Az Árpád-kori oklevelekről szólt a Városi Levéltár és Kutatóintézet konferenciája

„Hiteles írás segít emlékezni - okmánytárak az Árpád-ház Programban” címmel rendeztek konferenciát hétfőn, a Városi Levéltár és Kutatóintézetben. Az előadások témakörei többek között az Árpád-kori oklevelek kiadása, a magyar városok és kiváltságos települések középkori privilégiumai, valamint, II. András oklevelei voltak.
2019.10.21. 13:30 |
Az Árpád-kori oklevelekről szólt a Városi Levéltár és Kutatóintézet konferenciája

„Mindig nagy öröm, ha az Árpád-ház Program aktuális kérdéseiről, a tudományos kutatómunka eredményeiről számolnak be, ami mindig nagyon fontos, hiszen ez alapoz meg sok egyéb kérdéskört is, például fejlesztési kérdéseket is tudományos eredményeknek kell megalapozniuk.” - emelte ki köszöntőjében Dr. Cser-Palkovics András.

Fehérvár polgármestere megköszönte a kutatók és az előadók munkáját, amellyel hozzájárultak az új tudományos eredmények ismertetéséhez, a konferencia sikeréhez, amellyel szívünket, lelkünket és szellemünket is építik.

„Az Árpád-ház Program bölcsője Székesfehérvár, ráadásul a város egyik intézménye, a Városi Levéltár és Kutatóintézet erőteljesen részt vesz a program szervezésében és megvalósításában is.” - hangsúlyozta Zsoldos Attila, akadémikus, a Városi Levéltár és Kutatóintézet, valamint a MTA-BTK munkatársa, aki köszönetet mondott az előadóknak, hogy első szóra vállalták az együttműködést.

„Szerettünk volna olyan alkalmat teremteni, ahol az Árpád-ház program kapcsán egy területen dolgozó kutatók megismerhetik egymás munkáját, eddigi eredményeit, és szakmai megbeszéléseket folytathassanak.” - tette hozzá az akadémikus.

A nyitóelőadást Solymosi László akadémikus tartotta, aki az Árpád-kori oklevelek eddigi kiadásairól szólt.

Mint mondta, az Árpád-korból mintegy 4700 királyi, királynéi, vagy hercegi oklevelet ismerünk, míg a magánoklevelek száma 3700 körüli és több száz pápai oklevél is ismeretes, így az össszes oklevél száma 10 ezer körülire tehető.

Solymosi László hozzátette: az Árpád-ház program keretében jelenleg az adatbázis-építés zajlik, hiszen nem korszakokra bontva, hanem a teljes időszakra vonatkozóan kezdték el gyűjteni az anyagokat.

A továbbiakban Szovák Kornél az 1131–1196 között keletkezett magyar történeti vonatkozású oklevelekről, valamint II. András okleveleiről, Weisz Boglárka és Zsoldos Attila pedig a magyar városok és kiváltságolt települések középkori privilégiumairól tartott előadást. A műhelykonferencia levezető elnöke Csurgai Horváth József, a Városi Levéltár és Kutatóintézet igazgatója volt.