A melbourne-i olimpián résztvevő magyar csapat története a színpadon

Az 1956-os forradalomra és szabadságharcra emlékeztek kedden este a Vörösmarty Színházban, ahol beszédekkel és színpadi műsorral idézték fel a hatvankettő évvel ezelőtti napokat. Az ünnepségen, nemzeti ünnepünk alkalmából adták át a megyei elismeréseket is Fejér megye rendőr-főkapitánya és a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka előterjesztései alapján.
2018.10.23. 19:47 |
A melbourne-i olimpián résztvevő magyar csapat története a színpadon

Ünnepi műsorral tisztelegtek az '56-os forradalom 62. évfordulóján Székesfehérváron, a Vörösmarty Színházban, ahol a 1956-os melbourne-i olimpián résztvevő magyar csapat viszontagságait, sikereit elevenítették fel a színpadon.

 Évek óta mire sem vágyunk jobban mindnyájan, mint hogy ünnepi, részben mindig politikai beszédeinkből kihagyhassuk azokat a részeket, amelyek nemzetünk integritását, függetlenségét, a világ dolgai által rákényszerített választásokat taglalják - mondta Cser-Palkovics András polgármester ünnepi beszédében. "De ezek az idők sajnos még 2018-ra sem jöttek el. Napjainkban is ezer kérdést vet fel, hogy a magyarság önazonosságát, kultúráját, értékrendjét és jövőképét érintő – vagy éppen fenyegető – folyamatokra hogyan kell reagálni, mi az, ami nemzetünknek jó, elfogadható, miben kell – vagy kellene – egyezségeket kötnünk, és miben kell megalkuvás nélkül kitartanunk.”
Mind eddigi teljesítményünk, mind pedig szándékaink, elképzeléseink dolgában egyenesen állhatunk meg azok előtt, akik nemzeti múltunk legfényesebb pillanataiból néznek vissza ránk kutató tekintettel, nem tékozoljuk-e el áldozataikat, nem hozunk-e szégyent eszméikre. Elért eredményeink mögöttünk már, előttünk feladatok hegye tornyosul. Nincs az a polgármester, képviselő testület, önkormányzati hivatal vagy intézményrendszer, amelyik önmagában elégséges lenne ezek elvégzésére. Kell a támogató közösség, a másokért áldozatot is vállaló, munkája eredményében a jutalmát is megtaláló, büszke polgár is!”

1956. október 23-a tehát az ébredés napja volt, egy nemzet nyitotta ki a szemét, látta meg és hitte el végre, hogy a világ, amelyben élnie kell, nem a szabadság világa, és kelt küzdelemre a hazugság ellen – mondta Molnár Krisztián a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke ünnepi beszédében. „Ha akkor hittünk magunkban és kiálltunk, küzdöttünk a hitünkért, ma sem tehetünk mást! Ha akkor azt kívántuk, azt akartuk, hogy Magyarországon a magyarok mondhassák meg, hogyan folyjon az élet, kiket és milyen eszméket fogadjunk be, ma sem akarhatunk mást! A szabadság népe voltunk, azok vagyunk és azok is kívánunk maradni.”

Polgármesteri Elismerő Emlékérmet vehetett át Csernay Ádám.

Csernay Ádám 1956-os veterán volt, aki 62 esztendővel ezelőtt egy felsővárosi pékségben dolgozott. Október 23-án, az utcákon gyülekező tömeghez csatlakozott. Másnap Pestre indult egy fegyveres diákcsapattal, és részt vett a fővárosi harcokban. A fiatalember az 1956-os eseményeket testközelből élte át, s az azt követő megtorlásoknak is elszenvedője volt. Hat hónap börtönbüntetést kapott, amelyet Kistarcsán töltött le. Ezt követően egy évig rendőrségi felügyelet alatt volt. Az elmúlt évtizedekben számos közönségtalálkozón, illetve iskolai programon részt vett, ahol rengeteget tett az 1956-os forradalom és szabadságharc eszméjének továbbörökítéséért.

A Fejér Megyei Közgyűlés elnökének dicséretében részesült Balla Regina főtörzsőrmester, a Magyar Honvédség 43. Vezetéstámogató Zászlóalj forgalomszabályzójaként végzett kimagasló szakmai munkája, katonai pályafutása elismeréseként. Ugyancsak elnöki dicséretében részesül Illés Mihály rendőr alezredes, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság, Rendészeti Igazgatóság, Közlekedésrendészeti Osztály baleset–megelőzési kiemelt főelőadója, Fejér megye közrendje és közbiztonsága javításában nyújtott színvonalas, példamutató rendőri munkája elismeréseként. Kósa Krisztina címzetes rendőr százados, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság, Székesfehérvári Rendőrkapitányság, Vizsgálati Osztály, Élet – és Ifjúságvédelmi Alosztály főnyomozója, is elismerésben részesült Fejér megye közrendje és közbiztonsága javításában nyújtott kiemelkedő, elhivatott rendőri munkája elismeréseként. Somogyi Zoltán ezredes, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság hadműveleti főtisztjeként végzett kimagasló szakmai munkája, katonai pályafutása elismeréseként részesült dicséretben.