Afázia fórum a Szent György Kórházban neves szakemberekkel és gyógyult betegekkel

Az afázia hónapja és a stroke világnapja alkalmából szakmai fórumot szervezett a Székesfehérvári Beszédhibásokért Alapítvány és az Afázia – Az Újrabeszélők Egyesülete szerdán a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban. A résztvevők neves szakemberek és már gyógyult betegek előadásait hallgathatták meg.
2022.10.26. 14:08 |
Afázia fórum a Szent György Kórházban neves szakemberekkel és gyógyult betegekkel

Az “afázia” egy szakmai elnevezés, mely a beszédképesség kommunikációs zavarát jelenti.

Ez a beszédzavar csak olyan esetekre jellemző, amikor az érintett személynek agyvérzés, agyinfarktus vagy baleset következtében – részben vagy egészében – sérül a beszédképessége. „Az afázia egy utazás, az életben örök tanulás, de a hang, ami egyszer elveszett, a dallal új életre kelt.” – énekelte a gyógyulás útján járó afáziás betegekből álló Hangadó Énekegyüttes annak a szakmai fórumnak a megnyitóján, amelynek az afázia hónapja és a stroke világnapja alkalmából a Szent György Kórház auditóriuma adott otthont. A Székesfehérvári Beszédhibásokért Alapítvány és az Afázia – Az Újrabeszélők Egyesülete által szervezett eseményen neves előadók és már gyógyult betegek előadásait hallgathatták meg a résztvevő szakemberek, betegek, családtagok. 

Ez a fórum nemcsak arra ad lehetőséget, hogy szakmai szempontból beszéljenek a betegség kialakulásáról, a gyógyítás és gyógyulás folyamatáról, valamint a megelőzésről, hanem olyan társadalmi jelenségek is szóba kerülnek, amelyek egy város közösségét is érintik – emelte ki köszöntőjében dr. Cser-Palkovics András.

Székesfehérvár polgármestere hozzátette, a hosszantartó gyógyulási folyamatot igénylő betegség esetében a család mellett a beteg tágabb környezetének, így a munkaadóknak, a munkahelyi közösségnek is van feladata.  Az orvosok, a munkájukat segítő szakemberek, a szakmai civil szervezetek összefogásának köszönhetően –e mai nap is bizonyítja – jó eredmények érhetőek el a gyógyulásban.

„Magyarország a világon az első olyan ország, ahol hamarosan a stroke centrumokban a képalkotó eljárásokat egy úgynevezett mesterséges intelligencia szoftver segíti majd, hangsúlyozta prof. Dr. Bucsi László, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház főigazgatója. Hozzátette, ez a szoftver arra képes, hogy amikor a páciensről elkészül a koponya CT, az adatok alapján megmondja, hogy mi a terápiás javaslat, így sokkal hamarabb elkezdődhet a megfelelő kezelés. Az időablak e betegség gyógyítása során kiemelten fontos.

A köszöntőket követően dr. Kerényi Levente osztályvezető neurológus főorvos, a Székesfehérvári Beszédhibásokért Alapítvány képviseletében Gárdonyiné Kocsi Ilona projektvezető mesterlogopédus, az Afázia – Az Újrabeszlélők Egyesülete képviseletében Nagy Katalin Kitti vezető logopédus és Erdő Imre gyógyult afáziás beteg tartottak beszámolót.

Az eseményre nem csak a megyéből, hanem Budapestről is érkeztek résztvevők. Elsősorban afáziás – beszéd- és kommunikációs zavarral küzdő – felnőttek, valamint segítőik (logopédusok és szakorvosok), közel százan vettek részt a programon. Az esemény zárásaként ismét a Hangadó Énekegyüttes kápráztatta el a közönséget megható műsorukkal. Mint elhangzott, ők az élő bizonyítékai annak, hogy a közös zenélésnek és éneklésnek mennyi pozitív hatása van.