A Szovjetunió expanzióját kellett "megállítania" a diákoknak az idei OKPV-n

Az Országos Középiskolai Problémamegoldó Verseny regionális fordulójára került sor szombaton a Mathias Corvinus Collegium székesfehérvári intézetében. A középiskolás diákokból álló csapatoknak egy összetett történelmi probléma megoldásán kellett dolgozniuk, a résztvevő 12 csapatból 4 jutott tovább a következő fordulóba.
2022.03.05. 16:53 |
A Szovjetunió expanzióját kellett

Az Országos Középiskolai Problémamegoldó Verseny célja, hogy a fiatalokkal már középiskolás korban megismertesse a problémamegoldás módszertani hátterét, valamint bővítse a diákok történelmi tudását.

A verseny során a 11–13. évfolyamos középiskolás diákok háromfős csapatokban egy történelmi döntési helyzetet dolgoztak fel. Az otthoni felkészülés után a megoldott esettanulmányokat közösen prezentálták egy vállalati vezetőkből és történészekből álló szakmai zsűri előtt.

Az idei feladat a hidegháború kezdetéhez és Winston Churchill brit politikus doktrínáihoz kötődött, aki már a második világháború utolsó éveiben felismerte azt a veszélyt, ami a Szovjetunió expanziójából fakad és meg akarta védeni Európát és annak keleti felét is a kommunista megszállástól. Ennek lehetséges megoldásait és az ezzel kapcsolatos problémákat is fel kellett vázolnia a versenyen a középiskolásoknak.

A verseny napja a feladat megoldásához kötődő több fontos történelmi dátum évfordulója is egyben:

1946. március 5-én mondta el Winston Churchill brit politikus híres fultoni beszédét, melyben kijelentette, hogy „vasfüggöny ereszkedik le Európára.” Az általa használt kifejezés később a hidegháborús korszak szimbóluma lett. Beszédében megállapította, hogy az államhatalom megdöntésén munkálkodó kommunista pártok aktivitása folytán Európa demokratikus felét is komoly veszély fenyegeti. A fultoni beszédnek igen nagy visszhangja volt. A felbőszült Sztálin egy héttel később interjút adott a Pravdának, az SZKP hivatalos orgánumának, melyben azzal vádolta meg Churchillt, hogy egy újfajta, angol fajelmélet alapján akar háborút kirobbantani a Szovjetunió ellen.

Szintén március 5-én, 1953-ban halt meg Sztálin, akinek vezetésével a Szovjetunió addigra bekebelezte a kelet és közép-kelet európai országokat.

A verseny előtt dr. Csurgai Horváth József történész, a zsűri elnöke elmondta, évek óta megszervezik ezt a versenyt, ahol a tárgyi tudás mellett problémamegoldó, kreatív gondolkodásra van szükség.

Az idei feladatot rendkívül összetett feladatnak nevezte, amelynek során a diákok felvázolhatják a lehetséges problémákat és számba vehetik a megoldásokat a Churchill doktrínák kapcsán. Elmondta, hogy tavaly is rendkívüli kreativitásról adtak számot a diákok, akkor 6 csapat versenyzett és 6 féle megoldási javaslat született. Idén már 12 csapat versenyzett a regionális döntőben, a prezentációs során 10 percben fejthették ki a problémát a csapatok, majd a zsűri 5 percben tette fel kérdéseit.

"Sokat próbáltunk együtt és sokat dolgoztunk a ppt prezentáción is, összesen 120 óra állt rendelkezésünkre a felkészüléshez" - mondta el a versenyzők közül Megyeri-Kis István, aki az érdi Vörösmarty Gimnáziumból érkezett a megmérettetésre. Megyeri-Kis István szerint a legtöbb történelem-versenytől eltérően itt nem csak tárgyi tudásra, hanem nagyfokú kreativitásra is szükség van, ezért is jelentkezett az Országos Középiskolai Problémamegoldó Versenyre.

Eredmények: 

A divíziókból az első két helyezett csapat jutott tovább

A divízió:

I. Triumfeminátus
II. Szent Szövetség
III. A csapat
IV. TrefortTrió

B divízió:

I. Viribus Unitis
II. Ágyúsok
III. 1+1+1
IV. Intercisa
V. Onyx Trió