Az Alba Ipari Zónában tették le a Katolikus Karitász fehérvári logisztikai központjának alapkövét

Hétfőn délelőtt tetették le a Katolikus Karitász székesfehérvári logisztikai központjának alapkövét, az Alba Ipari Zónában. Egy új, 890 négyzetméteres csarnokból a segélyszervezet a nyugati országrészt fogja ellátni. A raktárban 330-340 raklap helyezhető el, amely 250 tonna élelmiszer tárolására alkalmas.
2019.04.08. 12:48 |
Az Alba Ipari Zónában tették le a Katolikus Karitász fehérvári logisztikai központjának alapkövét

Spányi Antal megyés püspök, a Katolikus Karitász elnöke elmondta, hogy a szervezet EFOP-pályázaton 650 millió forintot nyert, amelyből a székesfehérvári mellett Felsőzsolcán építenek egy másik logisztikai központot, illetve Pécsen a regionális feladatellátását segítő koordinációs, képzési és önkéntes központot alakítanak ki már meglévő épületek felújításával és berendezésével.

A kormány a segélyszervezeteknek mintegy 4,5 milliárd forint támogatást biztosít - mondta Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára. A hat nagy karitatív szervezet 650-650, míg a három kisebb 200-200 millió forintos támogatásból fejleszt, ezzel az ország harmincöt településén, negyven helyszínen valósulnak meg beruházások.

Székesfehérváron büszke lehet szociális érzékenységére - emelte ki Fülöp Attila szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár. A beruházás nemcsak egy központ létrehozását jelenti, hanem emberi kapcsolatokat és felelősségvállalást is hordoz magában. A program üzenetei között a Karitász munkájáról, a másokról való gondoskodásról mint nemzetstratégiai ügyről szólt, továbbá kiemelte: „A szociális terület lényege a közösségépítés. Az nem egy bajbajutott ember magánügye, és nem is a bajbajutott ember és az állam magánügye – az mindannyiunk ügye.”

Ünnepnapnak nevezte az alapkőletétel eseményét dr. Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármestere. "A helyszín szimbolikus: egyrészt Székesfehérváron vagyunk, Szent István városában, a magyar keresztény hagyományok, értékek bölcsőjében. (…) Másrészt egy igazi gazdasági térben vagyunk: ez a gazdasági tér teszi lehetővé, hogy a város a 21 millió forintot támogatásként át tudta adni a projekt megvalósításához. A kölcsönhatás lényege, hogy az itt működő cégek fizetik a helyi adót, amit az önkormányzat – remélem, inkább jól, mint rosszul – elkölt, és fontos célok megvalósítására biztosít, mint ez a mostani. Szép és szimbolikus dolog az, hogy ipari, kereskedelmi, logisztikai cégek között van egy szociális tevékenységekhez kapcsolódó logisztikai központ.” A város polgármestere köszönetet mondott a Karitásznak, hogy a városra gondolt a központ megépítését illetően, és kifejezte, hogy a gazdaságilag és közösségében erős város közgyűlésének javasolja a további támogatást a logisztikai központ üzemeltetését illetően.

Az épülő logisztikai központot Forgács József szakmai vezető mutatta be. A fejlesztések során a Karitász által építendő új épületek Felsőzsolcán a keleti, Székesfehérváron a nyugati országrész logisztikai és koordinációs központjai és a helyi és környékbeli szociális feladatellátás, valamint az önkéntesek bázisa is lesznek. Pécsett a Katolikus Karitász regionális feladatellátását segítő koordinációs, képzési és önkéntes központot alakítanak ki meglévő épületek felújításával és berendezésével.

A székesfehérvári központot 3000 m² nagyságú telken építik meg, maga a csarnok 890 m², amiből 800 m² a raktározási terület. A raktárban 330-340 raklap helyezhető el, amely 250 tonna élelmiszer tárolására alkalmas: ezzel körülbelül 30 ezer család szükségleteit tudja megoldani.

Az EFOP 2.2. 15-16 kódszámú, „a karitatív szervezetek infrastrukturális fejlesztései a hátrányos helyzetűek társadalmi (re)integrációja érdekében” projekt 2020 tavaszán fejeződik be.