Így működnek az önkormányzat fenntartásában működő idősotthonok Fehérváron

Közösségi oldalán tett közzé áttekintést a Székesfehérvár Önkormányzatának fenntartásában működő idősotthonokról dr. Cser-Palkovics András, ami az alábbiakban olvasható.
2020.04.16. 15:31 |
Így működnek az önkormányzat fenntartásában működő idősotthonok Fehérváron

A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézményben (Rákóczi úti, Hosszúsétatéri, Farkasvermi úti és Rádió úti intézményegységben) közel 240 bentlakó idős emberről gondoskodnak. A járványidőszakban kiemelten fontos az ő biztonságuk, illetve az őket ellátó szakemberek biztonsága.

Az intézményben januártól, az influenzaszezon kezdete óta látogatási tilalom van, március 17-étől pedig kijárási és felvételi tilalmat vezettek be. Az intézmény jó szakmai döntést hozott, amikor március 23-ával, a veszélyhelyzet bevezetésekor azonnal megkezdte az izolációt is, azaz külön szobákat jelöltek ki a kórházból, különböző kezelésekről visszaérkezők számára. Az intézmény tájékoztatása szerint a Rákóczi úti otthonban minden osztályon van lehetőség elkülönítésre, a Hosszúsétatéren a földszinti betegszoba mellett jelöltek még ki izolációs szobákat, a Farkasvermi úti egységben pedig a második szinten lévő négy lakószobát jelölték ki az elkülönítésre. Ezeken felül – bármilyen rendkívüli helyzetre előzetesen felkészülve – április 14-étől a Felsővárosi, illetve a Zsolt utcai Gondozási Központban 7–7 ággyal karanténállomást alakítottak ki. Az Operatív Törzs ajánlása alapján így el tudják különíteni azokat a lakókat, akik a kórházból jönnek vissza, vagy betegségre utaló tüneteik vannak.

Folyamatos a kapcsolattartás az intézmény és az Önkormányzat között, ma személyesen is jártam a Rákóczi úti otthonban, de természetesen az épületbe nem belépve, az udvaron egyeztettünk. Az intézmény vezetése egyébként tájékoztatott róla, hogy az állam által elrendelt ellenőrzések ma a Rákóczi úti intézményegységben megkezdődtek, a hatóságok mindent rendben találtak.

Minden lehetséges és az önkormányzat által beszerezhető védőfelszereléssel az intézmény rendelkezik.

Ezzel is tudjuk segíteni az egyébként kiváló munkát végző szakembereket. Mint igazgató asszony összefoglalta: „Az intézmény járványmentes időszakban is biztosít a dolgozók számára védőeszközöket a feladatoknak megfelelően. Most a járványhelyzet kezdetétől bővítettük az eszközöket, alapviselet a szájmaszk, a gumikesztyű, rendelkezésre áll a kézfertőtlenítő, a felület fertőtlenítő, a takarításhoz a hypo, vagy más klórtartalmú takarítószerek. Aki elkülönített lakóhoz megy be, az még cipővédőt, védőszemüveget, védőköpenyt, FFP2 maszkot visel.

A takarítás és a fertőtlenítés az intézményben folyamatos. A dolgozók a védőeszközöket használják, ezt rendszeresen ellenőrizzük is.” Ma pedig egy következő intézkedésként abban is megegyeztünk, hogy elindulnak a következő napokban a tesztelések. Ez az intézmény dolgozóit és az érintett ellátotti kört jelenti majd.

Egyelőre szerencsére nincs tudomásunk arról, hogy lenne koronavírussal fertőzött beteg a székesfehérvári önkormányzat által fenntartott intézményben.

Több esetben a gyanúja már felmerült ennek, de szerencsére a kórházi vizsgálatok és tesztek mindannyiszor többszörösen negatív eredményt hoztak. Az intézmény valamennyi egységének van állandó, szerződéssel rendelkező orvosa, akik minden héten rendelnek, foglalkoznak az idős gondozottakkal.

Nem könnyű ez a mostani helyzet senkinek, az időseknél is érezzük, hogy az elszigeteltség nehéz (hiszen bentlakásos ellátási helyeken már január óta látogatási tilalom van). Ezért is nagyon jó kezdeményezés, hogy április eleje óta bevezették a videotelefonos kapcsolattartást, így nemcsak hallhatják, hanem láthatják is egymást a családtagok és az idős ellátottak.

Természetesen minden szabály betartásával sem teljesen kizárható, hogy a koronavírus bejusson az idősotthonokba, de a szociális intézményben dolgozó szakemberekkel közösen mindent megteszünk annak érdekében, hogy ez ne történjen meg. Nagyon köszönöm az ellátottak türelmét, megértését és szakembereink elkötelezett munkáját.