolgozott és gazdaságát – köztük a mai Szedreskertben volt egykori szederkertet – igazgatta. A Miskey család „ősi fészke” Tinnyén, legnagyobb kriptájuk pedig Komárom-Esztergom megyében van, de a Hosszú temetőben is sok családtag nyugszik. Üknagyapjának ún. szarkofágos temetése volt, míg a mellette lévő síremlék – ami szintén a Városszépítő és –Védő Egyesületnek köszönhetően maradt meg, lett felújítva – az egykori tanácsnok 9 évesen, betegség miatt elvesztett unokájáé. Ez mélyen lesújtotta a családot, ahogy arról a rávésett sorok is tanúskodnak: „A vigasztalhatlan szülők s kesergő testvérek boldog nyugalmát, nagy reményét és pótolhatatlan drága kincsét rabolta el e sír! E halom egy magát boldognak érzett Család kimondhatatlan bánatának határ halma!

A feliratra az őszi temetői sétát vezető Poklosi Péter is felhívta a figyelmet. A Városszépítő és -Védő Egyesület elnöke emellett kitért arra, hogy a temetőben vannak olyan egyedi síremlékek is, amelyek anyaguk vagy megmunkálásuk miatt különlegesek – példa erre egy rózsaszín és egy fehér márvány obeliszk – és olyanok is, amelyek ma már nem olvashatóak, de nekik szerencsére feljegyzésekben megvannak az egykor rájuk vésett szövegek. Példaként említette szervezetük 1984-es megalakulását, és hogy még abban az esztendőben kiadták a diákoknak, hogy készüljön pályamunka a városi temetők felmérésére. Azóta is sok mindenkit – szakembereket, diákokat, a téma iránt érdeklődőket – igyekeznek bevonni az egykori értékeket megmentő tevékenységükbe.