Adventkor is figyeljünk a gyertyákra - tavaly 158 lakástűz volt a megyében

Az adventi időszakban megemelkedik a lakástüzek száma. Fejér megyében tavaly két lakásban is az ünnepi díszítés égő gyertyája okozott tüzet. Fontos, hogy családunk és otthonunk biztonsága érdekében a karácsonyi készülődés alatt se feledkezzünk meg az alapvető tűzvédelmi tudnivalókról.
2017.12.06. 16:12 |
Adventkor is figyeljünk a gyertyákra - tavaly 158 lakástűz volt a megyében

Fejér megyében tavaly 158 lakástűznél avatkoztak be a tűzoltók, ezek ötöde alig egy hónapon belül, az adventi időszakban és a karácsonyi ünnepek alatt történt. Közel egy éve egy panellakás konyhájában az égve felejtett gyertya és díszítés égett. A tűzben a műanyag ablakpárkány és az asztal egy része megolvadt. A lakók nem tartózkodtak otthon, a tűzoltók akadályozták meg, hogy a lángok a konyha többi részére átterjedjenek. Egy családi ház teraszán pedig a hűtőn lévő adventi koszorú gyertyájától gyulladt meg a terasz tetőborítása, és a hűtő is megégett. A lángok terjedését a lakóknak sikerült megakadályozni, a még izzó részeket már a tűzoltók oltották el.

Egy felügyelet nélkül hagyott adventi koszorú percek alatt nagy tüzet okozhat. Az égő gyertya közelében lévő függönyön, a kiszáradt fenyődíszen, az asztalterítőn pillanatok alatt továbbterjednek a lángok és a környező bútor is meggyullad. Ezért az adventi gyertyákat, mécseseket egy percre sem szabad felügyelet nélkül hagyni. Mielőtt a helyiséget elhagyják, a gyertyákat oltsák el!

Ha mi magunk készítjük el a koszorút, mindenképpen tartsuk szem előtt, hogy a legtöbb alapanyag, így az alapként szolgáló szalmakoszorú, a díszítő textíliák és papírok, a fenyőágak gyertya közelében könnyen lángra lobbanhatnak.

Az elhelyezésnél ügyeljünk arra, hogy a gyertyákat, illatmécseseket, az adventi koszorúkat és az asztaldíszeket ne tegyük közvetlenül a terítőre, hanem helyezzünk alá hőálló, nem éghető alátétet, ami megakadályozza a tűz továbbterjedését. A gyertya felett szintén nem lehet éghető anyag, például függöny. Gondoljunk arra is, hogy nyitott ablak esetén a huzat a láng fölé fújhatja a textíliát, a szál gyertyákat pedig könnyen feldöntheti. A kanóc ne legyen hosszabb egy centiméternél, mert ilyenkor kisebb a láng magassága. Soha ne hagyjuk teljesen leégni a gyertyát, ne várjuk meg, amíg az összes viasz elfogy, mivel az átforrósodott mécsestartó is tüzet okozhat.

Aki elektromos ünnepi dekorációval díszíti fel otthonát, éjszakára, vagy hosszabb távollét idejére se hagyja bekapcsolva, ezzel is megelőzve egy esetleges elektromos tűz kialakulását. Karácsonyi lámpafüzér vásárlásánál keressék a terméken a minőségbiztosítás jeleit. Amelyiken szerepel a „CE” jel, az megfelel az Európai Unió minőségbiztosítási követelményeinek.

Amennyiben mégis bekövetkezik a baj, azonnal kérjék a tűzoltók segítségét a 112-es segélyhívószámon!