A fehérvári székhelyű Többnemzeti Hadosztály-parancsnokságot erősíti az NFIU Magyarország

Ünnepséget szerveztek a NATO Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság (HQ MND-C) kezdeti műveleti képesség elérése alkalmából pénteken Székesfehérváron. Április 1-jétől az NFIU Magyarország és Szlovákia a HQ MND-C részeként működik tovább.
2023.03.31. 15:36 |
A fehérvári székhelyű Többnemzeti Hadosztály-parancsnokságot erősíti az NFIU Magyarország

Hazánkban katonai szakmai kezdeményezésre született kormánydöntés a Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság felállításáról 2019. október 22-én. A döntés mögött elsősorban az a katona-szakmai megfontolás húzódott meg, hogy a Szövetség keleti szárnyán egyedül szűkebb régiónk nem rendelkezett NATO vezetési elemmel.

Három közép-európai ország, Horvátország, Szlovákia és Magyarország azzal a szándékkal kezdeményezte a projektet, hogy hozzájáruljon a NATO általános képességeihez, erősítse a regionális biztonságot, felkészültségét bizonyítva hatékonyan elrettentő erőt képviseljen a szövetség keleti szárnyán.

A hadosztály-parancsnokság létrehozásáról szóló egyetértési megállapodás 2020 márciusi aláírásának eredményeként a parancsnokság nemzetközi katonai szervezetként Székesfehérváron jött létre. A magyar törzsgárdához 2020 augusztusában csatlakozott az első horvát kontingens, amelyet további kollégák követtek Lengyelországból, Romániából, Szlovákiából, Szlovéniából, Spanyolországból és Törökországból. Emellett Németország, Olaszország és az Egyesült Királyság is részvételi szándékáról biztosította a szervezetet.

A Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság egy taktikai szintű parancsnoki és irányítási elem. Biztosítja a csatlakozó NATO-egységek és -képességek integrálását egy nagyobb taktikai alakulatba, és képes a szárazföldi műveletek teljes spektrumában parancsnokságot és irányítást biztosítani, hogy hozzájáruljon a szövetséges és regionális biztonsághoz, ismertette a feladatokat Denis Tretinjak vezérőrnagy, jelenlegi parancsok. Mint mondta, a felkészülési időszakot, amelyben számtalan nehéz gyakorlatot sikerült magas szinten teljesíteni, jelentősen befolyásolta számos tényező, így az Ukrajnában zajló háború és a pandémia. Köszönetet mondott a vezetőknek és az állománynak az eddig végzett munkáért. „Feladataink egyre nagyobb kihívással járnak, de biztosak lehetünk abban, hogy sikeresek, az elvárásoknak megfelelően fogjuk teljesíteni ezeket.” – zárta gondolatait a parancsnok.

A biztonsági helyzet Európában alapvetően megváltozott, jelentősen romlott az ukrajnai orosz agresszió következtében. Ez megváltoztatta a NATO-t is, egy adaptációs folyamat megy végre, és ennek része a többnemzeti hadosztály-parancsnokság létrehozása, amely 2019-ben kezdődött meg - mondta beszédében a honvédelmi miniszter. Szalay-Bobrovniczky Kristóf emlékeztetett, Magyarország több mint húsz éve a NATO tagja, és lépésről lépésre építette fel jelenlétét a szövetségben. Egy felmérés szerint a NATO támogatottsága a magyarok körében hét százalékkal magasabb, mint a szövetséges országok átlaga. Így nemcsak a magyar kormány, hanem a teljes nemzet a NATO mögött áll, mert rendkívül fontos garanciája a biztonságunknak. „Biztosra vesszük, hogy a mi munkánk a NATO-ban a testvérnemzetekkel együtt hasznos és értékelt lesz.” Kiemelte az NFIU jelenlétét és munkáját, amely része ennek a szervezetnek, és képviseli az országok együttműködését. A védelmi miniszter külön köszöntötte Christopher Cavoli vezérezredest, a NATO Európai Haderőinek (SACEUR) főparancsnokát, aki megtisztelte jelenlétével az ünnepséget.

Büszke vagyok arra, hogy ebben a hadosztályban horvát, magyar és szlovák tisztek, altisztek, katonák együtt dolgoznak. Jó látni, hogy más országok közösen támogatják munkánkat annak érdekében, hogy fejlesszük képességeinket és növeljük az együttműködést. Biztonságunkat nem vehetjük adottnak, így mindent meg kell tennünk annak érdekében, hogy megtartsuk azt az előnyt, amellyel rendelkezünk a potenciális ellenfeleinkkel szemben, hangsúlyozta Mario Banožić. A Horvát Köztársaság védelmi minisztere beszédében kiemelte, készen állunk arra, hogy vezető szerepet játszunk, és ha szükséges, a NATO országokat megvédjük.

A Szlovák Köztársaság honvédelmi minisztériumának államtitkára, Marian Majer arról beszélt, hogy az elmúlt tíz évben a Szövetség milyen változásokon ment keresztül az orosz agresszió erősödése óta. A biztonságpolitikai kérdések is egyre erősebbé váltak így Közép-Kelet-Európában is. Újfajta kihívásokkal szembesülünk, és ennek az eredménye, hogy tovább kell erősíteni a keleti határt. A NATO Közép-európai Többnemzeti Hadosztály-parancsnokság nagyon fontos építőköve a szövetséges együttműködésnek ebben a régióban. A kezdeti műveleti képesség elérése lehetővé teszi, hogy gyorsan és hatékonyan tudjunk beavatkozni, ha kell.

A beszédeket követően a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar rövid műsora következett, majd a magyar és a szlovák integrációs erők zászlóátadás-átvételére került sor. Április 1-jétől az NFIU a HQ MND-C részeként működik tovább. Az ünnepség zárásaként Luigi Guglielmo Miglietta vezérezredes, a JFC Brunssum parancsnoka szólt. „Ahhoz, hogy ezt a fontos mérföldkövet elérjük, mindössze 10 hónap kellett. Ez is tanúsítja azt a nagyon kemény munkát és szakmai elkötelezettséget, amelyet a többnemzeti hadosztály parancsnokság tagjai mutattak. A misszió, amit végrehajtanak, az a legmagasabb szintű fontossággal bír. Büszkének kell lenniük arra, amit elértek. Jó munkát végzett mind az NFIU Magyarország és az NFIU Szlovákia is.” Köszöntetet mondott Magyarországnak, mint keretnemzetnek, hogy nagyon sok erőforrást biztosított a parancsnokság megalakításához, és az összes olyan országnak, amelyek képviseltetik magukat. Ez mind demonstrálja azt az együttműködést, ami a NATO szövetségnek a vérét és erejét képezi, jól mutatja, hogy a NATO egy család.