A Helsinki olimpia magyar csapatának állít emléket a város új köztéri alkotása

Ünnepélyes keretek között avatták fel kedden az 1952-es Helsinki Olimpia Világhírű Magyar Hősei emlékművét Székesfehérváron. A Melocco Miklós által készített alkotás, amely az Olimpiai parkban kapott helyet, egy polcon álló, nyitott könyvet ábrázol, amely az 1952-es, Helsinkiben rendezett olimpián 16 arany-, 10 ezüst- és 16 bronzérmet nyert magyar csapat tagjainak nevét őrzi.
2022.10.11. 16:50 |
A Helsinki olimpia magyar csapatának állít emléket a város új köztéri alkotása

Az Aranycsapat Alapítvány kezdeményezésére, Kű Lajos volt válogatott labdarúgó ötlete nyomán, a támogatóknak köszönhetően született meg az az emlékmű, amely az 1952-es Helsinki olimpia érmet szerzett sportolóinak nevét őrzi.

Melocco Miklós szobrászművész alkotását kedden ünnepélyes keretek között avatták fel a Regionális Atlétikai Központ mellett található Olimpiai parkban. Akikről megemlékezünk és beszélünk, és akikre olyan sokat gondolunk, a legnagyobb mezőnyt alkották az olimpiai férfi labdarúgás történetében, mondta Kű Lajos. Ők mind a magyar futball kiválóságai. 70 év telt el, és ezek az évtizedek tovább erősítették, nemesítették annak a 16 magyar futballistának ember- és tudásértékét, akik örökre beírták nevüket a honi és a nemzeti futball történelmébe.

Ebben a versenyszámban akkor és ők tizenhatan indították el a magyar futball sikersorozatát, és lényegében itt kovácsolódott össze az Aranycsapat. Bozsik József, Budai László, Buzánszky Jenő, Csordás Lajos, Czibor Zoltán, Dalnoki Jenő Grosics Gyula, Hidegkuti Nándor, Kocsis Sándor, Kovács Imre Lantos Mihály, Lóránt Gyula, Palotás Péter, Puskás Ferenc, Zakariás József neve mellett az összes magyar sportág jeles képviselőit is őrzi Melocco Miklós szobrászművész alkotása, egy könyvespolcon álló nyitott könyv.

Kásler Miklós fővédnök, miniszterelnöki biztos arról szólt, hogy az 1952-es olimpia magyar sikerei a Klebelsberg Kuno féle oktatási reform folyománya voltak, amikor olyan tornatanárokat neveltek, akik sok mindent tudtak az emberi testről, az emberi lélekről. Az ő munkájuk gyümölcse volt a londoni olimpia 10 aranyérme és a Helsinki éremeső. A sport a nemzeti identitás része lett, magyar hagyománnyá vált. Beépült abba a kollektív tudatba, kollektív érzésbe, ami a kultúrával, a hagyományainkkal, a történelmünkkel, az elképzeléseinkkel, a küldetéstudatunkkal, a tetteinkkel belesimult abba az ismert 1100 évbe, ami rendkívül nehéz volt, időnként rendkívül véres volt, de rendkívül felemelő is volt egyúttal.

Az 1952-es olimpia a magyar csapat számára minden idők legeredményesebb ötkarikás játéka volt. Összesen tizenhat arany-, tíz ezüst- és tizenhat bronzérmet szerzett küldöttségünk, az éremtáblán csak az Egyesült Államok és a Szovjetunió előzött meg minket. Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára fantasztikus teljesítménynek nevezte ezt. Ezek az emberek, akiknek nevét őrzi az emlékmű, azért csodálatosak, mert egy sötét történelmi korszakban örömöt, szépséget hoztak ennek az országnak azzal, hogy tizenhatszor csendült fel a Himnusz. Ez mutatja ennek a kicsi nemzetnek az erejét, az összefogását, hogy bármit is próbálnak velünk szemben tenni, nem fog menni, mert az erő itt van: mind a sportban, mind a nyelvünkben és a hitünkben egyaránt.

A köszöntőket követően Sinkovits-Vitay András színművész szavalta el Döbrentei Kornél költő erre az alkalomra írt költeményét. Az ünnepi műsorban Tolcsvay Béla énekmondó, a 100 tagú cigányzenekar zenészei, az Ismerős Arcok zenekar és Mészáros János Elek is fellépett. Az eseményen a város és a megye képviselők mellett sok egykori sportoló, sportbarát vett részt, valamint érkeztek diákok Székesfehérvár és Fejér megye iskoláiból is.