Alkotmánybírósági állásfoglalást vár a kitüntetési előterjesztésről a köztársasági elnök

 A köztársasági elnök nem ért egyet több személy magasszintű elismerésével, de aláírja a március 15-i kitüntetésekre vonatkozó előterjesztést. A kormányszóvivő közölte: követték az 1991 óta kialakult gyakorlatot, nem módosítottak a bizottsági javaslatokon. Az államfő szerint a március 15. alkalmából kitüntetésre javasolt személyek között szerepelnek olyanok, akiknek a Magyar Köztársaság legmagasabb szintű elismerésében való részesítése - az Alkotmány értékrendje alapján - nem támogatható.

2006.03.14. 08:18 |
 A köztársasági elnök nem ért egyet több személy magasszintű elismerésével, de aláírja a március 15-i kitüntetésekre vonatkozó előterjesztést. A kormányszóvivő közölte: követték az 1991 óta kialakult gyakorlatot, nem módosítottak a bizottsági javaslatokon. 

 Az államfő szerint a március 15. alkalmából kitüntetésre javasolt személyek között szerepelnek olyanok, akiknek a Magyar Köztársaság legmagasabb szintű elismerésében való részesítése - az Alkotmány értékrendje alapján - nem támogatható. Ezt a Köztársasági Elnöki Hivatal közölte hétfőn. A tájékoztatás szerint Sólyom László alkotmányértelmezési indítvánnyal fordult a taláros testülethez. 

 Az Alkotmánybíróság (AB) döntéséig a köztársasági elnök nem lát lehetőséget a kitüntetési előterjesztések aláírásának megtagadására. A március 15-i kitüntetésekre vonatkozó előterjesztést az államfő erre az alkotmányjogi szempontra tekintettel, az említett fenntartás mellett írta alá - olvasható a közleményben. 
Követték az eddigi gyakorlatot 

 Batiz András kormányszóvivő közölte: a kormány követte az 1991 óta kialakult gyakorlatot, amely szerint a Széchenyi-díj Bizottság, a Kossuth-díj Bizottság, valamint a szakmai és civil szervezetek tesznek javaslatot a kitüntettek személyére. Ezt a kormány továbbítja a köztársasági elnökhöz. Ebből a kormány el nem vesz, hozzá nem tesz - mondta Batiz. Hozzátette: a köztársasági elnök korábban jelezte kifogásait, ám ezek nem voltak konkrétak.

Magyarország

  1. Negyvenezer befejezett ügy

    Megközelítette a 40 ezret a befejezett bírósági ügyek száma 2023-ban a Székesfehérvári Törvényszéken és Fejér vármegye járásbíróságain. A Székesfehérvári Törvényszéken 84 bíró és 244 igazságügyi alkalmazott dolgozik. Kedden tartotta hagyományos évértékelő összbírói értekezletét a Törvényszék.

    2024.04.23.
  2. Általános iskolai beiratkozás

    Április 18-án és 19-én (csütörtökön és pénteken) kell beiratkozniuk az általános iskolába azoknak a tanköteles diákoknak, akik szeptemberben kezdik az első osztályt.

    2024.04.17.
  3. Április 1-től lehet napi e-matricát vásárolni - előre is megvehető

    2024. április 1-től bevezetésre kerül a napi e-matrica Magyarországon. Az úthasználati jogosultság egy, a vásárló által megjelölt naptári napra lesz érvényes, és a teljes hazai díjköteles úthálózaton használható lesz. Motorokra - a heti (10 napos) és havi e-matricákhoz hasonlóan - kedvezményes áron lehet majd megvásárolni a napi autópálya-matricát.

    2024.03.29.
  4. Nemzetközi konferencia a kastélyban

    Az idei év a légierőről szól a Magyar Honvédségnél - jelentette ki a honvédelmi miniszter pénteken, a Fejér vármegyei Fehérvárcsurgón rendezett nemzetközi konferencián. A kétnapos konferenciát a Károlyi József Alapítvány szervezte a francia, a svájci és a holland nagykövetség, az Olasz Kulturális Intézet, az Osztrák Kultúrfórum, a Magyar-Német Intézet, a Mathias Corvinus Collegium Budapest, valamint a Hanns Seidel Alapítvány és a Konrad Adenauer Alapítvány támogatásával.

    2024.03.22.