Zrínyi 2026 - tájékoztató a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program eredményeiről

A Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program elmúlt háromnegyed évének eredményeiről, terveiről, valamint a Magyar Honvédség és a Honvédelmi Minisztérium tervezett szervezeti átalakításairól tájékoztatott Dr. Benkő Tibor, honvédelmi miniszter és Korom Ferenc altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke hétfőn, Budapesten, egy szakmai sajtóbeszélgetésen. 
2018.10.15. 20:53 |
Zrínyi 2026  - tájékoztató a Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program eredményeiről

Beszámoltak arról, hogy már nyolcezer főt számlál az Önkéntes Tartalékos Rendszer, amellyel elérte a jogszabályban maximalizált kvóta számot, így a minisztérium tervei szerint új keretszámot kell meghatározni, amely húszezer főt határozna meg. Kiemelték az ifjúsággal történő kapcsolatfelvétel fontosságát, elhangzottak tervek a katonai életpálya modell kialakításáról és ösztöndíjas támogatási lehetőségek fontosságáról. Korom Ferenc beszélt a honvédség napi munkájáról és a jelenleg 4 kontinens, 14 országában missziós szolgálatot teljesítők stratégiai fontosságáról.

A haderő fejlesztési kapcsán elmondták, hogy elindult a Digitális katona-program, amelynek keretében a honvédeket 112 különböző új eszközzel szerelték fel, kezdve a korszerű ruházattól, a harcászati eszközökön át, a digitális kiegészítőkig. Dr. Benkő Tibor miniszter az elmúlt napokban a sajtóban megjelent hírre is reagált, ami alapján Székesfehérvárra összpontosítják a Magyar Honvédség vezetését és átszervezéssel új parancsnokságot hoznak létre.

A Zrínyi 2026 Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program sikereiről és eredményeiről tartott sajtótájékoztatót Dr. Benkő Tibor honvédelmi miniszter és Korom Ferenc altábornagy, a Honvéd Vezérkar főnöke. „Ebben az évben olyan beszerzéseket tudtunk indítani, amelyek a terveinket is felülmúlják. Mindennek az alapja, hogy van egy konkrét tervünk a megvalósításra, melyre a költségvetést a kormányzat biztosította.” - kezdte a miniszter, aki kifejtette a fontos fejlesztések nyomán olyan mechanizmusok indultak el a honvédségen belül, amelyekkel belátható időn belül versenyképesnek bizonyulhatunk. „Mindig elmondom, hogy mi nem háborúra készülünk, hanem a békét szeretnénk fenntartani, de látni kell, hogy a 2004-es jogszabály-módosítások és leépítések után elszaladt mellettünk a világ, mind az eszközök, mind a jogszabályi keretek tekintetében. Ha a keretszámokról beszélünk, az a célunk, hogy a Magyar Honvédség állomány 30 ezer fő hivatásos és szerződéses katonából és 20 ezer önkéntesből álljon. Az ehhez megfelelő források biztosítására az ígéretet megkaptuk Magyarország Kormányától, mi pedig az életpálya modellel, a betekintési lehetőségek megteremtésével kívánunk tenni a cél érdekében!” - részletezte Dr. Benkő Tibor, megemlítve még a kiskunfélegyházi hadiüzem működésének megkezdését.

Korom Ferenc, altábornagy elmondta, hogy a Magyar Honvédség feladata, hogy biztosítsa Magyarország függetlenségét, területi integritását, 4 dimenzióban: „A biztonságunk kulcsa a jól felkészített magyar katonákban és az utánpótlás és tartalék bázisban rejlik!”- hangsúlyozta az altábornagy, hozzátéve, hogy jelenleg 4 földrészen, 14 országban ezer magyar katona teljesít szolgálatot, vesz részt kiképzéseken és tart kiképzéseket.

A miniszter és az altábornagy is az erős Magyar Honvédséghez szükséges eszközök és források fontosságát hangsúlyozták. Elmondták, hogy erős Magyar Honvédséghez meg kell teremteni az új szervezeti struktúrát is. „A napokban, a sajtóban olvasható híreket, amint azt már Székesfehérváron is elmondtam a szombati csapatzászló átadó ünnepségen: nem cáfolom. Valóban kiemelt stratégiai partnerünknek tartjuk Székesfehérvár városát. Azonban el kell mondanom, hogy mindaddig, amíg az országgyűlés nem dönt a kérdésben ezek csak célok.” - hangsúlyozta Dr. Benkő Tibor.