A krónikus betegségekről és ellátásukról tanácskoznak a Fehérvári Orvosnapokon

Nyolcadik alkalommal találkoztak kórházi orvosok és családorvosok a Magyar Király szállóban a Fehérvári Orvosnapok keretében, amelynek központi témái ezúttal a  krónikus betegségek és azok ellátása lesznek. Az eseményen megerősítették, hogy a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház fejlesztésének következő üteme meg fog valósulni.
2019.02.01. 12:10 |
A krónikus betegségekről és ellátásukról tanácskoznak a Fehérvári Orvosnapokon

A Fehérvári Orvosnapok a családorvosok és a kórházi orvosok éves találkozója, ahol egy adott témát - nemzetközileg is elismert hazai szakemberek bevonásával - beszélnek meg. A találkozó célja, hogy az orvosok megtalálhassák a betegeik számára a legjobb betegutakat.

A VIII. Fehérvári Orvosnapok központi témája ezúttal a krónikus – légzőszervi, keringési, gasztroenterológiai – betegségek és azok ellátása volt.

A szakma, a szakmai információk, tudás, új dolgok átadása egymásnak minden hivatásban nagyon fontos, különösen napjainkban, amikor általában véve a technológiai fejlődés nagyon gyors. Az egészségügyben ennek az információátadásnak különösen nagy súlya, tétje és felelőssége van, hiszen itt az emberről, az ember legfontosabb kincséről, az egészségéről van szó.” - hangsúlyozta Fehérvár polgármestere, aki megköszönte a szervezőknek, hogy évről-évre biztosítják a tudásátadás lehetőségét.

Dr. Cser-Palkovics András az egyik legfontosabb kérdésről, a kórházfejlesztésről is szólt, határozottan kijelentette, hogy fejlesztés következő üteme meg fog valósulni. „A szakminisztériumot, a fenntartót, magát az intézményt is beleértve teljes egyetértés van abban, hogy ez a fejlesztés szükséges.” - jelentette ki.

Tényszerű adatokkal tudom megerősíteni azt a folyamatot, amelyről polgármester úr beszélt. A kórházfejlesztés, amelyet az utóbbi esztendőkben realizálhattunk infrastruktúrában, eszközökben a célegyeneséhez érkezett.

Maga a célegyenes a Modern Városok Program.

Ezt ahhoz be kell, hogy fejezzük, hogy a kórház hosszú évtizedekre minden szempontból európai színvonalon feleljen meg a kihívásoknak” - emelte ki a tanácskozást megnyitó köszöntőjében Dr. Csernavölgyi István, a Fejér Megyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház főigazgatója, aki megköszönte a szervezőbizottság tagjainak, - így Dr. Reiber Istvánnak, Dr. Szabó Gabriellának, Dr. Noori Ebrahimnak és Prof. Dr. Izbéki Ferencnek - munkáját.

Mi gyógyítók vagyunk. A beteg attól gyógyul, ha megfelelő szakmaisággal, gyógyítói hitvallással, megfelelő morállal, empátiával közelítünk hozzá. Ragaszkodunk az elkötelezett gyógyításhoz. Ez a kétnapos szakmai program is erről szól, meg arról a felelősségről, hogy ezt a szakmaiságot hogyan adjuk át az utánunk jövő generációnak. Jó példával kell előjárnunk.” – zárta gondolatait a főigazgató.

A megnyitót követően szekcióülésekkel folytatódott a program. A szakmai találkozó idei témája a krónikus betegségek. Epidemiológiai vizsgálatokból jól ismert, hogy a 18 és 64 év közötti életkorú népesség több mint fele rendelkezik egy olyan idült állapottal, amely már a betegség, vagy számos egyéb betegséghez vezethetnek. A halálozási mutatók több mint kétharmadában a krónikus betegségek szerepet játszanak. Ezek alapvetően meghatározzák a népesség fizikai és mentális állapotát, munkaképességét és az egészségügyi ellátás költségét is. A krónikus betegségek kockázata függ az életkortól, nemtől, életmódtól, az anyagcserétől és a táplálkozástól egyaránt. Ebből kiindulva tehát a megelőzésnek kitüntetett szerepe van. Az idült betegségek jelentős része már gyermekkorban megjelenhet, ezért a konferencia különös hangsúlyt helyez a gyermekek krónikus állapotaira, betegségeire is, illetve a gyermek- és felnőttkori átmenet kérdéseire is.

A Fehérvári Orvosnapok célja a tapasztalat megosztása.

A ritkán előforduló betegségek diagnosztikájával és ellátásával kapcsolatos hazai lehetőségek ismerete az egészségügyben dolgozók munkáját és a betegeket segíti, ezért erre egy kiemelt előadást szenteltek. A konferencián elhangzott, a családorvosok munkaidejének jelentős részét a krónikus betegek ellátása teszi ki. Nagy odafigyelést igényel a betegek gondozása, illetve a szakellátókkal a kapcsolattartás. A kétnapos szakmai találkozó ebben is segítséget nyújt a hasznos és tanulságos szakmai és baráti beszélgetések során.