Az ápolókat ünnepelte a Szent György Kórház a Hotel Magyar Királyban

Az Ápolók Nemzetközi Napját világszerte május 12-én tartják annak emlékére, hogy 1820-ban ezen a napon született Florence Nightingale brit ápolónő. A Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktatókórház is ünnepség keretében köszöntötte asszisztenseit, ápolóit a Hotel Magyar Királyban, ahol átadták az „Év ápolója” és az „Év asszisztense” elismeréseket is.
2017.05.12. 10:33 |
Az ápolókat ünnepelte a Szent György Kórház a Hotel Magyar Királyban

Május 12-én tartják világszerte az ápolók nemzetközi napját annak emlékére, hogy 1820-ban ezen a napon született Florence Nightingale, az ápolóképzés kiemelkedő alakja. A már életében legendává vált brit hölgy 1820-tól 1910-ig élt. Az 1853-56-os krími háború idején a törökországi brit katonai kórházban a tisztaság és a megfelelő ellátás megszervezésével nagyságrenddel csökkentette a halálozási arányt. A katonáktól kapta a Lámpás Hölgy nevet, mert éjszaka is ápolta a betegeket a laktanyafolyosón berendezett kórházban. Hazatérve hősként tisztelték és óriási hírnévre tett szert, a róla elnevezett nővérképzőt 1860-ban nyitotta meg. Õ fogalmazta meg, hogy "az ápolónő munkája háromszoros érdeklődést kíván: szellemi érdeklődést az eset iránt, szívbeli érdeklődést a beteg ember iránt, szakmai érdeklődést a gyakorlati munka technikája iránt".

Az ünnepségen megemlékeztek az idén 200 éve, 1817-ben született Kossuth Zsuzsannáról, Kossuth Lajos hugáról is, akit 1849 áprilisában nevezték ki a tábori kórházak főápolónőjévé. Szervező munkájának eredményeként három hónap alatt hetvenkét tábori kórházat létesített és biztosította, hogy önkéntes adományokból önként jelentkezők végezzék a sebesültek és betegek ápolását, ellátását. Az általa bevezetett betegápolási rendszer egész Európában egyedülálló volt. Aktívan segítette Kossuth Lajos munkásságát, bizonyítva emberségét, bátorságát, a haza iránti hűségét, szakmai alázatát. A vesztes háború után Kossuth Zsuzsanna először Belgiumban, majd az Amerikai Egyesült Államokban töltötte száműzetését, szegénységben, betegségben, 1854-ben bekövetkezett korai haláláig.

Az Ápolók Nemzetközi Napján Dr. Kárpáti Róbert osztályvezető főorvos köszöntötte az ápolókat, kiemelve, hogy az ápolók olyan emberi értékeket közvetítenek, amelyekre ott van a legnagyobb szükség, ahol a legnagyobb a reménytelenség, szenvedés, elkeseredettség. Kalkuttai Teréz anya szavait idézte, aki szerint "ha nem tudunk nagy dolgokat tenni, tegyünk kis dolgokat, de azt nagy szeretettel." Szavai szerint ez az ápolók legfontosabb feladata és küldetése. Dr. Kárpáti Róbert szólt arról is, hogy hagyományosan olyan tulajdonságokat kapcsolunk az ápolói hivatás gyakorlóihoz, mint az empátia, elhivatottság, türelem, megbízhatóság, pontosság, azonban a kor követelményei, az egészségügyi technológiák fejlődése ennél is szélesesebb képességeket követelnek meg a ma ápolójától. Elmondta, hogy a jó ápolónak széles alapokon nyugvó tudásra van szüksége, amely kutatási eredményeken alapul és amelynek folyamatos fejlesztése szükséges. Ezen kívül elengedhetetlen a konfliktusok kezelése, a jó kommunikáció, valamint a rendkívüli érzelmi és fizikai stabilitás is.

A hagyományoknak megfelelően az ünnepségen kitüntetések átadására is sor került. Az Év asszisztense díjat Kovács Istvánné, a II. számú Járóbeteg Szakrendelő térdsebészeti szakrendelésének asszisztense vehette át, aki 31 éve dolgozik az intézményben, munkáját az általános sebészeten kezdte ápolóként, majd 1992-től került a II. számú szakrendelőbe. Megbízható, pontos munkaerő, munkáját precizitás és szakértelem jellemzi.

Az Év ápolója díjat az idén Krepsz Istvánné, a reumatológiai osztály ápolója, osztályvezető főnővér-helyettese vehette át, aki 33 éve a Szent György Kórház ápolója, folyamatosan bővítette ismereteit, felnőtt szakápolói, majd diabetológiai szakápolói végzettséget szerzett. az osztály lelke, aki a mindennapokban szakmáját értő, biztos tudású ápoló. A „Tiszteletbeli ápoló” elismerést dr. Varga Miklós, a Baleseti Sebészet főorvosa vehette át, aki mind az ápolókért, mind a betegekért nagyon sokat tesz, és akinek számára a segítés, természetes. 

Az ünnepségen részt vett Babonits Tamásné, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara általános alelnöke, a Fejér Megyei Kormányhivatal Székesfehérvári Járási Hivatala részéről dr. Varga Erika tiszti főorvos és Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok is. Az ünnepi megemlékezést követően tudományos ülés vette kezdetét Bajkóné Tóth Erzsébet megyei szakfelügyelő ápoló és Pénzes Márta, a MESZK helyi szervezet elnökének a vezetésével.