"Ami összeköt bennünket" - közösen emlékezett Székesfehérvár október 23-án

Székesfehérvár és Fejér megye közösen emlékezett október 23-án. A Városház téren a Széchenyi István Szakgimnázium mintegy hatvan diákja a Kőnél keményebbek című ünnepi műsorral készültek. A Matuz János által írt és rendezett előadás a székesfehérvári eseményekre fókuszált, melyet mintegy félezren néztek végig a Belvárosban.
2019.10.23. 16:58 |

Az idei ünnepi műsor koreográfusa a Vasvári Pál Gimnázium diákja, Fehérvár Táncosa, Tátrai Réka, zenei vezetője pedig Cserta Balázs volt.

Az 1956-os forradalmat a középiskolai padokból előlépő fiatalok, egyetemisták robbantották ki, akiknek elegük lett egy eltévedt ideológia önkényuralmából. Az elemi erővel kitörő szabadságvágy szabadságharcba torkollt, és az utolsó pillanatokban is ők harcoltak a barikádokon. Az ő tisztaságuk és hitük előtt tiszteleg az idei megemlékező műsor.


Székesfehérvár ünnepi megemlékezésén ott volt Spányi Antal megyéspüspök, Vargha Tamás államtitkár, országgyűlési képviselő, Dr. Simon László kormánymegbízott és Sándor Zsolt dandártábornok helyőrségparancsnok is.

Köszönöm, hogy közösen, együtt emlékezhetünk 56-ra, ami a bátorság és a hősiesség legszentebb megnyilatkozása – kezdte ünnepi beszédét Molnár Krisztián a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke. Mint mondta 63 év elteltével is szikrázóan szívet és lelket melengető 1956 üzenete, továbbá példát is mutat mindannyiunknak. „Tisztelegjünk főhajtással a nemzet egysége és a mártírok önfeláldozása előtt, akik a szabadságért, a függetlenségért, egy jobb életért és tulajdonképpen értünk is küzdöttek. 1956 szabadsága dicső örökségünk és felelősségünk, hogy ehhez méltóak legyünk. Nemzeti ünnepünk üzenete: maradjunk hűek önmagunkhoz védjük meg szabadságunkat és keresztény értékeinket.”

„Köszönöm, hogy ennyien kíváncsiak a fiatalokra és arra, hogy mit üzennek a mának.”

Amikor 56-ra emlékezünk, hajlamosak vagyunk november 4-ből kiindulni, de mégis azt mondom, hogy október 23 ünnep, mert egy győztes forradalomra emlékezhetünk – mondta Cser-Palkovics András Székesfehérvár polgármestere. Lehet, hogy csak néhány napig tartott, de természetes dolgokat szerettek volna 56 fiataljai: függetlenséget és a szabad élet lehetőségét minden magyarnak, minden magyar családnak. Életüket, szabadságukat kockáztatták és nem csak ezt, hanem családjukét is – emelte ki beszédében. "Ma természetes életként élhetjük meg a szabadságot, azonban üzenete is van 56 hőseinek: a szabadsággal élni kötelező, visszaélni viszont tilos. Az 56-os hősök szenvedése és áldozata azt is üzeni nekünk, hogy felelősségünk közösen, közös erővel megtenni mindent a hazáért, a megyéért és a városért. Másfél hete demokratikus választáson dönthettek az emberek, hogy ki az a 21 ember, akik dolgozhatnak a következő években Fehérvárért és az építkezés évei folytatódnak összefogással, százezren egy csapatban. Azt kell keresnünk, mi köt bennünket össze, függetlenül attól, hogy ki hogyan gondolkozik a világról.” - hangsúlyozta Fehérvár polgármestere.

A Városház téri ünnepi műsort követően a Bazilika 56-os emlékkeresztjénél néma koszorúzással emlékeztek az 56-os hősökre.