-
Nemzeti összetartozás napja
Az Országgyűlés 2010. május 31-én nyilvánította június 4-ét, a trianoni békeszerződés aláírásának napját a nemzeti összetartozás napjává. A trianoni békeszerződés kimondta, hogy az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlott, ennek következményeként Magyarország területe 283 ezer négyzetkilométerről 93 ezerre, lakossága 18,2 millióról 7,6 millióra csökkent. A magyar állam elvesztette területének mintegy kétharmadát, iparának 38, nemzeti jövedelmének 67 százalékát.
2025.06.04. -
Nyári előszezoni menetrendre vált a MÁV-csoport
Nyári előszezoni menetrendre vált május 12-én a MÁV-csoport, egyebek között több vonatot közlekedtetnek a kirándulóknak. Felhívják a figyelmet, balatoni InterCityken és expresszjáratokon, utazási céltól függetlenül kötelező a helyjegy megváltása!
2025.05.11. -
Történelemből vizsgáztak
Történelemből középszinten 72 834, emelt szinten pedig 8484 diák vizsgázott szerdán. A hosszú esszénél a Rákóczi-szabadságharc vagy a bethleni konszolidáció közül lehetett választani.
2025.05.07. -
Matek érettségi 2025
Kedden több mint 81 ezren írásbeliztek matekból közép- vagy emelt szinten, a középszintesek összesen 180 percig, az emeltesek pedig 240 percig írhatták a feladatlapokat. Matekból középszinten idén is két feladatlapot kaptak a diákok.
2025.05.06.
A magyarérettségi napja - Örkény István egy novelláját kellett elemeznie a diákoknak középszinten
.jpg)
Közép- és emelt szinten egyaránt egy maximumom 100 pontos feladatsort kell megoldaniuk a vizsgázóknak, amire 240 perc áll rendelkezésükre.
Középszinten az I. rész 60 pontos: 40 pontot kaphatnak a diákok a szövegértésre és 20 pontot az irodalmi feladatlapra. Erre összesen 90 percük lesz. A II. rész 40 pontos, amiben egy műértelmezést vagy egy általános témakifejtő esszét kell írniuk. A rendelkezésre álló idő erre a vizsgarészre pedig 150 perc.
Az emelt szinten vizsgázóknak szintén két feladatrészből áll az érettségije.
Az I. részben egy szövegértési és nyelvi-irodalmi műveltségi feladatsort kell megoldaniuk, ami egy irodalmi vagy nyelvi témájú értekező prózához, esszéhez, vagy annak részletéhez, lírai műhöz, szépprózai alkotáshoz, illetve részletéhez, egy drámához, vagy annak részletéhez kapcsolódik. A II. részben pedig szövegalkotási feladatokat kell megoldaniuk: egy műértelmező szöveget és egy reflektáló szöveget kell írni. A műértelmezés elvárt terjedelme 600-800 szó, a reflektáló szövegé 250-450 szó.
Az idei magyarérettségi első részében a diákok Daniss Győző egy 2021-ben készült, népszerű nevekről szóló tudományos ismeretterjesztő szövegét; egy interjút kaptak, aminek az értelmezése a szaktanár szerint nem bonyolult, hiszen nem tartalmaz túl sok szakkifejezést. A feladatok között szerepetl igaz-hamis, szöveges indoklást igénylő példák és olyan feladat is, amiben táblázatokat kell tanulmányozniuk a diákoknak és azok alapján kérdésekre válaszolni.
A második részben a középszinten vizsgázók választhattak, hogy Örkény István Meddig él egy fa? című novelláját elemzik, vagy pedig a történelmi események irodalmi feldolgozásáról írnak egy általános témakifejtő esszét.