A vese világnapja - megfelelő életmód és étrend az egészséges vesékért

Ismeretterjesztő programmal kapcsolódott a vese világnapjához a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház. Dr. Zakar Gábor nefrológus főorvos tartott előadást a dialízisközpontban. Az idei világnap központi témája, hogy egyenlő esélyeket és optimális gyógyszeres kezelést biztosítsanak mindenkinek a vesék egészsége érdekében.
2024.03.09. 19:12 |
A vese világnapja - megfelelő életmód és étrend az egészséges vesékért

A vese világnapja az a nap, amikor a világon a vesére és a vesebetegekre figyelünk. Ebben az évben az egyenlő esélyű gyógyszeres kezeléshez való hozzájutás került a középpontba.

Zakar Gábor előadásában is arra fókuszált, hogy hogyan vehetnek részt a leghatásosabban a betegek a saját kezelésükben és azt hogyan tehetik igazán sikeressé. Mint mondta a krónikus vesebetegségnek több szakasza van attól kezdve, hogy a veseműködés még teljesen normális, de lehetnek már olyan tünetek, amik jelzik a vesebetegséget. Felhívta a figyelmet arra, hogy a magas vérnyomás és a cukorbetegség hosszú évek alatt úgy csökkenthetik a vese szűrőképességét, hogy a későbbiekben dialízist fog igénylelni.

Székesfehérváron 169 vesebeteget kezelnek, akik közül 39 otthon kezelik magukat – nem azért, mert erre kényszerülnek –, hanem azért, mert jobban érzik így magukat és az életminőségük is jobb.

Aki dialízisra, az-az művese kezelésre jár, annak hetente háromszor kell bejárnia a kórházba, alkalmanként négy órára. Egy átlagos testsúlyú embernek ennyi a minimum, amit hetente kapnia kell ahhoz, hogy a szervezetben felhalmozódott méreganyagokat el lehessen távolítani – mondta Zakar Gábor.

Mivel vigyázhatunk a legjobban a veséinkre?

Legfőképpen azzal, hogy az alapbetegségeinket „rendben” tartjuk. A magas vérnyomás és a cukorbetegség miatt kerül a betegeink mintegy hatvan százaléka művese kezelésre. Ha erre a két dologra figyelünk, akkor jó eséllyel elkerülhető a dialízis. Fontos, hogy tartsuk be az életmódunkra vonatkozó szabályokat és étrendünkkel nagyban hozzá tudunk járulni a veséink egészséges működéséhez.

A sok folyadék fogyasztása egy általánosan elterjedt dolog, azonban a rossz hír az, hogy ezzel a veséink működését nem tudjuk javítani, nem tudjuk visszanöveszteni az elpusztult szűrőegységeket. Legfeljebb a meglévőknek a működését annyiban könnyítjük, hogy a hígabb vizelettel talán könnyebben választják ki a salakanyagokat, de pusztán a vízfogyasztás nem gyógyítja meg vagy nem előzi meg a veseelégtelenség kialakulását.