-
Fehérvár Szalon 2024.
A Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében nyílt meg pénteken a Fehérvár Szalon 2024 – képző-, ipar- és fotóművészeti kiállítás. Az eseményen három alkotó - Bauer István, Mounier Noémi Klára és Ujházi Péter – pályamunkáit díjazta a zsűri.
2024.09.13. -
Lukács László utolsó könyve
Kettős ünnepnek ad otthont szeptember 16-án 17 órától a Városháza Díszterme, ahol bemutatják a tavaly év végén elhunyt Prof. Dr. Lukács László utolsó könyvét, valamint 50 éves munkásságának elismeréseként köszöntik dr. Demeter Zsófia egykori múzeumigazgatót is.
2024.09.13. -
Öt éves a Csoóri Társaság
Jubileumi eseményt tartott a Csoóri Sándor Társaság, amelyet öt évvel ezelőtt azért hoztak létre, hogy megőrizze, gondozza, valamint közkinccsé tegye a Csoóri életmű hagyatékát. Az esten a Sebő Együttes műsorát hallgathatták meg az érdeklődők.
2024.09.13. -
Aranyat érő beszélgetések
Folytatódott az Aranyat érő beszélgetések programsorozat. Bokros Judit vendégeiként Sztanó Hédi film és televíziós rendező, néptáncművész, valamint Székely Levente nagykövet, népzenész eddigi életútját és mindennapjait ismerhették meg az érdeklődők.
2024.09.13.
A modern nő portréja a Barátság moziban - Cassatt munkásságával ismerkedhetünk
Az impresszionisták visszatérő témát adnak az angol Exhibition on Screen sorozatnak, a nézők több korábbi filmben is az ő munkásságukban mélyedhettek el.
A témát folytatva a soron következő epizód az 1844—1926 között élt Mary Stevenson Cassatt művészetét mutatja be. Az Amerikai Egyesült Államokban született művész apja révén került közel a francia kultúrához – élete jelentős részét Párizsban töltötte, eleinte Edgar Degas pártfogoltjaként, később maga is jelentős impresszionista festővé vált.
Cassatt a századfordulón számos irányzatot kipróbált, képeinek témája az anya-gyermek kapcsolat ábrázolása felé fordult. Radikális képein a nők művelt, világra nyitott társasági lények. Ez gyökeres szakítást jelentett a nők korábbi, tárgyiasító ábrázolásmódjával: Cassatt képeinek uralkodó eleme az érzelem, és nem a technika.
A legkitűnőbb Cassatt-kurátorokat és -szakértőket felvonultató új dokumentumfilm azt mutatja be, hogyan csatlakozott egy klasszikus előtanulmányokkal rendelkező amerikai nő a párizsi radikális körhöz, az impresszionistákhoz, ahhoz a stílusirányzathoz, mely paradigmaváltónak bizonyult a művészettörténetben.
A film felvonultatja Cassatt csodás nyomatait, pasztellkréta-rajzait, festményeit: közel hozza a nézőkhöz ezt a meglepő, magával ragadó, mégis gyakran alábecsült művészt, akinek pályája tele volt ellentmondással, akárcsak azoké a nőké, akik modellül szolgáltak neki. A dokumentumfilm izgalmasan tárja elénk a korabeli társadalmi és kulturális változásokat, a nők jogaiért folytatott küzdelmet, a képzőművészet új formanyelvének kialakítását.
A Mary Cassatt – A Modern Nő portréja című filmre online a www.baratsagmozi.hu honlapon, személyesen pedig nyitvatartási időben a mozi pénztárában válthatnak jegyet a művészeti ismeretterjesztő sorozat kedvelői.