A Corpus Hungaricumnál is emlékeztek a 170 éve kivégzett aradi vértanúkra

Koszorúzással tisztelegtek az 1849. október 6-án kivégzett aradi vértanúk emléke előtt a Corpus Hungaricum szobornál, ahol Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója mondott ünnepi beszédet. A rendezvényen a II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola diákjainak közreműködésével elevenítették fel a „magyar Golgota” gyászos napjait.
2019.10.04. 13:21 |
A Corpus Hungaricumnál is emlékeztek a 170 éve kivégzett aradi vértanúkra

A hagyományokat folytatva Székesfehérvár és Fejér Megye Önkormányzata, valamint a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnoksága közös koszorúzást szervezett az aradi vértanúkra emlékezve.

A Corpus Hungarikum szobornál a történelmi zászlók bevonulását követően a Himnusz hangjai csendültek fel, majd Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója mondott ünnepi beszédet.

Ünnepi beszédében Szikora János kiemelte, hogy 1849 október 6-án minden idők legatásosabb tömegpusztító fegyverét vetették be, ez pedig a "félelem".

"A félelem béklyóba veri a lelkeket, megfojtja az álmokat, az önfegyelmezés bilincsébe zárja a gondolatot és megszűri a kimondott szavakat. Vegetáló, halk szavú, befelé forduló lénnyé silányítja az embert és otthonunkból, az országból vágytalan pusztaságot teremt." - fogalmazott ünnepi beszédében a Vörösmarty Színház igazgatója. "Haynau jól tudta, hogy a csatamezőn csak azt lehet legyilkolni, aki ott van. De nem ez a cél: elpuszítani minden ellenszegülőt. Győzni egy egész ország felett csak úgy lehet, ha valami olyat teszünk, aminek híre úgy terjed és oly váratlan végzetként sújt le, mint a villám." - tette hozzá Szikora János, aki felidézte, hogy az aradi 13 kivégzésének egyfajta "főpróbája" volt a csákberényi papok megnyilkolása, amikor 1849 július 10-én hajnalban Csákberényben a falu két papját lefogták és két napra rá Nagyigmándon agyonlőtték őket.

A beszédet követően a II. Rákóczi Ferenc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola diákjai elevenítették fel az 1848/49-es forradalom és szabadságharc, valamint az azt követő megtorlás időszakát.

A megemlékező műsor után Székesfehérvár Önkormányzata képviseletében tiszteletüket rótták le a Corpusnál Brájer Éva alpolgármester, továbbá koszorút helyeztek el a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnoksága, a Székesfehérvári Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat, a város felsőoktatási intézményei, a Vitézi Rend és az Academia Humana Alapítvány, valamint pártok, politikai szervezetek képviselői is. Az ünnepség végén a résztvevők az emlékezés virágait helyezték el.