Barokk Székesfehérvár egy építész szemével a Széna téri könyvtárban

Csutiné Schleer Erzsébet szeptember 24-én 18 órakor a Vörösmarty Mihály Könyvtár Széna téri Tagkönyvtárában tart előadást A barokk Székesfehérvár egy építész szemével címmel. Az előadó a székesfehérvári  Városvédő és Szépítő Egyesület egyik alapítója, lelke, motorja.
2018.09.24. 08:16 |
Barokk Székesfehérvár egy építész szemével a Széna téri könyvtárban

2018 a barokk éve Székesfehérváron – ehhez kapcsolódik Csutiné Schleer Erzsébet építész előadása a Széna téri Tagkönyvtárban.

A bevezetőben bemutatja azt a fejlődési folyamatot, amelynek eredményeképpen a barokk kialakult. Az előzmények megvilágítása után pedig sorra veszi a legjellegzetesebb épületeket, amelyek a régi Fehérvár sziluettjét alkották. Természetesen – hangsúlyozta az építész, amikor a tervezett előadásáról kérdeztük - ez a sziluett mára kissé átalakult, hiszen ezt főleg a templomtornyok alkották, amelyeket egykor mindenhonnan látni lehetett a városban.

Ám az utóbbi fél évszázadban ez a sziluett átalakult, mert megépültek a magas toronyházak is. Szó lesz majd a legszebb, emblematikus fehérvári barokk épületekről is – az építész úgy gondolja, ennek kapcsán a történelmi folyamatokról is érdemes beszélni. Fontos tudni ugyanis, hogy a törökök kivonulása után az elnéptelenedett országrészekben először a szerzetesek telepedtek le, akik sok mindent -- egészségügyi szolgálatot, tanítást – vállaltak és több szempontból segítették az élet újraszervezését a településeken.

A legszebb barokk épületek épp ezért Fehérváron a templomok, és persze, az egykori rendházak: ezek a legmarkánsabb képviselői a korai barokknak. Az idő múlásával, a fejlődés folyamán kialakult a késő barokkhoz tartozó copf stílus, majd az empire és a rokokó. Akkor keletkezett a püspöki palota, majd a Zichy palota, ami a mai városháza része lett, aztán megépült a régi megyeháza, és így tovább. Az előadáson szó lesz a legfontosabb épületekről a belvárosban és azon kívül is.