Emlékhelyek napja - székesfehérvári programok a Nemzeti Emlékhelyen

Idén augusztus 29-én rendezik meg az Emlékhelyek napját országszerte 60 nemzeti és történelmi emlékhely 70 helyszínének programjaival. Az országos megnyitó ebben az évben Pákozdon lesz, Székesfehérváron pedig egész nap színes programokkal várnak kicsiket és nagyokat is a Nemzeti Emlékhelyen.
2020.08.29. 07:33 |
Emlékhelyek napja - székesfehérvári programok a Nemzeti Emlékhelyen

Az Emlékhelyek napját hagyományosan május második szombatján szokták megtartani, idén azonban a koronavírus-járvány miatt augusztus végére, a mohácsi csata évfordulójára helyezték át.

Radnainé Fogarasi Katalin a Nemzeti Örökség Intézetének (NÖRI) főigazgatója elmondta, hogy a járványhelyzetre figyelemmel lesznek az új időpontban is, és mindenben követik az aktuális egészségügyi előírásokat. 

Az Emlékhelyek napjának megnyitóját idén a pákozdi nemzeti emlékhelyen tartják. Görög István, az emlékhely vezetője kiemelte, hogy a pákozdi csatamező az 1848-49 szabadságharc egyik legismertebb helyszíne, amely 2002-től nemzeti emlékhely és katonai emlékpark, mára a hazafias és honvédelmi nevelés fontos színhelyévé vált. Augusztus 29-én bemutatók, kiállítások, interaktív foglalkozások hívják fel a figyelmet a honvédelem és a béke megőrzésének fontosságára.

Programok Székesfehérváron a Nemzeti Emlékhelyen

  • 10:00 Fedezzük fel a Romkert titkait! − Dr. Biczó Piroska régész szakvezetése a Szűz Mária prépostság templomának maradványai között a nemzeti emlékhely teljes területén.
  • 11:30 Aba- Novák Vilmos a királyok városában − Gärtner Petra művészettörténész tárlatvezetése a mauzóleumban, a 20. század egyik leghíresebb magyar művészének nyomában.
  • 14:00 „...a halál árnyékának völgyében járok” − Mit rejtenek a Királyi Bazilika csontvázai? − Líbor Csilla régész-antropológus szakvezetése.
  • 16:00 Ha a falak mesélni tudnának. A Szűz Mária préspostság templomának építési- és kutatástörténete − Reich Szabina régész szakvezetése az Emlékhely teljes területén.
  • 17:00 „Jobbján nagyapjával” Az 1848-ban feltárt Árpád-házi királysírok azonosításáról − Dr. Szabados György történész szakmai előadása
  • 10:00−18:00 Múzeumpedagógiai foglalkozás Fiedler Zsuzsa és Haraszti Zsigmond vezetésével
  • Antropológiai - régészeti - restaurátori profilú egész napos foglakozás minden korosztály számára