A homlokzat, a bejárat és a díszudvar is megújul a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban

Javában zajlik a Szent István Hitoktatási Művelődési Ház felújítása. Székesfehérvár egyik legnagyobb közművelődési intézményének homlokzata és udvara is megszépül a falak, a díszítőelemek, a nyílászárók rekonstrukciójával és a belső díszkivilágítás bővítésével. Utoljára még a Megyei Művközpont épületeként a nyolcvanas években újították fel az épületet.
2023.01.27. 16:01 |
A homlokzat, a bejárat és a díszudvar is megújul a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban

A Székesfehérvári Egyházmegye uniós forrásból finanszírozza a munkálatokat, melyekről Jakubek Tiborné, az intézmény igazgatója számolt be.

A Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház a Belváros frekventált helyén található, így fontos, hogy méltó módon kialakított környezetben fogadják az ide látogatókat. Mi tette szükségessé a felújítást?

Hosszú évek munkájának, tervezésének köszönhető, hogy végre eljutottunk idáig. A Szent István Hitoktatási és Művelődési Ház kiemelt műemléki védelem alatt álló épület és meghatározza a Belváros utcai látképét. Amíg az ilyen típusú intézmények a felújításnak és korszerűsítésnek köszönhetően még hosszú-hosszú ideig képesek működni és tudják a közt szolgálni, addig megéri a szükséges ráfordítás.
A Székesfehérvári Egyházmegye jelentős európai uniós forrást nyert „A Magyar Szent Család nyomában - Tematikus zarándokút fejlesztése a Székesfehérvári Egyházmegyében” című projekt keretében. A több épületet és létesítményt érintő projekt a Szent István Művelődési Ház megújítását is tartalmazza.

A rekonstrukció sok időt, egyűttműködést és kitartó, aprólékos munkát igényel. Konkrétan milyen munkálatokat végeznek a szakemberek?

Az utcai homlokzat megújítása a legszembetűnőbb, hiszen ez nagyon hosszú időt vesz igénybe, és az épület ezen része meglehetősen elhasznált állapotú. Legutóbb az 1950-1960-as években renoválták a vakolatot, ami nagy darabokban hullik, emiatt a szakemberek egészen a tégláig leverik és újra felépítik azt. Tudomásunk szerint az épület a rózsaszínre és a mályvára emlékeztető, nemes, világos árnyalatot kap majd. A kaput egyedi kőkeret díszíti, melynek rekonstrukciója aprólékos, speciális tudást igényel. A belső udvar falazata is megújul, a lábazatot szinte teljesen le kellett verni, és fontos megoldani a vízelvezető anyagok beépítését, injektálását. A párkányokat szinte teljesen újjá kell építeni, megújulnak a nyílászárók is, a kornak megfelelő vízvetőkkel, egyéb tartozékokkal, és teljes egészében kicserélik az elkorrodálódott, eltört bádogos szerkezeteket is.A udvar egyik fontos eleme a díszkivilágítás, ennek a felújítását is tartalmazza a projekt, és renoválják a kaput és díszudvart összekötő, bejáró kapualjat is.

Valóban, hiszen azok a lámpák, melyek eddig biztosították az udvar szépségét és láthatóságát, már kevésnek bizonyultak. Emiatt szükséges a világítás bővítése, korszerűsítése is. A bejáratot fedő régi bitument és betonelemeket már feltörték, emellett átalakítják a csatornafedeleket, hogy az épülethez illő, ugyanakkor praktikus térkőburkolatot kiépíthessék. Ezt követően jön el az a fázis, melynek során az impozáns bejárati kaput is felújítják. A Szent István Művelődési Ház belső tereinek felújítása már korábban megtörtént, hogy széppé és méltóvá tegyék az intézményt a látogatók számára. A külsőleg is megszépülő épület olyan lesz, amelyre büszke lehet maga a fenntartó, és természetesen az egész város.

A rendezvények a felújítás ideje alatt is zavartalanul folynak. A munkálatok túlnyomó része még hónapokig eltart, azonban a bejárattal várhatóan február közepére-végére már elkészülnek a szakemberek. Addig az intézmény holnapján folyamatosan jelzik majd, hogy az aktuális programra a főbejáraton (Liszt Ferenc utca) vagy a Szent Gellért szálloda (Mátyás király körút 1.) felől tudnak bemenni a látogatók az épületbe.

Városfejlesztés

  1. Új helyre kerül a Szent György kút

    Hamarosan elfoglalja új helyét a felújított Szent György kút. Bory Jenő alkotása továbbra is Felsővárosban hirdeti a sárkányölő hős tettét, a restaurálást követően az Illyés ligetet ékesíti majd – adta hírül közösségi oldalán a városrész képviselője, Földi Zoltán.

    2024.04.19.
  2. Új, korszerű gázmotor

    Új gázmotor-generátort állítottak szolgálatba a SZÉPHŐ Zrt. Bakony utcai telephelyén. A tavaly decemberben leszállított berendezés összeállítása, próbaüzeme után immár teljes kapacitással dolgozik a fűtőerőműben, a távhőrendszerbe bekapcsolt fehérvári háztartásokat és intézményeket ellátva.

    2024.04.18.
  3. Fehérvár lett az első

    Ünnepélyes keretek között vette át az Egyensúly Intézet által alapított Településindex-díjat dr. Cser-Palkovics András polgármester szerdán Gödöllőn A jövő települései Magyarországon konferencia keretében. Az Egyensúly Intézet minden évben frissítve teszi közzé településindexét, hogy minden döntéshozó és érdeklődő olvasó számára követhetővé válhasson az egyes magyar települések fejlődésének üteme. 

    2024.04.17.
  4. Tematikus tanösvény

    Hamarosan egy tematikus, geológiai tanösvényt alakítanak ki a Rác bányában, ami a Velencei-hegység legnyugatibb látható része. A terület geológiai érdekességei mellett a Rác bánya növény- és állatvilágát is bemutatják úgy, hogy a terüelt alkalmas lesz környezetismeret, természetismeret és földrajz órák megtartására is.

    2024.04.14.