Az év első tíz hónapjában nőtt az export, de maradt még a hiány

 Az első tíz hónapban közel tízezermilliárd forint értékű árú érkezett az országba, valamivel több, mint amennyit exportáltunk. Az említett időszakban a forint kismértékben felértékelődött. A külkereskedelmi mérleg hiánya 995 milliárd forint, 101 milliárd forinttal több az egy évvel korábbinál. Októberben az export értéke 981 milliárd forint, az importé 1076 milliárd forint volt, így a mérleg hiánya 95 milliárd forintra tehető.

2004.12.09. 08:33 |

 Az első tíz hónapban közel tízezermilliárd forint értékű árú érkezett az országba, valamivel több, mint amennyit exportáltunk. Az említett időszakban a forint kismértékben felértékelődött.

 Az idei első tíz hónapban a kivitel értéke 9014 milliárd forint, a behozatalé 10 009 milliárd forint volt, ez a forgalom 15 százalékos növekedését jelenti mindkét irányban - derül ki a KSH előzetes adataiból. A külkereskedelmi mérleg hiánya 995 milliárd forint, 101 milliárd forinttal több az egy évvel korábbinál. Októberben az export értéke 981 milliárd forint, az importé 1076 milliárd forint volt, így a mérleg hiánya 95 milliárd forintra tehető.
Növekedett

 A kivitel és a behozatal forintértéke egyaránt hat százalékkal haladta meg a 2003. októberi szintet. A külkereskedelmi forgalom értékelésekor figyelembe kell venni az árfolyamváltozások hatását, amelyek az év különböző időszakaiban eltérő irányban és erőteljesen befolyásolták a forgalom alakulását.

 Az első félévre a forint lassuló leértékelődése volt jellemző: a januári - a megelőző év azonos időszakához viszonyított - nyolc százalékos értékvesztés májusra 2 százalékosra mérséklődött, júniusra pedig már felértékelődés volt a jellemző. A forint felértékelődésének üteme a harmadik negyedév során gyorsult, mértéke 2003 azonos negyedévéhez képest öt-hat százalékos volt, de a negyedéven belül is 2 százalékos felértékelődést lehetett tapasztalni.

 A részletes adatok szerint az év első kilenc hónapjában a külkereskedelmi mérleg hiánya mintegy kilencszázmilliárd forint volt, azaz a passzívum 94 milliárd forinttal növekedett. Az első félévében a külgazdasági folyamatokban folytatódott a 2003 második felében kezdődött növekedés. Az első hat hónap során a behozatal és a kivitel volumene is erőteljesen, 19-20 százalékkal növekedett a megelőző év azonos időszakához képest.

 Az első negyedévben az export négy százalékponttal nagyobb mértékben nőtt, mint az import, a következőben viszont a behozatal volumenének bővülése haladta meg a kivitelét. A harmadik negyedév folyamataira a növekedési ütem markáns csökkenése jellemző, ennek ellenére a növekedés még mindig kétszámjegyű. Összességében az első kilenc hónap alatt az export volumene 17, az importé 16 százalékkal nőtt a megelőző év azonos időszakához képest.

Magyarország

  1. Negyvenezer befejezett ügy

    Megközelítette a 40 ezret a befejezett bírósági ügyek száma 2023-ban a Székesfehérvári Törvényszéken és Fejér vármegye járásbíróságain. A Székesfehérvári Törvényszéken 84 bíró és 244 igazságügyi alkalmazott dolgozik. Kedden tartotta hagyományos évértékelő összbírói értekezletét a Törvényszék.

    2024.04.23.
  2. Általános iskolai beiratkozás

    Április 18-án és 19-én (csütörtökön és pénteken) kell beiratkozniuk az általános iskolába azoknak a tanköteles diákoknak, akik szeptemberben kezdik az első osztályt.

    2024.04.17.
  3. Április 1-től lehet napi e-matricát vásárolni - előre is megvehető

    2024. április 1-től bevezetésre kerül a napi e-matrica Magyarországon. Az úthasználati jogosultság egy, a vásárló által megjelölt naptári napra lesz érvényes, és a teljes hazai díjköteles úthálózaton használható lesz. Motorokra - a heti (10 napos) és havi e-matricákhoz hasonlóan - kedvezményes áron lehet majd megvásárolni a napi autópálya-matricát.

    2024.03.29.
  4. Nemzetközi konferencia a kastélyban

    Az idei év a légierőről szól a Magyar Honvédségnél - jelentette ki a honvédelmi miniszter pénteken, a Fejér vármegyei Fehérvárcsurgón rendezett nemzetközi konferencián. A kétnapos konferenciát a Károlyi József Alapítvány szervezte a francia, a svájci és a holland nagykövetség, az Olasz Kulturális Intézet, az Osztrák Kultúrfórum, a Magyar-Német Intézet, a Mathias Corvinus Collegium Budapest, valamint a Hanns Seidel Alapítvány és a Konrad Adenauer Alapítvány támogatásával.

    2024.03.22.