A Föld legnagyobb katonaszobra - felavatták Miskahuszár szobrát Pákozdon

A 70 tonnás, 12,5 méter magas Miskahuszár-szobor, Magyarország legnagyobb szabadtéri szobra, amit a Magyar Honvédelem napján, katonai tiszteletadással avattak fel. Rohonczi István alkotása magánkezdeményezésre és magántőkéből valósult meg. A Föld legnagyobb méretű, katonaszobra a pákozdi Bogár halmon.
2017.09.29. 16:34 |
A Föld legnagyobb katonaszobra - felavatták Miskahuszár szobrát Pákozdon

A pákozdi csatához kapcsolódó, hivatalos megemlékezést követően, katonai ceremóniával, díszőrséggel, katonazenekarral, ágyúlövéssel és történelmi zászlókkal avatták fel Miskahuszár szobrát Pákozdon. Az alkotás a Bogár halmon áll, amelyen a történészek szerint egykoron Jellasics, horvát bán sátra is állhatott. Létrehozása 12 év munkájának köszönhető, a kivitelezés közel 100 millió forintot emésztett fel. A szobor 80 tonnát nyom.

Alkotója a dunaújvárosi festő- és szobrászművész, Rohonczi István, aki Vlaszák Mihály, a Metalloglobus Fémöntő Kft. igazgatójának magánkezdeményezésére alkotta meg az óriást, amely egy kölcsönkapott rácalmási lovardában épült gipszből, majd végső helyén betonból. Magassága révén bekerülhet a Guinness Rekordok könyvébe, hiszen megelőzi a kanadai Vancouver melletti Montgomery-ben található 9 méter 75 cm magas szobrot, amely Andersen híres ólomkatonájának állít maradandó emléket.

Az avatóünnepségen az ötletgazda Vlaszák Mihály köszöntőjében úgy fogalmazott, a szobor szimbóluma kitartásnak, a hazáját szerető és az életét is feláldozni kész magyar katonának, de – és ez a legfontosabb – szimbóluma a huszárságnak, annak a katonai hungarikumnak, amely szétvitte a világban a magyar katona felkészültségét, bátorságát és vitézségét.

Benkő Tibor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke, úgy fogalmazott, hogy Magyarországnak sok, Vlaszák Mihályhoz hasonló vállalkozóra van szüksége, aki fontosnak tartja a magyar történelem hagyományainak ápolását, a magyar katona elismerését. „A Miskahuszár egymagában testesíti meg azt a huszárt, aki a magyar népért és hazáért harcolt, és aki megteremtette annak méltó elismerését, hogy a huszár nevet napjainkban is világszerte ismerjék.” – mondta.