A száz évvel ezelőtt hősiesen küzdő katonákra emlékeztek a Doberdó-fennsíkon

Az első világháborús hősök emlékét őrző Mont San Gabrieli emlékgúlánál szervezett megemlékezést a Honvédség és Társadalom Baráti Kör. A pénteki eseménnyel a Magyar Királyi 20. Honvéd Hadosztály alakulatainak hősi halottai előtt tisztelegtek a megjelentek. Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata képviseletében dr. Cser-Palkovics András polgármester és Róth Péter alpolgármester vettek részt az eseményen. 
2017.09.15. 21:03 |
A száz évvel ezelőtt hősiesen küzdő katonákra emlékeztek a Doberdó-fennsíkon

A Mont San Gabrieli programokon húsz székesfehérvári és húsz nagyvári diák is részt vett.

Az első világháború hősi halottainak emlékét őrző, gúla alakú emlékmű évtizedekig ismeretlen volt a nagyközönség előtt; öt évvel ezelőtt magyar kutatók találták meg szlovén és olasz barlangászok, természetjárók közreműködésével. A romos állapotban lévő emlékmű felújítását magyar civil szervezetek kezdeményezték: gyűjtést szerveztek, majd ehhez csatlakozott a Honvédelmi Minisztérium. A felújításhoz szükséges összeg döntő részét a tárca biztosította, így a munkálatok 2014 májusára befejeződtek.

A Doberdó-fennsíkon 1915 és 1917 között a magyar királyi 20. honvéd hadosztály alakulatai – köztük a nagyváradi 4. honvéd gyalogezred katonái – hősiesen küzdöttek. Az egykori harcok helyszínén az ezred parancsnoka, Kratochvil Károly négy emlékgúlát építtetett az elesettek emlékére: a Monte San Michelén, a San Martino del Carson, a nagyváradiak 1915 és 1916 nyara között történt harcainak helyszínén, Nova Vasban – ahol 1916 augusztusában és őszén küzdöttek a 4-es honvédek –, valamint a Monte San Gabrielén, az 1917 őszén a délnyugati front kulcspontjának számító hegyen.

A pénteki megemlékező ünnepségen Székesfehérvár polgármestere, dr. Cser-Palkovics András beszédében a hagyományok ápolására és a történelem tiszteletére hívta fel a figyelmet. „Amikor az emlékmű előtt állunk, akkor nem számok és adatok, hanem olyan emberi sorsok jutnak eszünkbe, amelyek nemcsak egy nemzethet és városhoz kötődnek. Száz év távlatából is megindítóak ezek az emberi sorsok, amelyek olyan családokat jelentenek, akik elengedték fiaikat, és lehet, hogy sosem látták őket viszont. Pontosan ezért tartom nagyon fontosnak, hogy itt legyünk, és a mementókat jelentő helyeken emlékezzünk szívünkben és lelkünkben azokra, akik hősiesen tették dolgukat és életüket adták a hazáért. Ma a határokat úgy szeljük át, hogy észre sem vesszük azokat. Európai polgárként sokkal inkább azt kell keresnünk, hogy mi köt minket össze, továbbá mit szükséges tennünk annak érdekében, hogy ezek az események soha ne történjenek meg ismét. Az ilyen megemlékezéseknek az a fő üzenetük, hogy békésen oldjuk meg az esetleges konfliktusokat.” – mondta dr. Cser-Palkovics András, aki köszönetét fejezte ki a civil szervezeteknek, a támogatóknak, a katonai hagyományőrzőknek és a pedagógusoknak.

A beszédeket követően az emlékezés koszorúit helyezték el a résztvevők. Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata nevében dr. Cser-Palkovics András polgármester és Róth Péter alpolgármester adózott az egykori honvédő hősök emléke előtt. A pénteki ünnepség folytatásaként a vizintini Magyar Emlékkápolnánál közös imát is tartottak a világháború áldozataiért. Az ünnepségeken húsz székesfehérvári, valamint húsz nagyváradi diák is részt vett, akik a Honvédség és Társadalom Baráti Kör által szervezett „Béke Útja 2017” elnevezésű program keretében szeptember 11-19. között külföldi tanulmányi kiránduláson eleveníthetik fel a száz esztendővel ezelőtti történelmi eseményeket.