„A kék madár álma” - Czigány Ildikó kötetbemutatója a Királykút Emlékházban

Hétfőn este, a Királykút Emlékházban mutatták be Czigány Ildikó, „A kék madár álma” című, lírai dokumentumokat tartalmazó, nyáron megjelent új könyvét. A szerzővel, aki vadgazda-üzemmérnök, diplomás zenetörténész, jóga és karate-oktató, Magyarország első női repülőgép-pilótája valamint Czigány György, író, költő, újságíró, szerkesztő, zenei rendező, műsorvezető, érdemes művész lánya, Bakonyi István, irodalomtörténész beszélgetett.

2017.10.31. 08:11 |
„A kék madár álma” - Czigány Ildikó kötetbemutatója a Királykút Emlékházban

A kék madár álma kötetcím lírai gondolatokat is sejtet, a kék orrú repülőgépek is felidéződhetnek benne és egy kék arapapagájról is esik szó, de a végére nagyjából az fog kiderülni, hogy a kék madár én vagyok. A műfaja novelláéhoz közelít, de én inkább lírai dokumentumoknak mondanám, hiszen mindig van valamilyen valós alapja annak, amit leírtam, de nem igazán a történeti része érdekelt, hanem, hogy hogyan lehetne lírává emelni.” - mondta el kötetéről a szerző.

Az otthonról hozott szellemi javak egyértelműen, hosszú távra meghatározzák érdeklődésünket. Czigány Ildikó esetében nyilvánvalóan nem feledkezhetünk meg arról a tényről, hogy édesapja, Czigány György, jeles költő, zenész, műsorvezető, de az sem felejthető, hogy családi háttér másik meghatározó személyisége, az édesanyja logopédus volt. A gyermekek is igencsak közel kerültek a kultúra, művészetek világához. Mindennek nyomai kétségtelenül fellelhetők “A kék madár álma” című kötetben is, Czigány Ildikó válogatott írásainak olvasása közben. A kötet szerzője is gyakran emlegeti ezeket a hatásokat, és az is biztos, hogy stílusában is fellelhetőek azok a jegyek, amelyek Czigány Györggyel szellemileg is rokonítják, például a gyakran megjelenő líraiságban és világlátásban. Persze, az is egyértelmű, hogy „A kék madár álma” írója szuverén alkotó, ha úgy tetszik független ember. De úgy független és úgy szabad, hogy tudja hova tartozik, kikkel van egy morális közösségben, legyen szó akár repülésről vagy éppen állatvédelemről. Írónk igencsak színes egyéniség, a repülés, az irodalom, a természet és az állatvédelem megszállottja. Kötete vegyes műfajú, hiszen vannak benne önéletrajzi fogantatású kisprózák, novellák. Azokról ír - idézem - akik „csak a repülés óráit számolják.” (Ugye, emlékezünk Czigány György, „Csak a derű óráit számolom” című műsorára?) Aztán érinti a ragyogó természet, az illatos május és a fekete zászló kontrasztját is. A repülés veszélyeinek sötét suhintását. És megérlelődik benne, hogy az ő védelmezője nem evilági.” - fogalmazott Bakonyi István, irodalomtörténész a kötetet bemutatva.