A Humán Szolgáltató Intézetet is érinti az egészségügyi szolgálati jogviszony átalakulása

Bevezetésre került az egészségügyi szolgálati jogviszony, ami jelentősen érinti a székesfehérvári Humán Szolgáltató Intézetet is. A munkavállalók 95 százaléka került át az új jogviszonyba 2021. március 1-jétől, az érintettek – egy, tartós fizetés nélküli szabadságon tartózkodó személy kivételével – mindegyike aláírta a megváltozott munkaszerződését.
2021.03.01. 12:11 |
A Humán Szolgáltató Intézetet is érinti az egészségügyi szolgálati jogviszony átalakulása

Ez év január 1-jétől a HSZI-ben dolgozó orvosoknak, az alapellátásban dolgozó asszisztenseknek és az Egészségfejlesztési Iroda munkatársainak is emelkedett a bére.

A vonatkozó törvény alapján az állami és az önkormányzati fenntartású egészségügyi szolgáltatóknál csak egészségügyi szolgálati jogviszony keretében lehet egészségügyi tevékenységet végezni, illetve az egészségügyi szolgáltatást biztosítani. A törvény hatálya alá tartozó egészségügyi szolgáltatónál foglalkoztatott közalkalmazottak és munkavállalók jogviszonya így 2021. március 1-jétől átalakul egészségügyi szolgálati jogviszonnyá.

Egészségügyi dolgozónak minősül minden egészségügyi tevékenységet végző természetes személy, azaz orvos, szakdolgozó, védőnő, míg egészségügyben dolgozó az, aki munkavégzésével biztosítja az egészségügyi szolgáltató működőképességét, illetve üzemeltet bizonyos szolgáltatásokat. 

A törvény értelmében a Humán Szolgáltató Intézet egészségügyi szolgáltatónak minősül, így az átalakulás érinti a HSZI munkavállalóinak jelentős részét is. Új egészségügyi jogviszonyba került 125 fő, köztük 16 orvos, 29 szakdolgozó, 56 védőnő és 24 egészségügyben dolgozó. Nem került át egészségügyi jogviszonyba 7 fő, köztük a Kríziskezelő Központ 3 gazdasági dolgozója, 3 karbantartó és egy műszaki csoportvezető.

A kapcsolódó kormányrendeletek biztosítják, hogy a dolgozók a jogviszony-váltással anyagilag se kerüljenek hátrányosabb helyzetbe.

1. Az egészségügyi dolgozók közül az orvosok, a szakorvosok és a fogorvosok illetménye 2021. január 1-jétől jelentősen  megemelkedett, a beszámítható korábbi munkaviszonyoktól függően. Ez az összeg 2022-ben és 2023-ban is jelentősen növekszik majd.

2. Az egészségügyi szakdolgozók esetében az ágazati előmeneteli szabályok szerinti fizetési fokozatnak megfelelő illetmény került megállapításra, szintén a beszámítható munkaviszonyok időtartamától függően. A szakellátásban dolgozó szakdolgozók bére az átalakulással nem változik, legutóbb 2020 novemberében volt béremelésük. Az alapellátásban dolgozó szakdolgozók és az Egészségfejlesztési Iroda munkatársai 2021. január 1-jével átkerültek az egészségügyi szakdolgozói illetménytábla alá, így az ő bérük január 1-jével emelkedett.

3. A védőnők már régebb óta az egészségügyi szakdolgozói illetménytábla alá tartoznak, így az ő bérük az átalakulással nem változik. Az egészségügyi szakdolgozók (asszisztens, védőnő) illetménye 2022-ben tovább emelkedik.

4. Az egészségügyben dolgozók esetén az egészségügyi szolgálati munkaszerződés szerinti illetményről a feleknek kell megállapodniuk. Az összegnek csak alsó határa van, ami a minimálbér vagy a garantált bérminimum. A HSZI érintett munkavállalói esetében a jogviszony-váltás illetménycsökkenéssel nem jár.

Az egészségügyi szolgálati jogviszonyban állóknak 25, 30 vagy 40 év szolgálati jogviszonyban töltött idő után szolgálati elismerés jár, amelynek mértéke és a jogosító idő számítása megegyezik a közalkalmazottak jubileumi jutalmára vonatkozó szabályokkal.

Az illetményen felül járó további díjakat, azok feltételeit és mértékét – különösen a kötelezően elrendelt ügyelet, a készenlét, a rendes munkarend szerinti feladatok ellátása, az ügyeleti feladatellátás, a készenléti feladatellátás keretében történő önként vállalt többletmunkavégzés, a helyettesítés, valamint a kirendelés esetén – az orvos, szakorvos, fogorvos részére a nem állami fenntartású egészségügyi szolgáltató esetében a fenntartó, illetve a tulajdonos állapítja meg, a szakdolgozók esetében pedig változatlanul a vonatkozó kormányrendelet irányadó.

Az egészségügyi szolgálati jogviszonyban álló személy számára adható, visszatérítendő és vissza nem térítendő támogatások – illetménykiegészítés, jutalom, illetményelőleg, kafetéria – feltételeit és mértékét az egészségügyi szolgáltató fenntartója, illetve tulajdonosa határozza meg.

A Humán Szolgáltató Intézet alkalmazottai február 25-ig megkapták az új, egészségügyi jogviszonyos munkaszerződés-ajánlatot. Egy tartósan fizetés nélküli szabadságon lévő védőnőn kívül mindenki aláírta a szerződést.