A védőnőket és a kisgyermekes családokat segítő applikációt fejlesztenek

Komplex segítséget nyújt a védőnőknek és a családoknak az az applikáció, mellyel szerdán délelőtt ismerkedhettek meg a székesfehérvári védőnők. A femilia.hu programmal olyan hiteles tájékoztatási platformot kívánnak létrehozni, amivel könnyebbé és hatékonyabbá válik a védőnők és a gondozottak közötti kapcsolat.
2020.08.12. 11:16 |
A védőnőket és a kisgyermekes családokat segítő applikációt fejlesztenek

A femilia.hu program keretében hamarosan megjelenik egy okostelefonos alkalmazás, ami a kismamáknak segít. Lényege, hogy online összeköti a várandós kismamákat és a kisgyermekes anyukákat a körzetükhöz tartozó védőnővel.

A védőnők gondozási körzetük alapján regisztrálnak a rendszerbe, míg a várandósokat és gondozottakat a lakcímük alapján automatikusan a területileg illetékes védőnőhöz regisztrálják. Az alkalmazás csevegőfunkciójával lehetőséget biztosít arra is, hogy a várandós kismamák feltegyék kérdéseiket védőnőjüknek. Az appon egymással is kapcsolatban lehetnek, valamint a védőnők is képesek kommunikálni egymással. A rendszerértesítésekben az alkalmazás hetente automatikus tájékoztatást küld a magzat aktuális fejlettségéről, állapotáról, a felmerülő teendőkről. 

Az alkalmazásba minden keletkezett dokumentumot, leletet feltölthet az édesanya, amit a védőnő is láthat, ezzel is megkönnyítve a kommunikációt.

A program székesfehérvári állomásán, a Városháza dísztermében Cser-Palkovics András polgármester üdvözölte a kezdeményezést. Köszöntőjében párhuzamot vont a védőnői és a polgármesteri tevékenység között. "Amikor védőnőkkel beszélgetek és elmondják, hogy ők miket élnek meg nap mint nap, sok hasonlóságot látok az én munkámmal, hiszen rengeteg olyan dologgal keresik meg az embert, vagy a beszélgetések során jön elő számos olyan téma, amire azt is mondhatnánk, hogy nem a mi asztalunk, nem a mi feladatkörünk. De nem ezt mondjuk, hanem megpróbáljuk ezekben a kérdésekben is megadni a segítséget az embereknek, a családoknak" - fogalmazott Székesfehérvár polgármestere. Beszédében megköszönte azt a munkát, amit a védőnői szolgálat Székesfehérváron és térségében is végez. A készülő applikációval kapcsolatban kiemelte, hogy a védőnők számára is komoly segítséget nyújthat, de végső soron a családoknak ad majd tartalmi segítséget.
A Digitális kommunikáció védőnők és gondozottak között címmel szervezett konzultáción Bábiné Szottfried Gabriella, az Egészségügyi Szakmai Kollégium Védőnő Tagozat tagozatvezetője kiemelte, hogy tavaly online kérdőívet küldtek mintegy 3800 körzeti védőnőnek és közel 75%-uk válaszolt is. A válaszadók 90%-a támogatta az applikáció kifejlesztését.

Bábiné Szottfried Gabriella elmondta, hogy jelenleg ott tartanak az app fejlesztésben, hogy hamarosan a tesztüzemmód indul el. Az applikáció használata védőnői ellátáshoz kötött, minden védőnő csak a saját gondozottjait látja. A felhasználók, így a védőnők és a kismamák is kapcsolatban lehetnek egymással. A tervek szerint az első várandós tanácsadás alkalmával kerül átadásra az app belépési kódja, az ingyenes platformon a kismama minden információt megkap, ami a várandóságával kapcsolatban szükséges. 

Az appot Faragó Tibor, a Femilia NetBox Várandósok és Védőnők Közösségét Támogató Nonprofit Kft. operatív igazgatója mutatta be. Elmondta, hogy azok a "welcome boxok" adták az ötletet, amit az önkormányzatok és a versenyszféra biztosít az újszülötteknek és családjuknak: az ezekben található számtalan tájékoztató prospektus már kevésbé hatékony kommunikációs eszköz a XXI. században.

A femilia applikáció az „online gondoskodás” mottót viseli és digitális védőnő-naplóként és chat-felületként is funkcionál.

Az appon, illetve a hozzá kapcsolódó weboldalon publikálásra kerülő anyagokat a Magyar Védőnők Szakmai Szövetségének közreműködésével állítják össze, így biztosítva hitelességüket.

A Digitális kommunikáció védőnők és gondozottak között címmel szervezett konzultáción részt vett Östör Annamária, Székesfehérvár egészségügyi tancsánoka is.

A Magyar Védőnői Szolgálat idén ünnepli fennállásának 105. évfordulóját, annak idején a népegészségügyi állapotok, a magas csecsemőhalandóság és a rossz higiéniai gyakorlatok hívták életre. A védőnők a várandósgondozástól kezdve a nővédelemig számos témával foglalkoznak, ők az egyetlenek, akik prevenciós szakemberként a családok otthonában végeznek gondozó munkát.