A tanulás legyen életforma! - Székesfehérváron tartották az Országos Szakképzési Tanévnyitót

Székesfehérváron rendezték meg a 2022/2023-as Országos Szakképzési Tanévnyitó ünnepséget. Kedden délután a Székesfehérvári Szakképzési Centrum, a Széchenyi és az ÓE Alba Regia Műszaki Kar udvara adott otthont az eseménynek. A tanévet Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter nyitotta meg. 
2022.08.30. 19:37 |
A tanulás legyen életforma! - Székesfehérváron tartották az Országos Szakképzési Tanévnyitót

A 2015-ben megalakult Székesfehérvári Szakképzési Centrum 3 városban 11 intézményt működtet, ahol a változó munkaerőpiaci igényeket figyelembe véve képezik a tanulókat, biztosítva számukra a modern, piacképes szakmai ismereteket és a szakmai gyakorlatot.

Közel 6800 diák és 715 oktató vesz részt a szakképzésben. Jelenleg 20 ágazatban, 54 szakmában és 2 okleveles technikus képzésben zajlik oktatás.

Szoros együttműködésben az egyetemekkel és az iparral. Sikeres a duális képzés is, az SzSzC jelenleg 14 ágazatban 145 kis- és középvállalkozással, valamint 40 nagyvállalattal áll rendszeres kapcsolatban a duális képzés során. A Székesfehérvári Szakképzési Centrum célja, hogy a változó világhoz alkalmazkodni tudó, biztos szakmai tudást birtokló, a jövő feladataira is felkészült, boldog szakembereket képezzen.

Az országos szakképzési tanévnyitó ünnepségen elsőként Kulcsár Szilvia, az SzSzC kancellára köszöntötte a résztvevőket. Arról beszélt, hogy a 2022/23-as tanév várhatóan újabb kihívásokat hoz, amikre fel kell készülni, hiszen tudjuk, látjuk és érzékeljük, hogy mi zajlik körülöttünk a világban. Azonban éppen a szakképzés az a terület, ahol a változás, a kihívásokra keresett válaszok a fejlődés mozgatórugói. Mint mondta a szakképző intézmények mindent megtesznek azért, hogy a fiatalok teljesítőképes tanulóként kerüljenek a felsőoktatásba és a munkahelyekre. Magyarországon a szakképzés védelmet és biztonságot ad.

Az új szakképzési tanévet Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter nyitotta meg. Nem tudjuk, mit hoz a jövő, ezért egyetlen válaszunk lehet: készüljünk arra, hogy a körülmények folyton változni fognak - mondta beszédében. Az okos ember megpróbálja megőrizni a cselekvőképességét, karbantartja testi, lelki és szellemi erejét. Ennek záloga pedig a tanulás, mert csak a tanult, szakképzett ember képes gondoskodni önmagáról, a szeretteiről és a közösségéről. Székesfehérvár pontosan az a város, ahol az emberek dolgoznak, alkotnak, gondoskodnak a családjaikról és a közösségükről. Az ilyen városok jelentik az ország jövőképességét.

Mint mondta az a cél, hogy inspiráló, ihletet adó környezetet teremtsenek a fiataloknak és az oktatóknak egyaránt. A magyar állam mindenkinek biztosítja két szakma, illetve egy szakképesítés megszerzését ingyenesen, mert ez jó befektetés, hiszen ezzel a jövőbe helyezzük a pénzünket. Hazánkban 508 szakképzési intézményben 250 ezer hallgató tanul. Fontos, hogy az iskolapadból kilépve, felnőttként is folyamatosan képezzük magunkat. „Azt kívánom, hogy minél több sikeres végzős legyen ebben a tanévben is. Segítsük egymást, mert a következő néhány év nem lesz könnyű, támaszkodjunk egymásra, tanuljunk és akkor Magyarország sorsa is rendben lesz.” – fogalmazott a miniszter.

Megtisztelő, hogy az országos szakképzési tanévnyitó helyszíne lehet Székesfehérvár – mondta Dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere. A város ipara erős és jelentős, továbbá a magyar gazdaság számára meghatározó. Arról is beszélt, hogy ha a Széchenyibe vagy akár az Óbudai Egyetem Alba Regia Karának épületeiben azt érzékelhetjük, hogy az oktatás szakmai tartalma és az ehhez szükséges eszközök vonatkozásában az összefogás tette lehetővé, hogy a legkorszerűbb tudást kaphassák meg a fiatalok. Vannak elkötelezett tanáraink, akik a nehézségek ellenére mindent megtesznek a fiatalokért, vannak szülők, akik ezt tovább segítik és vannak tudást, szakértelmet, forrásokat biztosító szervezetek, akik ehhez szintén hozzájárulnak. Ha valamire a következő hónapokban szükségünk lesz, az az összefogás képessége. „Ne feledjük, hogy amikor tudást adunk a fiataloknak, akkor egyúttal segítsük őket, hogy boldog felnőttek is legyenek! Tudjuk, hogy dolgozni muszáj, de fontos, hogy olyan munkát végezzenek majd, amit szeretnek. Ez a szülőkön, tanárokon és a fenntartón is múlik. Ebben az összefogásban igérjük az önkormányzat támogatását.” 

Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke arról szólt, bármennyire is sok kihívás, probléma van előttünk, azokat kezelni fogjuk, és meg tudjuk oldani, hiszen erre tanít bennünket a múlt és a jelen is, a bizakodás pedig benne van az ember természetében. A szakmák az új tudástartalmakkal folyton változnak, nekünk most egy generáción belül kell akár több új szakmát is megtanulnunk. Egy lényeges üzenet van: a tanulás legyen életforma, és igazodjon mindig a legfrissebb kihívásokhoz. A jövőnk a fiatalok kezében van, tehát nekik szurkolunk leginkább, de azt is tudjuk, hogy 50 fölött is kell tanulni. Mindennek a kulcsa az együttműködés, valamennyi szereplő között.

A mai nap egy új, jelentős kezdet, ami új reményeket jelent, új ismereteket, sikereket, barátságokat, kihívásokat hoz – mondta köszöntőjében Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, honvédelmi miniszterhelyettes. Székesfehérvár fontos közép-európai várossá fejlődött az iparnak és a csúcstechnológiának köszönhetően. A város közössége támogatja a fiatalokat abban, hogy megszerezzék a szükséges képességeket és a legjobb körülmények között tanuljanak. Számítunk arra, hogy a megszerzett tudással az itteni gazdaságban helyezkednek majd el.

A tanévnyitó ünnepségen a Vox Mirabilis Kamarakórus, a Székesfehérvári Balett Színház, az Alba Regia Táncegyüttes és a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar működött közre.