A kialvatlanság egészségügyi problémákat is okozhat

  Szinte mindenki előtt egyértelmű; a kevés alvás negatívan hat koncentráló képességünkre és egészségünkre, ennek ellenére legtöbbször mégis az életvitelünk az, ami miatt keveset és nem jól alszunk. Minden éjjel minimum 7 órányi nyugodt pihenés kellene ahhoz, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben.
2012.07.23. 15:32 |
 Szinte mindenki előtt egyértelmű; a kevés alvás negatívan hat koncentráló képességünkre és egészségünkre, ennek ellenérea legtöbbször mégis az életvitelünk az, ami miatt keveset és nem jól alszunk. Minden éjjel minimum 7 órányi nyugodt pihenés kellene ahhoz, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben.

 A minimum 7 órányi alvás azonban nagyon sok felnőttnél nem teljesül, pedig számtalan esetben néhány apró változtatás is elég lenne a pozitív változáshoz. Először is távolítsa el a hálószobájából az elektronikai eszközöket - laptop, mobiltelefon. Ha nem érez késztetést közelükben a használatukra, már megtette az első lépést afelé, hogy korábban aludni térjen.
 
Az alvás gátlói
 
 Bár sokan azt gondolják, eleget és jól alszanak, náluk is előfordulhat rövid, átmeneti légzés-kimaradás az éjszaka folyamán. Minden ilyen kicsit felébreszti az embert, még ha nincs is ennek tudatában. Az eredmény: nem alszunk teljes nyolc órát nyugodtan. Orvosolható a gond, ha diétázunk, amennyiben túlsúlyosak vagyunk. Abbahagyjuk a dohányzást, ha cigarettázunk, és lehetővé tesszük a jobb levegőáramlást a szobában.
 
 Az evést azonban ne hanyagoljuk el. Együnk bőséges reggelit, napközben ügyeljünk az egészséges étkezésre. Könnyed ennivalót mindenképp vigyünk be a szervezetünkbe este, mert az éhség ugyancsak rossz alvást eredményez. A nehéz ételeket kerüljük. A könnyed ételekkel vércukorszintünket is normális szinten tartjuk.
 
Dehidratáltság
 
 A szervezetnek szüksége van elegendő folyadékra, aki ezt gyakorta elfelejti, könnyen kiszáradhat. Amikor már igen szomjasnak érezzük magunkat, az a dehidratáltság jele. Igyunk naponta többször vizet, érdemes óránként két pohárral is meginni, fizikai megerőltetés előtt és után pedig főleg.
 
Túl sok koffein
 
 Míg a kevés adag felpörget, a túl sok koffein éberséget, gyors szívverést, magas vérnyomást okoz, és van, akinél nyugtalanságot, álmatlanságot is. Ha el akarjuk ezt kerülni, csökkentsük a kávé, tea, csokoládé adagunkat, és minden egyebet, amely koffeint tartalmaz, de ne azonnal és drasztikusan.
 
Az a sok munka
 
 Természetesen sokszor nincs más megoldás, ha egy határidős feladatot meg akarunk oldani, de a rendszeres éjjeli munka bizony alaposan megkavarja a szervezetet, felborítja a belső óránkat. Egy idő után állandóan fáradtnak érezzük magunkat, nehezünkre esik ébren lenni. Teremtsük meg a pihenés ideális körülményeit, ha pihenünk, zárjuk ki a külvilágot, legyen csend, nyugalom és sötét.