A magyar altisztképzés 150 évéről nyílt kiállítás Székesfehérváron

Hadtörténeti szempontból hiánypótló vándorkiállítás nyílt Székesfehérváron, a Helyőrségi Művelődési Otthonban, amely a magyar altisztképzés 150 évébe nyújt bepillantást. A tárlat létrehívója Kollár László főtörzszászlós, aki részben saját, részben kollégái által összegyűjtött anyagra támaszkodott a gyűjtemény összeállításakor.
2022.05.04. 06:29 |
A magyar altisztképzés 150 évéről nyílt kiállítás Székesfehérváron

A malom utcai ,,HEMO” aulájában kiállított tárgyak, kötetek és vetített kisfilmek az Osztrák-Magyar Monarchiától vonultatják fel napjainkig a hazai altisztképzés történetiségét, követelményrendszerét.

Mint azt Vokla János ezredes, Székesfehérvár Helyőrség parancsnoka a megnyitón aláhúzta, Mészáros Lázár honvéd altábornagy, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc hadügyminisztere vetette papírra először az altiszti követelményeket. Kiemelte: az altisztek folyamatosan összeköttetést nyújtottak a tisztek és a legénységi állomány között, mindvégig magas színvonalat, képzettséget és tudást generálva a magyar honvédelemben, alkalmazkodva a felsővezetés által elvárt minőségi feladatrendszerhez. - Önöknek kell az új kollégákat oktatni, hogy a kor színvonalának megfelelő altiszti állományt állíthasson ki a Magyar Honvédség – utalt a tárlaton jelenlévő fehérvári altisztek feladatának fontosságára az ezredes.

Már a hetedik állomás Székesfehérvár Helyőrség, ahol a kiállítás helyet kaphat – erről Kollár László főtörzszászlós beszélt, aki a kezdetekre emlékeztetve felhívta a figyelmet Mészáros Lázár: Huszárok kézikönyvecskéje című kötetére: ez a könyv taglalta ugyanis legelőször az altiszti kar feladatait.

A tárlat létrehozója rávilágított az 1867-73 között működött A Honvéd című újság fontosságára is, amely már altiszti melléklettel rendelkezett, de arra is utalt, mekkora jelentőséggel bírtak az altiszti olvasószobák, könyvtárak, kaszinók. A kiállítás által bepillanthatunk a 98 évvel ezelőtt megalakított jutasi iskola életébe, vagy éppen a világháborút követő korszak tiszthelyettesképző intézményei, katonai kollégiumai világába. Az altisztek, altisztjelöltek, hadapródok és reáliskolák növendékeinek írt ,,A Képes harczi világ”, ,,Altiszti folyóirat”, ,,Tiszthelyettesek lapja” és ,,Őrszem” újságokban napvilágot látott értekezések, szakmai cikkek által pedig a látogató számára hitelesen körvonalazódik mindaz, ami napjainkban is jó példával szolgál az altisztképzésben résztvevőknek.

A tárlat nem feledkezik meg kitérni a jelenlegi ötszintű képzésére sem, amelyben Összhaderőnemi Vezető Altiszti Tanfolyamon, Egységes Zászlóstanfolyamon, Alap, vagy Haladó Altiszti Tanfolyamon és nem utolsósorban Kisalegység Vezető Tanfolyamon sajátíthatják el a katonák korunk modern technikájának alkalmazásával az eléjük állított követelményeket.

Bátorság, fegyelmezettség, határozottság, gyors helyzetfelismerő, tájékozódó és szervező, illetve döntéshozó képesség. Logikus gondolkodás, lényeglátás és persze erős, edzett fizikum: ezek a követelmények a mai napig fontos pillérei az altisztképzésnek, amelyeket igyekeznek is rendre átadni a katonaoktatók az új generációknak.