A tűz csiholói – fehérvári fiatalok idézték fel az 56-os forradalmat

Idén is fehérvári fiatalok elevenítették fel a Belvárosban az '56-os forradalom és szabadságharc eseményeit. „A Tűz csiholói” című utcaszínházi műsort a város középiskolás diákjai adták elő két fehérvári forradalmár, Bokor Rózsa és Versegi Jenő Béla élete alapján. A műsorban mintegy 150 diák szerepelt, az előadást idén is Matuz János a Vörösmarty Színház művészeti intendánsa rendezte.
2017.10.24. 18:16 |
A tűz csiholói – fehérvári fiatalok idézték fel az 56-os forradalmat

A bemutató előtt Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte a nézőket, kiemelve, hogy fiatalokkal lehet hitelesen felidézni az 1956-os forradalmat, hiszen annak idején is középiskolás diákok és egyetemisták indították el azt a folyamatot, amire valójában emlékezünk. Elmondta, hogy az október 23-i bemutató a kedvezőtlen időjárás miatt maradt el, így viszont alkalom nyílt arra, hogy az október 24-i fehérvári sortűz áldozatai előtt tisztelegjenek a fiatalok előadásával.

Az utcaszínházi előadás Dienes Ottó költő, irodalomtörténész nyitó szövegével kezdődött, aki Keszei István kortársa volt. A forradalmi napokat megidéző utcaszínházi produkcióban idén 150 szereplő közreműködésével elevenedett meg két fehérvári forradalmár, Bokor Rózsa és Versegi Jenő Béla története, akiket Ferenczy Nagy Boglárka és Detre Soma alakított. Az előadást idén is Matuz János, a Vörösmarty Színház művészeti intendánsa írta és rendezte.
Az utcaszínházi produkció hitelesen ábrázolta az 50-es évek kilátástalan magyar valóságát. A mellékkarakterek között találkozhattunk a sztahanovista bányásszal, aki életét és egészségét áldozza fel egy hamis álomért, vagy a Fejér Megyei Néplap főszerkesztőjével, aki Sztálinvárosból került a királyi városba és az utolsó pillanatig mentegeti a kommunisták hazugságait.

A fehérvári újságíró, Bokor Rózsa pedig elveszíti állását, de megtalálja „munkáját” amikor elbocsátják a Fejér Megyei Néplaptól, mert kimondja az igazságot, azt, hogy nincs itt semmiféle út és nincs országépítés. A darabban felbukkant a tavalyi előadás hatásos eleme is, egy korabeli Csepel teherautó érkezett a térre, rajta zászlót lengető fiatalokkal, akiknek optimizmusa szinte felrobbantotta a hallgatás szürke falait. A hangszórókon megszólalt Mikes József vezérőrnagy, helyőrségparancsnok hangja is, aki amnesztiát ígért azoknak, akik leteszik a fegyvert. Az előadásban az amatőr általános és középiskolás színjátszók mellett a Vörösmarty Színház és a Szabad Színház alkotói, a Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és AMI énekkara és a Megadance táncstúdió növendékei is szerepeltek. A produkció koreográfusa Rovó Tamás, zenei vezetője Cserta Balázs volt. A résztvevők az előadás után közösen vonultak át a Bazilika ’56-os emlékkeresztjéhez, és mécsesekkel tisztelegtek a 61 évvel ezelőtti forradalom hősei előtt.