A magyar katona mindig és mindenhol értéket képvisel

A Magyar Honvédség EUFOR Kontingens 26. váltásának kibocsátó ünnepségét pénteken rendezték meg Székesfehérváron. Az Alba Regia laktanya alakulóterén Garas László vezérőrnagy, a Magyar Honvédség Parancsnoksága törzsfőnök műveleti helyettese köszöntötte a 147 fős állományt. A katonák február végétől egy éven át teljesítenek szolgálatot Szarajevóban.
2022.02.11. 14:01 |
A magyar katona mindig és mindenhol értéket képvisel

Ünnepélyes keretek között, kibocsátási ünnepség keretében köszöntek el és indították útnak a Magyar Honvédség EUFOR Kontingens 26. váltását.

A 147 fős állomány 2021 októberében kezdte meg a felkészülést a feladat ellátására. A kontingens a műveleti területen, Szarajevóban 2022. február 28-tól 2023. február 27-ig teljesít szolgálatot. A hat hónapot követően, szeptembertől 117 fő hazai készenléti szolgálatot lát el, valamint 30 fő továbbra is műveleti területen dolgozik majd. A kontingens 26. váltásának gerincét a 43. Nagysándor József Híradó és Vezetéstámogató Ezred katonái alkotják. Az ünnepségen elhangzott, a béketámogató feladatokból jelentős szerep jutott eddig a 43-as ezrednek, hiszen az alakulat katonái 2007 óta a világ számos térségében teljesítettek missziós szolgálatot. Az EUFOR-ban pedig ez a negyedik váltás, amelyet az ezred készített fel és hajt végre.

Garas László vezérőrnagy, a Magyar Honvédség Parancsnoksága törzsfőnök műveleti helyettese ünnepi beszédét egy rövid történeti visszaemlékezéssel kezdte, amelyben felidézte az 1992-ben Bosznia-Hercegovinában kitört háború eseményeit, amelynek keserű hagyatékát ma is magukon hordozzák a balkáni utódállamok. A háborúban mintegy 250 ezer ember vesztette életét, és több mint kétmillióan kényszerültek otthonuk elhagyására. A békemegállapodás elfogadása óta Magyarország aktív szerepet vállal a bosznia-hercegovinai nemzetközi békefenntartó és stabilizációs misszióban. Bosznia- Hercegovina bonyolult etnikai és vallási helyzete, illetve igen speciális államszerkezete miatt a mai napig nem tekinthető stabil államnak. Állandó törékenység jellemzi, folyamatos a konfliktusok lehetősége, azonban az EUFOR ALTHEA Misszió erősíti a térség biztonságát. Az EUFOR létszáma 2012-re érte el a jelenleg is fennálló 600 fős létszámot, amely jelenleg a béke garanciáját jelenti Boszniában.

A Balkánról az a szállóige járja, hogy puskaporos hordó, amit a történelmi tények sajnos igazolnak. A nyugat-balkáni térség biztonsága – a terület földrajzi közelsége miatt is – számunkra kulcsfontosságú. Mindezekből kiindulva a magyar kül- és biztonságpolitika számára kiemelkedő fontosságúak az itt szolgálatot teljesítő missziók, mert ezek által biztosítható, hogy a közvetlen szomszédságunkban ma is létező biztonsági kihívások minél kisebb mértékben legyenek közvetlen hatással Magyarországra és a magyar emberek mindennapi életére.” - hangsúlyozta a vezérőrnagy.

A kibocsátási ünnepségen ott volt dr. Cser-Palkovics András polgármester, Vargha Tamás országgyűlési képviselő, államtitkár és Törő Gábor országgyűlési képviselő, valamint Kaszab Zoltán főtörzszászlós, az MH vezénylő zászlósa.

Garas László a katonai hivatás koronájának nevezte az egy-egy missziós feladatban való részvételt, és reményét fejezte ki, hogy az itt felsorakozott állomány is ezt így érti, és így érzi. „Missziós vállalásaink végrehajtásához, Európa védelmi képességeinek erősítéséhez készek és képesek vagyunk minden időben eredményesen, magyar katonához méltóan hozzájárulni, az EUFOR-ban szolgáló váltásokkal segítve a Balkán stabilitását.” Azt kérte a katonáktól, hogy Csaba Tibor alezredes kontingens parancsnok vezetésével álljanak helyt, mutassanak példát, alkalmazzák a felkészülésük során elsajátított fogásokat és módszereket.

A magyar katona mindig és mindenhol értéket képvisel. Legyenek tettre készek, és olyan szinten lássák el külföldön a szolgálatokat, hogy a küldő alakulataik is büszkék lehessenek önökre a visszaérkezést követően!

Oláh Emil ezredes, protestáns tábori lelkész beszédében Isten áldását kérte a kiutazó állomány tagjaira. Leonardo Da Vinci gondolatait alapul véve – amely szerint a boltív nem más, mint két egymásnak feszülő gyengeség, ami végtelen erővé formálódik –, arra kérte a missziós szolgálatot vállaló katonákat, hogy vállt vállnak vetve, csapatként gondolkozzanak, segítsenek egymásnak, segítsenek egymáson a problémák megoldásában. Az ünnepi gondolatokat követően Nagy Ferenc Endre százados, katolikus tábori lelkész megáldotta a kontingenst.