Kritikus percek – a sürgősségi osztály mindennapjai

A sürgősségi ellátás 24 órás non-stop szolgálat. A Szent György Kórház sürgősségi osztályán nagy hangsúlyt fektetünk arra, hogy kiemelt szaktudású szakorvosi és szakdolgozói gárdával, jó szakmaisággal lássuk el feladatunkat – mind az ambulancián mind pedig az osztályon. Az ilyen szintű szakmaiság nem általános jelenség Európában sem - mondta Dr. Sárkány Ágnes osztályvezető főorvos.
2017.10.05. 11:48 |
Kritikus percek – a sürgősségi osztály mindennapjai

Többször lát napvilágot olyan hír, hogy hat-nyolc órát is várakoznak a sürgősségin a betegek. Nálunk alapszabály, hogy beteget vizsgálat nélkül nem küldünk el, így a várakozás hátterében a nagyszámú beteg, az időigényes vizsgálatok – labor, ultrahang, endoszkópia, CT, MR vizsgálatok valamint szakorvosi konzíliumok állnak adott esetben.

Székesfehérváron 1994 óta, vagyis immár 23 éve működik a sürgősségi osztály, az ország kórházai között szinte az elsők között büszkélkedhettünk vele. Vezetője tíz éve Dr. Sárkány Ágnes. „A sürgősségi tevékenység a medicinának egy olyan ága, mely erősen időfüggő, hirtelen kialakuló vagy rövid időn belül tartós károsodást okozó betegségek vizsgálatával és gyógyításával foglalkozik” – mondja az osztályvezető főorvos. Ez egy olyan terület, ahol az időnek kritikus szerepe van, és ezért kell nagyon jól megszervezni egy sürgősségi osztály működését.

A fejlesztések ezen az osztályon is elengedhetetlenek. „Az elmúlt időszakban több fejlesztésen is átesett az osztály. Az utolsó egy uniós pályázat volt, 600 millió forintból újult meg a sürgősségi. Új gépeket kaptunk, a sürgősségi intenzív osztályt is felújítottuk, lélegeztető gépekkel, defibrillátorokkal, monitorokkal, új ágyakkal gazdagodtunk – csupa olyan dolgot szerezhettünk be, aminek segítségével egy jobb betegellátást tudunk biztosítani.” – mondja Dr. Csernavölgyi István, a kórház főigazgatója.

A Sürgősségi Osztályon évről-évre egyre több beteget vizsgálnak, jelenleg naponta 120-150 megvizsgált beteg mintegy 10%-a kerül kórházi felvételre és mindösszesen 40%-a minősíthető sürgősségi esetnek. Mint mondják, nem sürgősségi eset például a többhetes, többnapos panaszokkal jelentkezők többsége. A sürgősségihez tartozik még egy hat ágyas intenzív osztály és egy tizenhat ágyas fekvőbeteg-ellátó részleg, ám aki 24 óránál hosszabb ellátásra szorul, felvételre kerül az illetékes fekvőbeteg osztályra további gyógykezelés céljából.

Mindenkit ellátunk, ám fontos tudni, hogy a sürgősségi ellátás kapcsán szigorú rend szerint, szakmai szabályok mentén látjuk el betegeinket és nem érkezési sorrendben. Ennek megfelelően vannak, akiket azonnal el kell, hogy lássunk, ezek az életet veszélyeztető, gyors beavatkozást igénylő, súlyos, instabil állapotok. Értelemszerűen, amikor a beteg állapota nem sürgős vagy életveszélyes jellegű, az ellátás a súlyosabb esetek ellátása miatt elhúzódhat. Hitvallásunk szerint a betegekért vagyunk és értük dolgozunk az év 365 napján napi 24 órában - hangsúlyozta a kórház igazgatója. Jóleső érzés, amikor a hozzátartozók, betegek köszönetüket fejezik ki dolgozóink számára.