A limanovai csata 105. évfordulójára emlékezett a Fehérvári Huszárok Egyesülete

December 11-én, a limanovai csata 105. évfordulójára emlékezett a Fehérvári Huszárok Egyesülete a Városház téren a 10-es huszárok lovasszobránál, ami idén nyolcvan éve hirdeti a fehérvári huszárok hősiességét.
2019.12.11. 13:40 |
A limanovai csata 105. évfordulójára emlékezett a Fehérvári Huszárok Egyesülete

1914 decemberében az I. világháború egyik legvéresebb csatája zajlott le a Lengyelország területén lévő Limanovában. A harcok 25. évfordulóján - nyolcvan évvel ezelőtt - avatták fel 1939 decemberében Pátzay Pál szobrát a Városház terén.

A Fehérvári Huszárok Egyesülete a hagyományoknak megfelelően december 11-én, Pátzay Pál 10-es huszárok szobránál emlékezett az egykori huszárezred ütközeteire. Ezek közül a legnevezetesebb csata a limanovai volt, ahol 1914. december negyedike és tizenharmadika között a magyar lovasság küzdött meg az orosz csapatokkal. A hosszú, több mint egy hétig tartó csata során a magyar sereg súlyos veszteségeket szenvedett. Önfeláldozóan verekedett a lóról leszállt magyar lovasság, szurony nélküli karabéllyal a kezében. A rengeteg kiontott vér végül elérte a célt, hiszen megállították az orosz előrenyomulást, de ez rengeteg katona életébe került: december 13-án a győzelmet a háromszázezres seregből már csak 274 ezer hős ünnepelhette.

A Fehérvári Huszárok Emléknapján koszorút helyezett el Pátzay Pál szobránál Róth Péter, Székesfehérvár alpolgármestere és Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke. A szobor talapzatánál a Magyar Honvédség és több hagyományőrző szervezet is tisztelgett.

A megemlékezés elején Zádori Gábor Limanowa, a sikolyok völgye című verse hangzott el, majd Sándor Zsolt dandártábornok, a Magyar Honvédség Parancsnoksága helyőrségparancsnoka mondott ünnepi beszédet.

"Egy nemzet nagyságát az is mutatja, hogyan ápolja hősei emlékét, minden nemzet büszke a maga történelmére, s mi, magyarok is méltán lehetünk a mienkre." - emelte ki beszédében Sándor Zsolt dandártábornok, aki szólt arról is, hogy a nyolcvan évvel ezelőtt, 1939-ben állított 10-es huszárok lovasszobra méltó emléket állít a hősöknek. A helyőrségparancsnok felidézte azt is, hogy 22 évvel ezelőtt, 1997-ben alakult meg a Fehérvári Huszárok Egyesülete, amely célul tűzte ki maga elé a huszárság történelmi és kulturális értékeinek bemutatását, úgy szűkebb pátriájában, mind nemzetközi szinten. Kiemelte, hogy a civil szervezet tevékenységével igyekszik bekapcsolódni a magyarság értékmegőrző és értékteremtő anyagi-szellemi építkezésébe.