Autoimmunitás a nyugati életstílus büntetése? - Dr. Guseo András előadása

Dr. Guseo András, neves fehérvári neurológus, pszichiáter, ételintolerancia-kutató, az Európa Klubban tartott előadásában hasznos tanácsokkal szolgált azoknak is, akik táplálkozással, életmódváltással kapcsolatos újévi fogadalmat tettek. Dr. Guseo András, a Magyar Tudományos Akadémia köztestületi tagja, az orvostudomány kandidátusa.
2018.01.03. 09:00 |
Autoimmunitás a nyugati életstílus büntetése? - Dr. Guseo András előadása

Mi is jelent pontosan az autoimmunitás?

Nem más, mint a „horror autotoxicus” - az állapot, amikor immunrendszerünk nem a külső betolakodóra támad, hanem saját szervezetünk valamelyik elemét tekinti idegennek és meg-megújuló támadást intéz ellene. A lassú pusztítás következtében idővel a célszerv működése károsodik, és változatos tünetekben jelennek meg. Minden szerv apró részlete lehet a támadás célpontja. 50 évvel ezelőtt ez a fogalom még nem létezett, ma már száznál is többet ismerünk, és számuk rohamosan emelkedik. Fejér megyében 1979 és 2004 között az újonnan felfedezett SM (Sclerosis Multiplex) betegek száma a hússzorosára emelkedett.

Mivel hozható összefüggésbe ez a rohamos növekedés?

A genetika nem változik ilyen gyorsan. A környezeti tényezők, technika, technológia jelentősen átalakult. A primitív törzseknél nem fordulnak elő ilyen betegségek. Viszont, ha beköltöznek a városba, modern körülmények közé, náluk is megjelenik. Például amikor afrikai emberek Svédországban telepedtek le, utódaikban megjelent az autizmus, amit otthon addig nem ismertek és ezért „nyugati betegségnek” nevezték el. Fontos fordulópont volt a kenyérgyártás technológiájának megváltoztatása. Nagyanyám kenyerének még négy összetevője volt; liszt, víz, só, kovász. Az 1960-as években azonban, Angliában új kenyérgyártási eljárást vezettek be, az úgynevezett Chorleywood-módszert. Ennek lényege, hogy nincs szükség kelesztési időre, a tésztát egy nagyon gyorsan keverő berendezésben készítik el. Az eljárás azonban nagyon sok adalékanyagot igényel; élesztő, zsiradék, állományjavító, fehérítő (klór-dioxid gáz), redukálószer (L-cisztein hidroklorid, vagy más néven E 920), szójaliszt, négyféle emulgeálószer, tízféle enzim és különféle tartósítószerek. Mindez lehetővé tette a látványos térfogattal és könnyedséggel rendelkező kenyér nagy mennyiségű, gyors előállítását alacsony költséggel.

Mégis, mitől alakulnak ki a betegségek?

Egyes, kívülről a szervezetbe jutott antigének (olyan immunogén - jellemzően a fehérje természetű - anyagok, amelyeket a szervezet immunrendszere idegenként azonosít, és ennek következtében a védekezési reakciót, azaz immunválaszt indít el.) Ha emésztőrendszerünket túlterheljük, téved, és a tévedések szaporodnak. Kialakul az autoimmun státusz. Ez még nem betegség, de folyamatos cél szervi támadások alapját képezi, ami lokális, állandó gyulladást okoz. A gyulladás előrehaladtával (1-40 év) megjelenhet az első klinikai tünet. Ilyenkor már jelentős szervi szöveti károsodás lehet.

A környezet, amiben élünk közel sem ideális. Az életmódunk meg sem közelíti azt, amit mi helyesnek tartanánk, amit élni szeretnénk. A D vitamin szintünk általában alacsonyabb a kelleténél, legalábbis a normális élethez ezen emelni kellene. A D vitamin több mint 930 gént aktivál, legtöbbjük az agyban található.

Mindazonáltal az autoimmun betegségeknek négy kiváltó oka ismert:

1. glutén
2. kemikáliák
3. fertőzések
4. táplálkozási hiányok

Alessio Fasano, a Harvard Egyetem professzora úgy gondolja, hogy az autoimmunitás elindítója a mikrobiomot alkotó baktériumok egyensúlyának megbomlása, amely megnöveli a szívinfarktus, a rák, a stroke, az Alzheimer, a Parkinson, a diabetes, és más életrontó autoimmun betegségek, depresszió, szorongás, memóriavesztés és még sok más betegség megjelenésének valószínűségét.

Hogyan lehet elkezdeni a tudatos odafigyelést?

Jó, ha az ember figyeli étkezését és a székürítést feljegyzi naplóban. Ha étkezés után kellemetlen érzése támad, feszülés, sok bélgáz, hamaros ürítés, írja fel pontosan, hogy mit evett előtte. Tegye meg ezt minden alkalommal, amikor étkezéssel kapcsolatos kellemetlen érzései vannak. Próbálja meghatározni, mi ismétlődik az ételében, ami esetleg a gondot okozhatja. Ha valamilyen ételt gyanúsnak talál, legalább egy hétig hagyja ki az étrendből. Egy hét múlva, ha lehet, semleges étellel együtt vegyen magához a gyanúsított ételből. Ha tünetei újból előjönnek, megvan az egyik lehetséges bűnös. Figyelje tovább magát, mert több ételfajtában is lehetnek hasonló anyagok, amire érzékeny vagy másik allergén is van. Ha lehet, kerülje a gyári készítményeket.

Tehát, a mai táplálkozás az ok?

Idővel, a nemesítések során jelentősen megnőtt a gabonák gluténtartalma. Az emésztés során a glutén deaminálódik, amit az immunrendszerünk nem szeret, mert erősebb a immunreakciót okoz. Jelen társadalmunk táplálkozása alapvetően rossz. Sokkal stresszesebbek vagyunk, ennek következtében a szervezet kevesebb glutént bontó enzimet képez, tehát nem tudja rendesen megemészteni. Ráadásul mérhetetlen mennyiségű gyomorsav-csökkentőt szedünk. Összességében a krónikus túlterhelés és a fent említett negatív körülmények okozzák a glutén okozta megbetegedések sokaságát.

Egészséges immunrendszernek egészséges bélműködés az alapja. A mai ember immunrendszere egy soha vége nincs riadóban van bizonyos ételek fogyasztása, a toxinok állandó utántöltése, szunnyadó gyulladások, vírusok (herpes, borrelia, fogíny) jelenléte, fizikai, szellemi túlterhelés, öngerjesztő személyiségvonások, „mániák”. Hiányzik a stresszmegoldó készség és nem élünk gondolatcsitító módszerekkel.