Az atlétika utánpótlásának fejlesztése a jövő egyetlen járható útja

Múlt héten ért véget a 2022-es ARAK AKTÍV versenyévad. Az ARAK jóvoltából az általános iskolások atlétikát „játszottak” és lehetőségük volt arra is, hogy megszeressék ezt a sportágat. Lesz, akikből versenyző lehet, lesz, akikből nem, de végül is mindenki nyer.
2022.11.14. 12:56 |
Az atlétika utánpótlásának fejlesztése a jövő egyetlen járható útja

Az ARAK AKTÍV döntő díjkiosztó rendezvényén beszélgettünk Zsivotzky Attilával, a Bp. Honvéd atlétikai szakosztályának edzőjével, a legendás kalapácsvető olimpiai bajnok, Zsivótzky Gyula fiával, és Takács Boglárkával, a Budapest Honvéd csúcstartó sprinterével, aki Szélesfehérváron, az ARAK-ban nőtt naggyá.

Alma és fája, avagy Zsivotzky Gyula olimpiai bajnok fiaként folytatta az atlétika családi hagyományát. Kötelezőnek érezte ezt?

Abszolút nem volt kötelező! Édesapám egy percig sem akart a sportág felé irányítani, én gondoltam úgy, hogy atletizálni szeretnék, nekem is ugyanúgy megtetszett, mint édesapámnak hajdan. Semmilyen nyomást nem tett rám, hogy atletizáljak, vagy bármilyen más sportágat válasszak – jelentette ki Zsivotzky Attila, akinek a magasugrás, majd a tízpróba jelentette a sportot.

Gondolom, aligha bánta meg...

Nem, egyáltalán nem! Kilenc éves korom óta atletizálok, és nem nagyon tudom elképzelni e nélkül az életemet.

A magyar atlétikának mindig voltak sikeres egyéniségei. Most többen vannak, ehhez kellett az utánpótlás nevelés, a gyerek atlétika. Jó az út, amin járunk?

Igen, jó, nagyon jó az út. Például az, amit Székesfehérváron, az ARAK-nál látunk, az nagyon hasznos. A Magyar Atlétika Szövetség Kölyök atlétika programjához kapcsolódva rendszeres felmérést csinálnak a fiataloknak. Nagyon jó lenne ilyen kezdeményezést látni több helyen az országban, mert biztos, hogy innen, a szakosztály tevékenységének köszönhetően Székesfehérvárról is több tehetséges fiatal kiemelkedik majd. És ezek a palánták akár meghatározóivá válhatnak néhány év múlva a magyar atlétikának. Nem, hogy jó ez az út, de a jövő érdekében ez a járható út!

Takács Boglárka a Bp. Honvéd versenyzője, országos csúcstartó, sprinterként Magyarország leggyorsabb hölgye. Most itthon van, és szívesen segítette a jövő reménységeit a rendezvényen is tanácsaival.

Mindig nagyon jó érzés, ha hazajöhetek, ha itthon találkozhatom a régi társaimmal, edzőimmel. Örömmel jöttem most is a hívó szóra – mondta az ifjú hölgy, aki a jogi egyetemi tanulmányi miatt költözött a fővárosba és lett a Budapest Honvéd versenyzője.

Saját példája nyomán kérem mondja el, hogy miért fontos az utánpótlással kiemelten foglalkozni?

Sajnos nagyon későn kezdtem el atletizálni, és tudom, jobb lett volna, ha előbb csatlakoztam volna a fehérvári csapathoz, mert meglehet, még jobb eredményeket érhettem volna, érhetnék el. Az atlétika minden sportágnak az alapja, olyan mozgásforma, ami mindenre megtanít, gyorsaságra ruganyosságra, és az egész izomzatot megdolgoztatja. A kicsiknek fejlődik a koordinációja ezáltal, és később hasznát látják ennek, akár sportoló lesz belőlük, akár nem.

Mi volt az, ami önt utánpótlás versenyzőként nagyban segítette, hogy kiváló versenyzővé váljon?

Talán a legfontosabb az, hogy voltak olyan szakemberek, akik észrevették, hogy gyorsabb vagyok a korosztályomnál, és kiemelten foglalkoztak velem. A második fontos elem, ha felfedezték a kisgyereket, akkor meghatározó, a gyerek mennyire akarja, hogy kiváló legyen abban, amit csinál, illetve lényeges, hogy a szülők mennyire segítik ebben. A szorgalom, a kitartás nagyon fontos, és a hit, hogy elhiszi, egyszer kiemelkedő tettet tud végrehajtani kedvenc sportágában.

Sosem voltak olyan pillanatai, amikor azt mondta, a csodába ezzel az egésszel?

Szerintem minden sportolónak vannak rossz pillanatai, amikor rossz a kedve vagy nincs jó napja. Régebben előfordult, hogy nem volt kedvem lemenni a pályára, de most már sokkal tudatosabb vagyok, és tudom, ha nem is kívánja a szervezetem az edzésmunkát, akkor is megyek, mert enélkül nem érhetem el a céljaimat. Nagyon sokat köszönhetek az ARAK-nak, ők alapozták meg masszívan a múltban a jelenemet és a jövőmet.

Merjen nagyot álmodni: a következő években milyen eredményeket szeretne elérni?

Merek nagyot álmodni, és mindenkinek muszáj ezt tennie, aki nagy dolgot akar elérni az életében, tudnia, hinnie kell, hogy képes megcsinálni, azt, amit szeretne. De persze tudni illik, hogy a célok nem egyből, egyik pillanatról a másikra érhetők kell, sok év munkája, kitartás kell hozzá. Egyik lépésről a másikra haladunk, jövőre sok verseny lesz, amelyeken szeretnék bizonyítani, mint a fedett pályás Európa bajnokság, aztán utolsó évem lesz az U20-as Európa bajnokságon, és Budapesten világbajnokságot rendeznek, ezen mind szeretnék részt venni, szeretnék minél jobb eredményt elérni. Hogy szeretnék Európa bajnok lenni? Maradjunk a saját álmaimnál, de ki ne szeretne a csúcsra jutni, akár az Európa- akár a világbajnokságon, akár az olimpián, de, hogy mi lesz majd a csúcs, azt a jövő dönti el!